تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی

تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی

تیرآهن از جمله مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی و صنایع مختلف است. تیرآهن‌‎ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله رایج‌ترین آن می‌توان به تیرآهن هاش یا بال پهن اشاره کرد. از انواع تیرآهن در موارد خاصی استفاده می‌شود. به طور مثال از تیرآهن هاش در مواردی نظیر سدسازی استفاده می‌گردد. اما تیرآهن هاش چه ویژگی‌هایی دارد؟ تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهت با تیرآهن معمولی چیست ؟ کاربرد تیرآهن هاش و کاربرد تیرآهن معمولی یا IPE چیست ؟ در این بخش به مقایسه این دو تیرآهن با یکدیگر می‌پردازیم.

انواع تیرآهن

تیرآهن عضو اصلی هر سازه است. در واقع از این مقطع فولادی برای تحمل بار در ساختمان استفاده می‌شود. تیرآهن‌‎ها در برابر نیروهای مختلف از جمله بارهای عمودی ساختمان، نیروهای برشی و لنگر‌های خمشی مقاومت دارند. به طور کلی تیرآهن به منظور تحمل وزن ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و سبب می‌شود دوام ساختمان در برابر نیروهای مختلف افزایش پیدا کند.

تیرآهن دارای انواع مختلفی است. اما متداول ترین آن‌‎ها تیرآهن لانه زنبوری، هاش و تیرآهن معمولی است. هر کدام از این تیرآهن‌‎ها دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و کاربرد متفاوتی نیز دارند. در بیشتر تیرآهن‌‎ها الگوی توزیع بار شامل دال، تیر، ستون و فوندانسیون است. از تیرآهن برای دلایل مختلفی در ساختمان استفاده می‌شود. اما اصلی ترین کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی شامل موارد زیر است:

 • جبران نیروهای برشی
 • مقاومت در برابر بارهای ساختمان
 • توزیع بار به صورت یکنواخت در سراسر سازه
 • یکپارچه سازی ساختار سازه

کاربرد انواع تیرآهن

تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی

همانطور که پیش‌تر گفته شد تیرآهن‌‎ها انواع مختلفی دارند که هر یک نیز کاربرد متفاوتی دارند. در این بخش کاربرد انواع تیرآهن را بیان می‌کنیم:

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن هاش یا بال پهن
 • تیرآهن INP
 • تیرآهن IPB
 • تیرآهن لانه زنبوری

به طور کلی تیرآهن هاش دارای استحکام و دوام بسیار زیادی است. از این رو در ساختمان‌هایی که نیاز به تحمل بار زیاد باشد، از تیرآهن هاش استفاده می‌شود. در نتیجه کاربرد تیرآهن هاش مربوط به سازه هایی با وزن زیاد است. اما کاربرد تیرآهن لانه زنبوری متفاوت است. تیرآهن لانه زنبوری در جان خود فضای خالی داشته و همین مسئله سبب می‌شود وزن کمتری داشته باشد. از این رو در مواردی مانند ساخت مهاربند، ستون، پی یا فونداسیون، اتصالات بادبند و… استفاده می‌شود.

از تیرآهن INP معمولا برای ساخت اسکله، سد و برج‌های چند طبقه استفاده می‌شود. به طور کلی شناخت تیرآهن و مشخصات آن به شما کمک می‌کند تا انتخاب صحیح‌تری داشته باشید. در نتیجه تیرآهن را متناسب با پروژه موردنظر خریداری می‌کنید.

کاربرد تیرآهن معمولی یا IPE چیست ؟

پیش از بیان تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی، بهتر است با هر یک از این تیرآهن‌‎ها به طور جداگانه آشنا شویم. تیرآهن نرمال که تیرآهن IPE شناخته می‌شود در واقع یکی از رایج‌ترین تیرآهن هاییست که در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد تیرآهن معمولی یا IPE بسیار گسترده است. به این تیرآهن از آن جهت IPE گفته می‌شود چرا که شکل ظاهری آن به شکل I انگلیسی است.

از مشخصات ظاهری این تیرآهن می‌توان به این مسئله اشاره کرد که دارای بال‌های یکسان است. به طور کلی از تیرآهن معمولی یا IPE در موارد مختلفی استفاده می‌شود. کاربرد تیرآهن  IPE در انواع سازه‌‎ها نمایان است.

کاربرد تیرآهن هاش یا بال پهن چیست ؟

تیرآهن هاش یا بال پهن پس از پیدایش تحول بزرگی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرد. کاربرد تیرآهن هاش یا بال پهن در سازه‌هایی که نیاز به استحکام و دوام بالایی دارند نمایان است. شکل ظاهری تیرآهن هاش یا بال پهن طوریست که دارای دو بال موازی بوده که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می‌دهند. تکه آهنی میانی بین این دو بال جان تیرآهن نامیده می‌شود. به طور کلی برای ساخت سازه‌هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند از تیرآهن هاش استفاده می‌شود. از جمله رایج‌ترین کاربرد تیرآهن هاش یا بال پهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در پروژه‌های عظیم ساختمان‌سازی
 • استفاده در پروژه‌های سدسازی
 • ساخت پل
 • استفاده در صنعت ماشین‌آلات سنگین

تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی

کاربرد تیرآهن هاش یا بال پهن چیست ؟

با وجود اینکه ممکن است تفاوت تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی برای برخی افراد راحت به نظر برسد، اما باید گفت این دو تیرآهن از نظر شکل ظاهری، کاربرد، میزان تحمل بار و… با یکدیگر متفاوت هستند. از این رو در این بخش به مقایسه تیرآهن هاش یا بال پهت با تیرآهن معمولی می‌پردازیم.

تفاوت هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی از نظر ظاهری

در مقایسه تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی می‌بایست ابتدا به ظاهر آن توجه کنید. تیرآهن معمولی شکل ظاهری شبیه به I انگلیسی دارد. تیرآهن هاش نیز همانطور که از نامش پیداست شبیه به H است. ارتفاع تیرآهن معمولی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلی‎متر است. این در حالیست که تیرآهن هاش دارای ارتفاع ۱۰۰ میلی‌متری است.

تفاوت تیرآهن هاش و معمولی از نظر کاربرد

کاربرد تیرآهن معمولی یا IPE با تیرآهن هاش متفاوت است. هر کدام از این تیرآهن‌‎ها دارای کاربرد ویژه‌ای هستند. از تیرآهن هاش برای مواردی که به طول بیشتر از ۱۰۰ متر نیاز دارند استفاده می‌شود. این تیرآهن در تحمل بار سنگین کاربرد زیادی دارد. به طور کلی از تیرآهن هاش به دلیل مشخصاتی که دارد بدون محدودیت و به راحتی می‌توان استفاده کرد.

تفاوت از نظر سطح مقطع

در مقایسه تیرآهن هاش یا بال پهن با تیرآهن معمولی باید گفت از نظر سطح مقطع نیز دارای تفاوت هایی هستند. به طور کلی ساختار تی رآهن هاش به صورتیست که مقاومت زیای در برابر نیروهای برشی و خمشی دارد. عمیق این محصول زیاد بوده و نسبت به تیرآهن معمولی مقاومت بیشتری دارد.

کلام آخر

تفاوت تیرآهن هاش و معمولی به طور کلی در مطالب فوق بیان شد. این دو تیرآهن از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین در صورتی که قصد خرید تیرآهن را دارید، مطالب فوق را مطالعه کنید. به منظور خرید انواع تیرآهن، پروفیل قوطی، پروفیل درب و پنجره، انواع ورق، انواع نبشی، ناودانی، سپری و…. با شماره ۰۲۱۵۴۴۷۳ تماس بگیرید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه