حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت میلگرد آجدار و ساده و مقایسه آن ها

تفاوت میلگرد آجدار و میلگرد ساده و مقایسه آن ها

میلگرد هایی که در بازار موجود می باشند در دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار تولید می شوند. امروزه میلگرد ها مصرف زیادی در صنعت ساختمان سازی دارند و برای ساخت بتن از این محصول استفاده می شود. میلگرد هایی که در صنایع گوناگون از آن ها استفاده می شود هر کدام مشخصات مخصوص دارند که متفاوت با دیگریست. این میلگرد ها به صورت شاخه و کلاف عرضه می شوند که در انواع ساده و آجدار می باشند و دارای تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر می باشند بسیاری از افراد با شناخت بیشتر در مورد جنس میلگرد، روش تولید، نوع و ویژگی های این محصول می توانند تا حدود زیادی متوجه این تفاوت های شده و موفقیت پروژه مورد نظر را رقم بزنند. از این رو ما در ادامه این مقاله به مقایسه انواع میلگرد آجدار و ساده خواهیم پرداخت.

میلگرد ساده

میلگرد ساده میلگردی با سطح مقطع صاف و یکنواخت می باشد که با نام میلگرد A1 نیز در بازار شناخته می شود. این نوع میلگرد ساده از فولاد نرم ساخته شده و از نظر ظاهری بدون آج می باشد.

میلگرد ساده در مواردی نظیر صنعت قالب سازی، بولت ها، پیچ ها، محصولات و تجهیزات قالب بندی و همچنین نما مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فرق میلگرد ساده و میلگرد آجدار میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار بر روی سطح خود دارای برجستگی یا شیار هستند که جهت پیوند بهتر میلگرد در بتن ایجاد می شوند. میلگرد آجدار در سه نوع میلگرد آجدار جناغی، میلگرد آجدار مارپیچی و میلگرد آجدار مرکب تولید می شود. این برآمدگی و فرورفتگی ها در میلگرد های اجدار به منظور ایجاد درگیری بیشتر در تماس با بتن می‌باشد و به اصطلاح سبب اصطکاک و چسبندگی بیشتر بین میلگرد و بتن خواهند شد.

میلگرد آجدار که مقاطعی با سطح دایره ای شکل و توپر می‌باشند، یکی از مصالح فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی محسوب می‌شوند.

تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار

در این قسمت وجه تمایز میلگرد های ساده و آجدار بر اساس آیتم های مختلف مورد بحث قرار گرفته خواهد شد. پس برای مقایسه میلگرد های ساده و آجدار ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

·        تفاوت بر اساس شکل ظاهری

اولین تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار که شاید هر کسی متوجه آن شود تفاوت ظاهری این دو نوع محصول می باشد.

در ظاهر این میلگرد ها تفاوت فاحشی که دیده می شود، آجدار بودن و بدون آج سطح مقطع این دو نوع میلگرد می باشد. نوع آجدار میلگرد همانطور که گفته شد، دارای ناهمواری هایی  به شکل مارپیچ، یکنواخت و… بر روی سطح خود است که اصطلاحا به این ناهمواری ها، آج گفته می شود.

میلگرد ساده نیز به نوعی از این مقطع اطلاق می‍شود که دارای سطحی صاف و بدون هیچ گونه آج است.

 

تفاوت میلگرد ساده و آجدار ·        تفاوت بر اساس سایز

سایز میلگرد، در واقع به قطر آن اشاره دارد که در معرفی آن، بلافاصله بعد از کلمه میلگرد قرار می گیرد. میلگرد های ساده و آجدار دارای محدودیت هایی در سایز می باشند.

میلگرد های آجدار در دو نوع کلاف و شاخه ( کلاف آجدار ) و در سایز های ۵٫۵ الی ۴۰ میل متر تولید و عرضه می شوند.

میلگرد های ساده نیز همچون نوع آجدار، به صورت شاخه و کلاف ( کلاف ساده ) در بازار موجود می باشند که سایز های آن ها معمولا ۵٫۵ الی ۲۰ میلی متر می باشد.

·        تفاوت بر اساس روش تولید

روش تولید میلگرد های ساده و آجدار تا مراحلی مشابه یکدیگر می باشد.

تولید میلگرد ها معمولا با فرآیند نورد گرم انجام می شود. به این صورت که موارد اولیه آن ها یعنی شمش های فولادی طی حرارت مذاب شده و سپس به وسیله دستگاهی برای نورد آماده می شوند. در نهایت غلتک های تبیه شده در مرحله نورد طی فشار و کشش، موجب رسیدن فولاد به قطر استاندارد، یعنی همان پروفیل میلگرد می شود.

تولید میلگرد آجدار نیز مانند میلگرد ساده می باشد. با این تفاوت که در زمان شکل دهی از قالب هایی برای آجدار کردن میلگرد استفاده می شود.

·        تفاوت بر اساس کاربرد

میلگردهای ساده معمولا در پروژهای صنعتی کاربرد دارند. از این رو معمولا توسط شرکت های بزرگ و صنعتی خریداری می شوند.  از این رو معمولا توسط شرکت های بزرگ و صنعتی خریداری می شوند. اما میلگرد آجدار که برای ساخت سازه های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. ناگفته نماند که از میلگرد ساده به عنوان خاموت در پروژه های مسکونی نیز استفاده می شود.

در مواردی که نیاز به شکل پذیری میلگرد می باشد همچون کاربرد تیر و ستون و دیوار برشی، و در مواردی مانند ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز از میلگرد آجدار استفاده می شود.

کلام آخر

با توجه به اینکه میلگردها مشخصات مکانیکی و کاربردهای متفاوتی دارند، نیاز است که شما با هر یک از میلگردها به طور کامل آشنا بوده و از تفاوت های انواع این محصول اگاه باشید. ما در مطلب فوق سعی بر آن داشتیم تا میلگرد های ساده و میلگرد آجدار و انواع آن را با یکدیگر مقایسه کرده و معایب و مزایای هر کدام از این پروفیل ها را برای شما عزیزان شرح دهیم در هنگام خرید میلگرد با مشکل مواجه نشوید.

برای خرید میلگرد های ساده و آجدار نیز می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و مشخصات انواع آن ها را همراه با قیمتشان مشاهده کنید و با هوشمندی خرید خود را انجام دهید، همچنین می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه