حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت لوله مانیسان بدون درز و لوله درزدار

تفاوت لوله مانیسان بدون درز و لوله درزدار

به طور کلی می توان گفت که لوله ها وسیله انتقال سیالات به مناطق مختلف هستند که در انواع و اقسام مختلف تهیه می شوند. پرمصرف ترین لوله های مصرفی در صنعت و تاسیسات تعلق می گیرد به لوله های فولادی از جنس کربن استیل (Carbon Steel)  هستند؛ این لوله ها که با نام لوله های درز دار و بدون درز ( لوله مانیسمان ) شناخته می شوند؛ این دو نوع لوله عمدتا در فرآیند شیوه ساخت، مراحل ساخت، مواد اولیه و حتی طریقه استفاده و اتصال با هم متفاوت هستند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا تفاوت لوله های مانیسمان یا بدون درز و لوله های درز دار را برای شما عزیزان ذکر کنیم.

لوله مانیسمان چیست ؟

لوله مانيسمان يا لوله های بدون درز يا بدون جوش هستند که به اصطلاح به آن ها  SEAMLESS نیز مي گويند. این لوله ها نسبت به لوله های درز دار مقاومت بالایی دارند و از استحکام فراوانی برخوردارند و هيچ گونه اتصالي ندارند .لوله های مانیسمان ساختار يکپارچه و مقاومي دارند و هم چنین در برابر فشار بالا و دماي بالا و فشار مکانيکي و فرسايش مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

روش تولید آن ها در صنعت بدین گونه است که ابتدا شمش های فولادی را در ابعاد مورد نظر برش می دهند و سپس آن ها را درون یک کوره با دمای بسیار بالا می گذارند قرار می دهند تا اماده نورد شود .

در مرحله بعدی با یک شليک سمبه اي که سرعت بسیار بالایی دارد و از فاصله ای دور یعنی حدود ۱۵ متر عقب تر است را به داخل ميله فولادي است وارد می کنند و در واقع این شمش با عبور این شلیک از داخل آن باعث می شود لوله مانیسمان به وجود آید و در نتیجه هیچ گونه درز جوشی در راستای لوله وجود ندارد و به همین علت به آن لوله بدون درز و بدون جوش می گویند .

در مرحله آخر و قبل از توزیع آن به بازار این لوله ها را در اندازه های متفاوت برش داده می دهند .سپس لوله ها به محل دیگری برده می شوند تا آزمایشات لازم روی آن ها صورت گیرد و خرابی های آن ها به صورت کامپيوتري گرفته مي شود و سر و ته لوله را يکی مي کنند تا هنگام جوشکاری آن این کار راحت تر صورت گیرد.

 

لوله بدون درز مانیسمان

استانداردهای لوله مانیسمان به شرح زیر است که با لوله درز دار متفاوت است.

ASTM A 106 / ASME SA 106

ASTM A 333 / ASME SA 333

ASTM A 335 / ASME SA 335

ASTM A 520 / ASME SA 520

ASTM A 530 / ASME SA 530

ASME / ANSI B36.10 / 19

لوله درز دار چیست ؟

لوله درز دار نوعی لوله می باشد که برای ساخت آن ورق های فولادی را خم می کنند و با جوش دادن دو طرفه آن ها را به شکل لوله در می آورند .در واقع نوع های مختلف جوش دادن می توانند روی مقاومت لوله و کیفیت آن در مراحل بعدی تاثیر به سزایی داشته باشند.

روش های متنوعی برای جوش دادن این لوله ها به یک دیگر وجود دارد که شامل:

  1. جوش کاری با مقاومت الکتریکی
  2. جوش کاری با فرکانس بالا
  3. جوش کاری با فیوژن الکتریکی
  4. جوش کاری مارپیچی
  5. جوش کاری با مواد پر کننده الکترود
  6. جوش کاری اسپيرال

استانداردهای لوله درزدار به شرح زیر است که با لوله بدون درز بسیار متفاوت است .

رایج‌ترین استانداردهای لوله درزدار سیاه عبارت‌ اند از : ASTM A53, A333, A334, A335 و ابعاد و وزن لوله سیاه درزدار نیز طبق استاندارد DIN 2440, DIN 2441 تولید می‌شود.

 

لوله درز دار ·        تفاوت لوله درز دار و بدون درز در روش تولید

در ساخت لوله مانیسمان هیچ گونه درز و جوشی وجود ندارد ولی ساخت لوله درز دار در طول لوله خط جوشکاری وجود دارد.در واقع می توان گفت در لوله فولادی مانیسمان یکپارچه هستند و توسط فرآیند نورد ساخته می شود ولی لوله های درز دار از خم کردن ورق های فولادی و جوش دادن لبه های آن ها به هم تولید می شوند.

·        تفاوت در اندازه و ضخامت

لوله های درزدار معمولا در سایزهای کوچک و متوسط ساخته می شوند و به علت محدودیت هایی که در هنگام ساحت آن ها وجود دارد، در سایزهای بزرگ ساخته نمی شوند زیرا جوش کاری قطعات آن ها برای سایزهای بزرگ کاری سخت است ولی لوله های بدون درز اغلب در سایزهای بسیار بزرگ نیز ساخته می شوند .

برای لوله‌های بدون درز، حداکثر می‌توان لوله ‌هایی با قطر ۲۰ میلی متر تولید کرد. اندازه لوله ‌های بدون درز نسبت به لوله های درز دار معمولا کوتاه تر است اما امکان تولید لوله‌های درز دار در هر اندازه و طولی وجود دارد و این به علت مراحل ساخت آسان تر آن هاست.

·         تفاوت در استحکام و مقاومت

مقاومت یک لوله به طور کلی به عناصر و آلیاژهایی بستگی دارد که در ساخت آن به کار می رود .ولی به طور کلی تجربه ثابت کرده است که لوله های مانیسمان مقاومت بیشتری نسبت به  لوله های درزدار دارند و لوله های درز دار معمولا در مناطقی که تحت فشار زیاد لرزش بوده اند، به علت تمرکز تنش در محل جوشکاری شان زودتر خراب شده و یا شکسته اند و این در حالی بوده که لوله های بدون درز تا ۴۰ درصد نسبت به تحمل انواع فشارها و دماها و لرزش ها از مقاومت بالا تری برخوردار بوده اند .

پس با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد توصیه می شود که در مواقعی که فشار و دمای بالا است و یا سیال از نوع بخار است باید از لوله های بدون درز استفاده کرد و در مواقعی که پایین است ترجیح است که از لوله های درز دار استفاده کنیم.

این دو نوع لوله ها در میزان مقاومت شان در برابر خوردگی نیز دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند.

هر لوله ای با توجه به عناصر و آلیاژهای به کار رفته در آن در برابر خوردگی از خود مقاومت متفاوتی نشان می دهد .تجربه چند ساله ما در استفاده از لوله های درز دار و بدون درز به ما ثابت کرده است که لوله های مانیسمان به علت نحوه ساخت خود و عناصر به کار رفته در آن معمولا در برابر خوردگی از خود مقاومت بالاتری نشان می دهند.

·        تفاوت در قیمت

لوله های مانیسمان معمولا قیمت بالاتری نسبت به لوله های درز دار دارند و این بدین علت است که مراحل ساخت و تهیه لوله های بدون درز به مراتب سخت تر و پیچیده تر از لوله های درز دار است در نتیجه هزینه های نهایی ساخت آن ها نیز  بالاتر است.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده در مقاله فوق، اکنون می توانید در تشخصی انواع لوله های درز در و بدون درز، دقت بالایی داشته با هوشمندی بالا و متناسب با نیاز خود، محصول مورد نظر خود را تهیه نمایید.

برای خرید انواع لوله، مانند لوله گالوانیزه ، لوله داربستی ، لوله مبلی و… می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و یا با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ با کارشناسان این مجموعه جهت دریافت مشاوره رایگان در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه