انواع سپری و کاربرد آن

آشنایی با سپری و انواع آن

سپری یا پروفیل T یکی از مقاطع رایج و پرمصرف در صنعت ساختمان سازی است که معمولا در جهت ساخت درب و پنجره های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، البته کاربرد پروفیل سپری محدود به صنعت ساختمان سازی نبوده و بسیار وسیع تر می باشد. سپری پروفیلی است که مقطع آن دو برابر ارتفاع آن بوده و با توجه به به ابعاد آن در صنایع متعدد کاربرد دارد. در این مقاله از آهن ۱۱۸ قصد داریم به معرفی سپری بپردازیم، انواع پروفیل سپری را به طور کامل توضیح داده و کاربرد سپری در صنایع را شرح دهیم.

سپری به دلیل شکل ظاهری اش به پروفیل T نیز معروف است. تولید این محصول صنعتی به دو صورت فابریک و پرسی انجام می شود.

معرفی سپری 

سپری به دلیل شکل ظاهری اش به پروفیل T نیز معروف است. تولید این محصول صنعتی به دو صورت فابریک و پرسی انجام می شود.

سپری مقطعی با قاعده و ارتفاع متفاوت، جزو پروفیل های پر کاربرد در صنایع محسوب می شود. طول سپری ها باتوجه به نظر مشتری معمولا بین ۶ تا ۱۲ متر متغیر می باشد. سپری از لحاظ شکل ظاهری به دو نوع لبه تیز و لبه گرد تقسیم می شود.

سپری

ابعاد سپری

ابعاد سپری ها با توجه به نوع کاربردشان متفاوت می باشد. ضخامت سپری ها معمولا بین ۰٫۹ تا ۲٫۵ میلی متر است. گاها اندازه لبه سپری با دیواره آن یکسان می باشد. نام گذاری سپری بر اساس اندازه لبه سپری صورت می گیرد. برای مثال اگر لبه سپری ۲۰۰ میلی متر باشد به آن سپری نمره ۲۰ می گویند.

سپری لبه گرد: اندازه سپری لبه گرد بین ۳۰ تا ۱۴۰ میلی متر در بازار موجود می باشد.

سپری لبه تیز: اندازه سپری لبه تیز بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر در بازار موجود می باشد.

انواع سپری

سپری فابریک یا سپری نورد گرم

نام گذاری این سپری به علت روش تولید آن است. سپری فابریک هم مانند نبشی فابریک می باشد. سپری فابریک را از طریق حرارت در کوره تولید می کنند. به این صورت که شمش فولادی را از طریق کوره حرارت می دهند و بعد از اینکه به درجه مورد نظر رسید با عبور از غلطک های نورد، ضخامت آن کاسته می شود و به ضخامت مورد نظر رسیده و در نهایت در ابعاد مورد نظر برش داده می شود.

سپری پرسی یا سپری نورد سرد

سپری پرسی نیز به علت روش تولید آن این گونه نام گذاری شده است. در روش پرسی، تیرآهن از وسط نصف شده و به دو سپری تبدیل می شود. این روش تولید سپری رایج نیست و معمولا برای تولید سپری از روش نورد گرم استفاده می کنند چراکه هم صرفه اقتصادی بیشتری داشته و هم از لحاظ تکنولوژی پیشرفته تر می باشد.

کاربرد سپری در صنایع

کاربرد سپری

کاربرد سپری بسیار متنوع است و علاوه بر صنعت ساختمان سازی در سایر صنایع نیز پر مصرف می باشد در ادامه تعدادی از کاربرد های سپری را به اختصار شرح داده ایم.

سقف های نورگذر و نورگیری زیرزمین

برای بعضی از فضاهایی که به علت کاربردشان باید نور را عبور بدهند، هم چنین فضاهایی که نمای شیشه ای دارند، استفاده از سپری می تواند بسیار کاربردی باشد. مثل گلخانه ها، پاسیوها و یا زیرزمین. از سپری در اسکلت گلخانه ها و سقف های نورگذر استفاده می شود.

نماکاری خشک ساختمان

در نمای خشک که از ملات و سیمان استفاده نمی شود و سازه از طریق پیچ و مهره کرده وصل می شود، از سپری به کمک انواع پروفیل ها از جمله سپری، سازه بنا می شود.

کلاف بندی وال پست

در ساختمان سازی علی الخصوص در مناطق زلزله خیز، اجرای قوانین و آیین نامه های مربوطه باید رعایت شود. با توجه به آیین نامه ۲۸۰۰ که در خصوص مقاوم سازی ساختمان است، دیوارها باید در ارتفاع و طول توسط کلاف های فولادی و یا بتنی مهار شوند. به دلیل اینکه کلاف های بتنی در روند اجرای پروژه خلل ایجاد می کنند و موجب کند شدن سرعت کار می شوند، استفاده از پروفیل سپری می تواند گزینه مناسبی به عنوان جایگزین باشد.

سقف کاذب باربر

استفاده از سپری در سقف های کاذب باربر نیز متداول است. به علت دارا بودن مقاومت خمشی و هم چنین افزایش مقاومت و پایداری سازه، از سپری استفاده می شود.

از سپری در ساخت سازه های فلزی، در صنعت راه سازی برای اتصال پل به ستون، صنعت سد سازی، تقویت بتن برای فونداسیون و ساخت ستون و خرپا استفاده می شود.

جمع‌‎‎بندی

با توجه به مطالب گفته شده به کاربرد وسیع سپری در صنایع متعدد پی بردیم. هرچند مواردی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از کاربردهای سپری در صنایع است. این محصول فلزی نقشی اساسی در صنعت ساختمان سازی ایفا می کند و یکی از شالوده های اصلی در این صنعت محسوب می شود.

در این مقاله قصد داشتیم به معرفی سپری بپردازیم، انواع سپری و کاربرد سپری در صنایع را به طور کامل توضیح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم با ایجاد آگاهی بیشتر از انواع سپری در خرید دقیق و هوشمندانه تر شما تاثیر گذار باشیم. چرا که آگاهی بیشتر از یک محصول می تواند خطاهای احتمالی در خرید را کاهش دهد و در هزینه و زمان شما صرفه جویی کند. شما می توانید برای آگاهی از قیمت سپری و دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در آهن ۱۱۸ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه