حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت های پروفیل نبشی و سپری

تفاوت های پروفیل نبشی و سپری

نبشی و سپری هر دو از جزو محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. شناخت مقاطع و کاربردهای هر یک از آن‌ها، می‌تواند به انتخاب صحیح مواد اولیه در پروژه‌های مختلف کمک کند. از طرفی عدم شناخت و انتخاب نادرست پروفیل‌های فلزی، خطراتی مانند اتلاف هزینه و افزایش زمان اجرای پروژه‌ها را در پی خواهد داشت.  شاید در ظاهر تفاوتی میان این دو محصول احساس نکنید، اما بهتر است بدانید که نبشی و سپری تفاوت‌هایی دارند که باعث می‌شود کاربرد آن‌ها به جای یکدیگر را امکان ناپذیر می کند. برای شناخت اصلی‌ترین تفاوت‌های میان این دو نوع مقطع، ابتدا می‌بایست به خوبی هر یک از آن‌ها را بشناسیم. در ادامه در مورد تفاوت های کاربردی هر یک بیش تر توضیح خواهیم داد.

بررسی و شناخت  ظاهر و مشخصات فنی هر یک از این محصولات، می‌تواند به انتخاب و کاربرد صحیح آن کمک کند. در نهایت انتخاب دقیق میان دو محصول نبشی و سپری باید با بررسی کامل و توجه به مواردی مانند محل مورد استفاده، محل نصب محصول و شرایط محیطی صورت بگیرد.

بارزترین تفاوتی که این دو مقطع وجود دارد، شکل ظاهری آن ها است که خود باعث بوجود آمدن تفاوت هایی در کاربرد آن‌ها شده است. نبشی متشکل  از دو مقطع عمود بر هم به شکل حرف L و V است. در حالی که سپری از یک مقطع عمود بر یک صفحه به شکل حرف T ساخته می‌شود.

تفاوت نبشی و سپری

می‌دانیم که نبشی و سپری به دو شیوه‌ پرسی و فابریک تولید می‌شوند و جهت ایجاد اتصالات در سازه‌های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعات خرد شده هر دو نوع محصول نیز لقمه نامیده می‌شوند. با این حال این دو محصول از نظر ظاهری و مشخصات فنی و مکانیکی تفاوت‌های مهمی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تفاوت بین شکل ظاهری این دو مقطع باعث بوجود آمدن تفاوت هایی در کارکرد این دو فلز شده است. تقسیم ‌بندی نبشی به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی بر اساس اندازه بال‌ها نسبت به یکدیگر صورت می‌گیرد. در حالی که تقسیم‌بندی پروفیل سپری به دو نوع لبه تیز و لبه گرد بر اساس اندازه دیواره‌های محصول صورت گرفته است. نبشی می‌تواند از جنس گالوانیزه نیز تولید شود که در محیط‌های اکسیدی و خورنده مورد استفاده قرار میگیرد. اما سپری دارای چنین جنسی نمی‌تواند باشد. از تفاوت‌های دیگر نبشی و سپری می‌توان به تفاوت در نحوه‌ی نام‌گذاری آن‌ها اشاره کرد.

گذشته از تفاوت‌های ظاهری که ذکر شد، تفاوت‌های فنی و مکانیکی این دو محصول نیز بسیار مهم است. در ادامه به شرح این موارد می‌پردازیم:

  • پروفیل سپری با توجه به ساختار مکانیکی، نسبت به پروفیل نبشی دارای سختی بیشتر و خمش‌پذیری کمتری است.
  • سپری در سازه هایی که نیاز به اتصال قوی‌تری باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. (هر چند در این موارد می‌توان از با اتصال دو نبشی به یکدیگر نیز پایه قوی‌تری ایجاد کرد.)
  • با توجه به نوع کاربرد و مقاومت مورد نیاز در پروژه، نبشی می‌تواند به صورت دوبل مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که برای سپری چنین امکانی وجود ندارد.
  • تقسیم‌بندی نبشی به دو نوع بال مساوی و نامساوی منجر به تنوع و کاربردهای گسترده‌تری نسبت به سپری شده است.
  • نبشی اغلب در زوایا مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که سپری با توجه به ساختار مکانیکی، در جایگاه‌های میانی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا شرایط برای استفاده از هر دو وجه آن مهیا باشد.

تفاوت نبشی با سپریتفاوت‌های کاربردی نبشی و سپری

با وجود این که نبشی و سپری هر دو به منظور ایجاد اتصالات در سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت در ساختار ظاهری آن‌ها منجر به کاربرد در بخش‌های متفاوت یک سازه شده است. سپری به دلیل داشتن ساختار دو وجهی در اتصالات میانی به کار رفته و منجر به ایجاد اتصالات دو وجهی می‌شود. اما نبشی اتصالات زاویه‌دار یا عمود بر هم را سبب می‌شود. در صورتی که محیط مرطوب بوده و شرایط برای خوردگی محصولات فلزی مساعد باشد، می‌توان از نبشی نوع گالوانیزه استفاده کرد. در صورتی که در محل اتصال به مقاومت بیشتری نیاز باشد، توصیه به استفاده از سپری است. هر چند که این کاربرد با اتصال دو نبشی به یکدیگر به صورت دوبل نیز می‌تواند صورت بگیرد.

پروفیل سپری

سپری، نوعی پروفیل پرکاربرد فولادی است که سطح مقطع آن به شکل حرف T انگلیسی طراحی شده است به همین علت به آن پروفیل تی نیز گفته می شود. این محصول که به سبب دارا بودن قابلیت تحمل وزن در سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دو بخش بال و جان تشکیل شده است. ارتفاع جان و بال سپری‌های فولادی، به عنوان نمره سپری که مشخصه فنی آن است، شناخته می‌شود. این محصول بر اساس نوع شکل ظاهری به دو نوع لبه گرد و لبه تیز تقسیم می‌شوند. پروفیل سپری بسته به نوع استفاده می‌تواند از جنس استیل زنگ‌نزن، آهن معمولی و یا آلومینیوم ساخته شود.

پروفیل نبشی

سطح مقطع پروفیل نبشی، نیم‌رخ یا زاویه، به شکل حرف L و V انگلیسی طراحی شده است. این محصول از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. این محصولات در انواع سازه‌های ساختمانی و صنعتی به صورت تکی و مرکب مورد استفاده قرار می‌گیرد. نبشی از نظر هندسه شکل ظاهری به دو دسته نبشی بال مساوی (V شکل) و بال نامساوی (L) تقسیم‌بندی می‌شود. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، در نبشی بال مساوی، دو بعد سطح مقطع دارای طول یکسانی هستند. در حالی که در نوع بال نامساوی چنین نیست. در سازه‌های فلزی، وظیفه اتصال دو بخش فلزی به یکدیگر به عهده نبشی است.

نبشی‌ها همچنین از نظر شکل ساختاری دارای دو نوع شاخه و لقمه (خرد شده) هستند که از نوع لقمه‌ای آن در برخی سازه‌ها مانند سازه‌های مربوط به آسانسور استفاده می‌شود. همچنین نبشی‌ها از نظر جنس، علاوه بر فولاد ساده کربنی، استیل و آهنی، دارای نوع دیگری به نام نبشی گالوانیزه نیز هستند. از این محصول در محیط‌های مرطوب که سازه در معرض خطر خوردگی قرار دارد، استفاده می‌شود. برای تولید این نوع نبشی، پس از روی‌اندود کردن ورق آهنی، با استفاده از فرآیندهای خمکاری و رول فرمینگ به شکل نبشی در می‌آورند.

معایب و مزایای نبشی و سپری

استقامت و تحمل وزن بالا از جمله مزایای پروفیل سپری است. هر چند این مزیت سپری باعث شده تا  خمش‌پذیری آن نسبت به نبشی کم تر باشد و گاهی باعث ایجاد مشکلاتی در اتصالات می‌شود. سطوح مایل بال‌ها از دیگر معایب سپری به شمار می‌رود. اتصال سریع و راحت از دیگر مزایای نبسی می باشد.

با توجه به موارد گفته شده و تفاوت های میان نبشی و سپری، می توان انتخاب بهتری برای پروژه ها و سازه ها داشت.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه