حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه و مقایسه آن ها

ورق های فولادی روغنی (نورد سرد) و ورق سیاه (نورد گرم) در میان مشتریان شرکت های ساختمانی و شرکت های بزرگ به یک اندازه مورد توجه هستند. انواع مختلف ورق های فولادی تولید شده توسط کارخانجات مختلف، با توجه به ویژگی های خاص خود می توانند برای مصارف خاص مورد استفاده قرار گیرند. ورق های سیاه و ورق روغنی که از پرکاربرد ترین نوع ورق های فولادی در صنعت و ساختمان می باشند، دارای تفاوت و شباهت هایی بایکدیگر می باشند. تفاوت ورق سیاه و روغنی را هنگامی بهتر درک می نمایید که مطلع باشید هنگامی که ساخت پروژه شما بسیار مهم است بدانید نوع فولادی که برای نیاز های شما مناسب به نظر می آید، کدام است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این ورق های فولادی روغنی و سیاه و همچنین مقایسه آن ها می توانید در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

دو نوع از متداول ترین انواع ورق ها، ورق های سیاه که روش تولید آن ها نورد گرم است و ورق های روغنی که از نورد سرد تولید می شوند، می باشند. این ورق ها علاوه بر روش تولید در موارد دیگری نیز تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند که در ادماه برای شما شرح خواهیم داد.

تفاوت در کیفیت

در خصوص کیفیت ورق سیاه باید گفت این محصول برخلاف ورق روغنی، سطح زبر و کدری به رنگ سیاه دارد. اما ورق روغنی پوشش سطحی آن صاف و با کیفیت است.

محصولاتی که توسط نورد گرم تولید می شوند اغلب سختی کمتری نسبت محصولاتی دارند که از نورد سرد تولید شده اند. اما این مسئله در ورق ها برعکس بوده و ورق سیاه به دلیل کربن بالاتری که دارد نسبت به ورق سرد، دارای سختی بیشتری می باشد. از این رو می توان نتیجه گرفت کیفیت ورق سیاه در مقایسه با ورق روغنی بالاتر می باشد.

 

مقایسه ورق روغنی و ورق سیاه تفاوت در ظاهر

ظاهر ورق سیاه در مقایسه با ورق روغنی قابل مقایسه نمی باشد، زیرا این فقط در مواردی به کار برده می شود که نیاز به استحکام زیادی داشته باشد و کیفیت ظاهری محصول دارای اهمیت نباشد. اما ورق روغنی ظاهری صاف و یکنواخت و براق داشته که در مواردی که شکل ظاهری ورق حائز اهمیت باشد، به کار برده می شود.

تفاوت در خط تولید

در تولید نورد گرم، شمش و تختال با عبور از قفسه های مختلف نورد در نهایت به ورق ، میلگرد ، یا دیگر مقاطع ساختمانی تبدیل می شوند.

برای تولید نورد سرد، ورق های تولید شده توسط نورد گرم را به خط تولید نورد سرد برده و به ورق روغنی تبدیل می شود. ورق نورد سرد یا همان ورق روغنی به شما اجازه ساخت بسیار دقیق اجسام فولادی را می دهد. دلیل آن این است که در روش نورد گرم، ورق سیاه به دست آمده پس از سرد شدن دچار تغییر ابعاد و منقبض شدن می گردد و امکان برآورد دقیق ابعاد پیش از سرد شدن را ندارد.

تفاوت در سایز

ورق سیاه از ضخامت ۲ میل تا ۱۵ میل برای حالت رول و از ۱۶ میل بالا برای فابریک تولید می شود؛ در حالی که ورق روغنی دامنه ضخامتی ۰٫۳ تا ۳ میلی متر را پوشش می دهد. عرض ورق روغنی ۱ و ۱٫۲۵ متر و ورق سیاه ۱ ، ۱٫۲۵ ، ۱٫۵ و ۲ متر است.

تفاوت در معایب و مزایا

در مقایسه معایب و مزایایی که ورق های روغنی و سیاه دارند، تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال ورق گرم در مقایسه با ورق سرد انعطاف پذیری بیشتری دارد و همین امر موجب شده تا ورق سیاه قابلیت شکل دهی بالایی داشته باشد اما ورق روغنی دارای ابعاد دقیق تر از ورق سیاه می باشد و در حقیقت نورد سرد سبب تولید ابعاد نهایی دقیق تر می شود.

 

تولید ورق روغنی و سیاهتفاوت در کاربرد

ورق سرد یا همان ورق روغنی در مواردی مانند: تولید مبلمان فلزی، صنعت خودروسازی، لوازم خانگی، تولید محصولات فولادی دیگر نظیر لوله، پروفیل و… کاربرد دارد.

در صورتی که ورق سیاه ، کاربرد هایی نظیر: تولید گارد ریل، تجهیزات ترافیکی، کشتی سازی و تجهیزات دریایی، ساخت تانک و مخازن ذخیره سازی مشتقات نفتی، ساخت سوله، تولید مقاطعی نظیر نبشی و ناودانی و… دارد.

تفاوت در قیمت

ورق هایی مانند ورق روغنی و ورق گالوانیزه که از طریق نورد سرد تولید می شوند، به دلیل اینکه فرآیند تولید پیچیده ای دارند، در مقایسه با ورق سیاه قیمت بالاتری دارند.

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده جهت مقایسه و شرح تفاوت های ورق روغنی و ورق سیاه می توان نتیجه گرفت این دو نوع ورق از ورق های پرکاربرد در صنعت می باشند که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات مختص خود هستند که جهت خریداری آن ها باید از این موارد آگاه باشید. برای خرید ورق های نورد گرم و نورد سرد و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و سایز آن ها می توانید با مشاوران و متخصصان آهن ۱۱۸ با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه