حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

یکی از پر کاربرد ترین وسایل در صنایع مختلف تیرآهن ها هستند که در شکل ها و اندازه های مختلفی در بازار وجود دارند. از معروف ترین انواع تیرآهن ها می توان به تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش اشاره کرد که دارای کاربرد های بسیاری در صنعت ساختمان می باشند. این دو تیرآهن، دارای شباهت ها و تفاوت های بسیاری با یکدیگر می باشند برای آشنایی با مشخصات و کاربرد های تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی می توانید در ادامه این مقاله همراه ما باشید. ما در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های موجود میان تیر آهن هاش و تیر آهن معمولی و مقایسه آن ها بپردازیم.

تفاوت تیرآهن معمولی و هاش

مهم ترین نقش تیر آهن ها در صنایع مختلف تحمل بار سازه می باشد. این تیرآهن ها به طور کلی در اسکلت های فلزی ساختمان ها و به عنوان تیر، ستون، مهار بند، خرپا؛ نعل درگاه و هم چنین ساخت پل های لانه زنبوری و هم چنین در پالایشگاه ها و صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند.

 

تیر آهن هاش H

از تفاوت های اصلی تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی می توان موارد زیر را نام برد:

·        سطح مقطع

شکل سطح مقطع تیر آهن هاش یا همان تیر آهن IPB شبیه به حرف H انگلیسی است و ضخامت بال و جان تیر آهن H تقریبا با یک دیگر برابر است و سطح داخلی بال ها با هم برابر است.

شکل سطح مقطع تیر آهن IPE یا همان تیر آهن معمولی شبیه به حرف I انگلیسی است. هم چنین در تیر آهن I نسبت عرض بال به جان کم تر است  ولی در تیر آهن هاش این نسبت بزرگ تر است و تقریبا نزدیک به یک می باشد.

·        ارتفاع

از نظر ارتفاع نیز تیرآهن های معمولی کوتاه تر هستند و ارتفاع آن ها چیزی ما بین ۷۰ تا ۵۰۰ میلی متر است ولی تیر آهن‌ های هاش بلند تر هستند و ارتفاع آن ها بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر است. به طور کلی تیرآهن‌ های هاش در سایز ها و اندازه و ارتفاع های متنوع تری نسبت به تیرآهن های معمولی ساخته می شوند. تیر آهن های هاش برای مصارف با طول ۱۰۰۰ متر و بالاتر به کار می رود ولی تیر آهن های معمولی برای مصارف با طول ۲۰ یا نهایت ۳۰ متر به کار می‌ روند.

·         جنس

از نظر مستحکم بودن بافت تیرآهن می توان گفت:

تیرآهن هاش ضخیم تر و قطورتر است ولی تیرآهن های معمولی بافت نازک تری نسبت به تیراهن H دارند پس تحمل آن ها نسبت به نیروی فشار کم تر است‌. تیر آهن هاش به طور کلی وزن بیشتری را می تواند تحمل کند و همچنین به علت جنس خاص خود با طبیعت سازگار است و قابل بازیافت می باشد.

·        مقاومت

در نتیجه با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم  تیر آهن هاش نسبت به تیر آهن معمولی قابلیت استحکام و مقاومت بالاتری دارد و به دلیل بزرگ تر بودن سطح مقطع آن معمولا از تیر آهن های هاش به عنوان ستون استفاده می شود. تیرآهن های معمولی فقط قادرند نیروی مقاومت از یک جهت را تحمل کنند و دچار خرابی و شکستگی نشوند و این درحالی است که تیر آهن های هاش می توانند از دو جهت نیروی وارد شده را تحمل کنند و خراب نشوند، پس به طور کلی می‌توان گفت که تیرآهن های هاش در برابر کشش و پیچش و نیروهای برشی و خمشی استحکام بالاتری نسبت به تیرآهن های معمولی دارند و این به علت سطح مقطع بزرگ تر تیر آهن های هاش است.

·        تولید

یکی دیگر از تفاوت های تیرآهن هاش و معمولی در نوع و فرآیند ساخت آن ها است.

برای تولید تیر آهن هاش زمان بیشتری نیاز است و هم چنین وسایل پیشرفته تری برای ساخت آن استفاده می شود، به همین علت، قیمت تیر آهن نوع هاش بیشتر از تیر آهن نوع I است و در واقع می توان گفت نوع ورق های آهنی که برای ساخت تیر آهن هاش استفاده می شود تاثیر به سزایی در قیمت این نوع تیر آهن دارد.

·        کاربرد

 تیرآهن های هاش به طور کلی در ساخت پل ها و سکوها و ساختمان های تجاری و مسکونی و در ساخت برج‌ ها و ساخت سد و در صنعت کشتی سازی و اسکله سازی و در ستون های حامل بار و در ساخت ساختمان های ضد زلزله و ساخت ماشین آلات مانند جرثقیل که نیاز است وزن زیادی را تحمل کنند به کار می رود و تیر اهن های معمولی در ساخت سازه های فلزی و خرپاها و چارچوب های اصلی و فرعی در ساختمان ها کاربرد دارند.

 

تیرآهن معمولی

به طور کلی استفاده از تیر آهن های هاش دارای مزایای بیشتری نسبت به تیر آهن معمولی است که دارای موارد زیر می باشد:

۱ ) فضای کم تری را در ساختمان نسبت به تیرآهن معمولی اشغال می کنند.

۲ ) سرعت نصب آن ها راحت و آسان است.

۳ ) در برابر رانش زمین و نیروهای برش و خمش مقاوم هستند.

۴ ) هزینه های عملیاتی آن ها به مراتب کم تر است.

۵ ) ضریب خطا در آن ها پایین است.

۶ ) امکان استفاده از قطعات از قبل اماده شده وجود دارد.

۷ ) مصرف آهن در آن ها کم است.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده در خصوص تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی می توان گفت این دو تیرآهن تفاوت های بسیاری از تولید گرفته تا کاربرد و ابعاد با یکدیگر دارند. پس باید توجه کرد که در هنگام خرید آن ها انتخاب درستی داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع تیرآهن ها و مشخصات آن ها می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید. آهن ۱۱۸ در فروش انواع آهن آلات مانند میلگرد ساده و میلگرد آجدار و برخی محصولات مفتولی در خدمات شما مشتریان گرامی می باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه