تولید ناودانی پرسی و فابریک به روش نورد

تولید پروفیل ناودانی

در صنعت و ساختمان ، انواعی از پروفیل ها هستند که دارای کاربرد های فراوانی می باشند و استفاده از آن ها کمک زیادی به صنعت ساختمان می کند. این پروفیل ها مقاطعی به نام ناودانی می باشند که سطح مقطعی باز دارند و انواع مختلف این پروفیل پاسخگوی نیاز های ساختمانی مهندسان در دو کاربرد تجاری و مسکونی می باشد. در مطالب قبل به معرفی ناودانی و انواع آن اشاره کردیم، اکنون در این مقاله قصد داریم شما را با روش های تولید انواع ناودانی از جمله پرسی و فابریک آشنا کرده و فرآیند ساخت این محصول را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه این مطالب همراه آهن ۱۱۸ باشید.

فرآیند تولید ناودانی

فرآیند تولید ناودانی

همانطو که می دانید ناودانی از دسته پروفیل ها با مقطع باز محسوب می شود، و به جهت روش ساخت آن که سبب استحکام بالای این محصول شده است و در قسمت های حساسی چون تیر ها ، ستون ها ، خرپا ها ، اسکلت یا قاب های اصلی مورد استفاده قرار می گیرد و انواعی از آن که در قاب های اصلی سازه های فولادی صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد، باید دارای کیفیت مطلوبی باشد، لذا لازم است در فرآیند تولید آن، دقت و نظارت کافی به عمل آید.

ناودانی ، همانند نبشی از نقطه نظر روش تولید به دو روش پرسی و فابریک که روش فابریک آن خود به دو نوع نورد گرم و سرد انجام می شود، مجزا می گردد. برای ساخت ناودانی استاندارد های مختلفی به کار برده شده و از مواد گوناگونی استفاده خواهد شد که از جمله آن ها می توان به فولاد ضد زنگ ، ورق گالوانیزه ، آلومینیوم و کامپوزیت های پلیمری اشاره کرد.

فرآیند ساخت پروفیل های ناودانی به گونه ای است که در کارخانه های مختلف در داخل و خارج کشور در دماهای بالا توسط دستگاه های متنوعی عمل خم کاری روی ورق فولادی انجام شده و سپس آن را پرس می کنند تا شکلی مانند ناودانی ( U شکل ، C شکل ) بگیرد. و به این صورت در نهایت طی روش ها و مراحل مختلف آن را برش داده و ناودانی طبق استاندارد های گواناگون از جمله استاندارد اروپا DIN-1026 و یا فرانسه  NF A 45-255 و یا دیگر استاندارد های جهانی های  تولید می شود. که در ادامه روش های تولید آن را بررسی خواهیم کرد.

روش های تولید ناودانی

همانطور که گفتیم ناودانی به روش های پرسی و فابریک و به دو صورت نورد گرم و سرد تولید خواهد شد. که هر کدام از روش های ساخت آن سبب تفاوت در خصوصیات مکانیکی ، کاربرد ، و قیمت این محصول خواهد شد. پس نیاز است که برای خرید ناودانی با روش های تولید آن که در ادامه خدمت شما ذکر خواهیم کرد آشنا شوید.

تولید پروفیل ناودانی

·        تولید نادوانی پرسی

در تولید نادوانی به روش پرسی که با استفاده از دستگاه قالب می باشد، در ابتدا از انواع ورق های فولادی استفاده می شود، به گونه ای که ورق ها را در اندازه های مختلف و ضخامت های گوناگون برش می دهند و پس از برش  و عبور از خط تولید، طی فرآیند شکل دهی، ورق ها به شکل ناودانی حاصل می گردند.

·        تولید ناودانی فابریک

ناودانی فابریک به صورت نورد گرم از ابتدا به شکل مورد نظر تولید می‌گردد. در بحث ناودانی‌های فابریک همانند آنچه در نحوه تولید میلگرد آجدار و یا میلگرد ساده اتفاق می‌افتد، شمش های فولادی گداخته به سمت دستگاه قالب حرکت کرده و بر اساس سایز ناودانی مورد نیاز شکلی دهی انجام می‌گردد. یکی از مراحلی که در تولید ناودانی فابریک اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، گرفتن اعوجاج از شمش های گداخته می‌باشد که این کار پس از نورد ابتدایی صورت می‌پذیرد. تولی نوادانی به روش فابریک به دو صورت نورد گرم و سرد انجام می گیرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

·        تولید ناودانی در نورد گرم

نورد گرم فرآیندی می باشد که شمش های فلزی در دمای ۹۲۶ درجه سلسیوس تحت حرارت قرار می گیرند و و و با عبور از غلتک های افقی و عمودی به تدریج شکل ناودانی به خود می گیرند که در نهایت آن ها را در ابعاد مورد نظر برش خواهند داد. ناودانی هایی که به روش نورد گرم تولید می شوند کمی پایین می باشد زیرا فرصت و زمان لازم برای انجام فرآیند کافی نمی باشد.

·        تولید ناودانی در نورد سرد

در روش نورد سرد در تولید نادوانی مقاطع را از ورق هایی می سازند که امکان تولید آن ها در خطوط نورد گرم وجود ندارد. در واقع نورد سرد به گونه ای انجام می شود که همان ورق های فولادی که تحت نورد گرم بوده اند را سرد می کنند. در این روش زمان بیشتری برای  انجام عملیات در نظر گرفته می شود، از این رو کیفیت ناودانی هایی که از این طریق تولید می شود به مراتب بالاتر از ناودانی های نورد گرم می باشد.

کلام اخر

پروفیل ناودانی محصولی است که از نظر اندازه و وزن تنوع بالایی دارد که هر کدام از آن ها با توجه به این شاخص ها و همچنین فرآیند و روش هایی که در ساخت آن استفاده شده است قیمت های متفاوتی خواهد داشت. انتخاب مقاطع ناودانی مناسب برای خریداران بسیار مهم است تا ضمن پرداخت هزینه ‌ای مناسب، محصولی مطابق با انتظارات و با کیفیت مطلوب دریافت کنند. در این مقاله به روش های تولید ناودانی و فرآیندی که در ساخت آن استفاده می شود اشاره شد تا شما در خرید این محصول دچار مشکل نشوید.

از این رو اگر قصد تهیه نادوانی با قیمت مناسب را دارید و یا می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص این محصول کسب نمایید می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و یا از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ با کارشناسان این سایت در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه