تفاوت پروفیل نبشی و سپری و مقایسه آن‌ها

تفاوت پروفیل نبشی و سپری و مقایسه آن‌ها

ساختمان‌سازی نیاز به مقاطع فولادی بسیاری نیاز دارد که با شناخت و انتخاب صحیح آن‌ها می‌توان روند ساخت‌وساز را آسان و سرعت ساخت را افزایش داد. نبشی و سپری دو نوع پروفیل فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی و صنعت هستند به خصوص در ساخت درب و پنجره هستند که شباهت و تفاوت هایی با یک‌دیگر دارند. شناخت مقاطع و کاربردهای هر یک از آن‌ها، می‌تواند به انتخاب صحیح مواد اولیه در پروژه‌های مختلف کمک کند. از طرفی عدم شناخت و انتخاب نادرست پروفیل‌های فلزی، خساراتی نظیر اتلاف هزینه و افزایش زمان اجرای پروژه‌ها را در پی خواهد داشت. ما در ادماه این مطلب به تفاوت پروفیل نبشی و سپری و مقایسه هرکدام در انواع پرسی و فابریک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پروفیل نبشی چه ویژگی هایی دارد؟

نبشی مقطعی  Lشکل بوده و به دو روش نورد سرد و فابریک تولید می‌گردد. نبشی‌ها به صورت منفرد و یا مرکب در سازه‌های مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد وسیعی دارند. در سازه‌های فلزی، وظیفه اتصال دو بخش فلزی به یکدیگر به عهده نبشی است.

نبشی عموما به دو صورت شاخه و خرد شده (نبشی لقمه) مورد استفاده قرار می‌گیرند. نبشی لقمه‌ای در برخی سازه‌ها مانند سازه‌های مربوط به آسانسور استفاده می‌شود. از نظر شکل ظاهری نیز نبشی‌ها به دو دسته نبشی بال مساوی (V) شکل و بال نامساوی (L) تقسیم‌بندی می‌شوند. در نبشی بال مساوی، دو بعد سطح مقطع، دارای طول یکسانی هستند. در حالی که در نوع بال نامساوی چنین نیست.

نبشی

پروفیل سپری چه ویژگی هایی دارد؟

سپری، نوعی پروفیل پرکاربرد فولادی است که سطح مقطع آن به شکل حرف T انگلیسی طراحی شده است.این محصول که به سبب دارا بودن قابلیت تحمل وزن در سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دو بخش بال و جان تشکیل شده است.

این محصول بر اساس نوع شکل ظاهری به دو نوع لبه گرد و لبه تیز تقسیم می‌شوند. پروفیل سپری بسته به نوع استفاده می‌تواند از جنس استیل زنگ‌نزن، آهن معمولی و یا آلومینیوم ساخته شود. سپری معمولا برای اتصال پل‌ها، ستون‌ها، خرپاها، نماهای شیشه‌ای، ساخت درب و پنجره و… استفاده می‌شود.

سپری

تفاوت نبشی و سپری

می‌دانیم که نبشی و سپری به دو شیوه‌ پرسی و فابریک تولید می‌شوند و جهت ایجاد اتصالات در سازه‌های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعات خرد شده هر دو نوع محصول نیز لقمه نامیده می‌شوند. با این حال این دو محصول از نظر کاربرد، شکل ظاهری، مشخصات فنی و مکانیکی تفاوت‌های مهمی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

· شکل ظاهری

بارزترین تفاوتی که بین پروفیل نبشی و سپری وجود دارد، شکل ظاهری آن‌ها است که خود باعث بوجود آمدن تفاوت هایی در کاربرد آن‌ها شده است. نبشی متشکل  از دو مقطع عمود بر هم به شکل حرف L و V است. در حالی که سپری از یک مقطع عمود بر یک صفحه به شکل حرف T ساخته می‌شود.

شباهت پروفیل نبشی و سپری

 

· کاربرد

تفاوت بین شکل ظاهری نبشی و سپری باعث بوجود آمدن تفاوت هایی در کارکرد این دو فلز شده است. با توجه به نوع کاربرد و مقاومت مورد نیاز در پروژه، نبشی می‌تواند به صورت دوبل مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که برای سپری چنین امکانی وجود ندارد. سپری در سازه هایی که نیاز به اتصال قوی‌تری باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپری به دلیل داشتن ساختار دو وجهی در اتصالات میانی به کار رفته و منجر به ایجاد اتصالات دو وجهی می‌شود. اما نبشی اتصالات زاویه‌دار یا عمود بر هم را سبب می‌شود. در صورتی که محیط مرطوب بوده و شرایط برای خوردگی محصولات فلزی مساعد باشد، می‌توان از نبشی نوع گالوانیزه استفاده کرد. در صورتی که در محل اتصال به مقاومت بیشتری نیاز باشد، توصیه به استفاده از سپری است. هر چند که این کاربرد با اتصال دو نبشی به یکدیگر به صورت دوبل نیز می‌تواند صورت بگیرد.

· خواص مکانیکی

در مقایسه نبشی و سپری ، گذشته از تفاوت‌های ظاهری این دو مقطع که ذکر شد، تفاوت های فنی و مکانیکی این دو محصول نیز بسیار مهم است. پروفیل سپری با توجه به ساختار مکانیکی، نسبت به پروفیل نبشی دارای سختی بیشتر و خمش‌پذیری کمتری است.

· جنس

نبشی می‌تواند از جنس گالوانیزه نیز تولید شود که در محیط‌های اکسیدی و خورنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سپری دارای چنین جنسی نمی‌تواند باشد.

· نحوه نام‌گذاری

تقسیم‌‌بندی نبشی به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی بر اساس اندازه بال‌ها نسبت به یک‌دیگر صورت می‌گیرد. در حالی که تقسیم‌بندی پروفیل سپری به دو نوع لبه تیز و لبه گرد بر اساس اندازه دیواره‌های محصول صورت گرفته است.

· نحوه تولید

در مقایسه پروفیل‌های سپری و نبشی، فاکتور دیگر نحوه تولید این مقاطع است که سبب تفاوت هایی بین نآآن‌ها شده است. اصولا سپری به صورت فابریک تولید می‌گردد. البته ضخامت سپری می‌تواند در نحوه تولید آن نقش داشته باشد. اما سپری رایج در بازار آهن و فولاد به صورت فابریک تولید می‌گردد.

نحوه تولید نبشی به فرآیندهای متنوع‌تری نیاز دارد؛ سه روش عمده برای تولید نبشی به کار می‌رود. تولید نبشی پرسی با فرآیند شکل‌دهی سرد و عبور روق نواربری شده از میان خط قالب پرسی تولید می‌گردد. این فرآیند شامل ایجاد خم و لبه‌گیری از ورق سیاه، ورق روغنی و یا گالوانیزه صورت می‌گیرد.

دیگر فرآیند تولید نبشی، نورد گرم است. نبشی فابریک همانند سپری فابریک با عبور شمش گداخته از میان قالب‌های نورد تولید می‌شود. اما یکی دیگر از روش‌های تولید نبشی، استفاده از اکستروژن یا خروج‌کاری به صورت گرم می‌باشد.

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده مقایسه ای که از دو مقاطع فولادی نبشی و سپری داشتیم، می‌توان انتخاب بهتری برای پروژه‌ها و سازه‌ها داشت. با توجه به تفاوت نبشی و سپری در شکل ظاهری، کاربرد، جنس و خواص مکانیکی، اما گاها می‌توان این دو پروفیل در کاربردهای خاص به جای یکدیگر به کار برد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در خصوص قیمت نبشی و سپری می‌توانید با کارشناسان آهن ۱۱۸ از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه