حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تیرآهن لانه زنبوری و روش ساخت آن چیست ؟

روش ساخت تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین و اساسی ترین عضو هر سازه می باشد که به عنوان المانی بلند، مستقیم و منشوری در معماری و مهنسی سازه، برای نگهداری بار های مختلف وارده و درواقع افزایش استحکام ساختمان استفاده و تولید می شود. تیر آهن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها در صنعت ساختمان کاربرد های مختلفی دارد، اما به طور معمول وظیفه آن ها تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی می باشد که در ساختمان وجود دارد. یکی از انواع تیرآهن ها، تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه می باشد که دارای کاربرد های فراوانی می باشد. برای شناخت بیشتر این تیرآهن یافتن سوالا تیراهن لانه زنبوری چیست و روش ساخت آن چگونه است ؟  این مقاله را دنبال کنید.

تیرآهن لانه زنبوری یا تیر آهن شبکه چیست ؟

علاوه بر انواع استانداردهایی که برای تیرآهن ذکر شد، نوع دیگری از تیرآهن به شکل لانه زنبور و شش ضلعی وجود دارد که تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه نامیده می‌شود. در پاسخ به سوال شما در خصوص اینکه دلیل این نام گذاری چیست می توان گفت؛ دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری ، شکل گیری این تیرها پس از عملیات ( بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل است. این گونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی هستند که به لانه ی زنبور شبیه است به همین سبب، به این گونه تیرها لانه زنبوری می گویند. در صورتی که این تیرآهن دارای حفره نبود به دلیل پهنای زیادش، وزن زیادی پیدا می‌کرد به همین دلیل با ایجاد حفره از وزن آن تا میزان زیادی کاسته شد.

تیرآهن لانه زنبوری بیشتر در ساخت پل‌ها و سقف سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از تیرآهن لانه زنبوری نمی توان به عنوان عضو باربر جانبی در قاب های خمشی استفاده کرد. همچنین استفاده از آن در دهانه های مهاربندی شده غیرمجاز است. این تیرآهن بسته به شکل سطح مقطع خود، می تواند از نوع معمولی یا بال پهن باشد.

هدف اصلی از ساخت تیرآهن لانه زنبوری ، کاهش وزن تیر و در نتیجه سازه فولادی نهایی است. البته درساخت این تیرها نیز مانند دیگر سازه های فولادی باید استانداردهای تولید رعایت شده و طبق اصول و قواعدی ساخته شوند که از استحکام لازم برای کاربرد درسازه های صنعتی و ساختمانی برخوردار باشند.

 

تولید تیرآهن لانه زنبوری

روش ساخت تیرآهن لانه زنبوری

همانطور که گفته شد تولید و ساخت تیرآهن به صورت لانه زنبوری با اهداف خاصی صورت می گیرد. از آن جایی که این تیراهن ها دارای حفره هایی می باشد، برای ساخت این تیرآهن، روی جان تیرآهن معمولی با شابلنی که از ورق شفید یک میل ساخته شده است، شش ضلعی هایی رسم می شود. ترسیم این حفره ها به روش های متفاوتی انجام می گیرد که روش پانیر یا لیتسکا نامیده می شوند و هر کدام فرمول خاص خود را دارند.

سپس برای اینکه تیرآهن تاب برنداشته و تغییر شکل ندهد، آن را روی یک شاسی افقی محکم میکنند؛ در این مرحله نیز دو روش برای برش وجود دارد:

۱٫ روش سرد یا کوپال

در این روش با فرودآمدن یک قطع کن سنگین، شبیه گیوتین، به یکباره شش ضلعی های ترسیم شده روی جان تیرآهن برش میخورند و تیرآهن لانه زنبوری تولید می شود.

۲٫ روش گرم یا نوبل

در این روش ابتدا با ایجاد خال جوش روی خطوط ترسیم شده (نصف شش ضلعی) بر جان تیرآهن، محل برش را ایجاد کرده و نهایتا به وسیله یک شعله گاز قوی که حاصل احتراق گازهای اکسیژن و استیلن است، خطوط منکسر کامل می شوند.

وقتی خط برش کامل شد، قسمت بالا و پایین تیرآهن که حالا جدا شده اند به اندازه یک دندانه جابجا می شوند و با قرارگرفتن لبه های رو به روی هم شکل شش ضلعی درست می شود که با جوش دادن لبه ها، این شکل کامل و تثبیت می شود. دقت در نحوه قرارگیری دندانه های بالا و پایین در مقابل یکدیگر و نحوه جوشکاری این مرحله، دراستحکام نهایی تیرآهن ایجاد شده بسیار مهم است که معمولا جوشکاران ماهر در این مرحله با استفاده از جوش قوسی نیمه اتوماتیک می توانند از کیفیت کار مطمئن شوند. روش گرم برنول در بین تولیدکنندگان تیرآهن لانه زنبوری بسیار پرطرفدار است زیرا هدر رفت و پرتی قطعات فولادی در این روش تقریبا صفر بوده و بنابراین مقرون به صرفه خواهد بود.

 

تولید تیرآهن لانه زنبوری

تقویت تیرآهن لانه زنبوری

وجود حفره های توخالی و ایجاد برش در جان تیرآهن که باعث تمایز آن از دیگر نمونه های تیرآهن شده، مشکلاتی را نیز در پی خواهد داشت که از مهم ترین آنها می توان به احتمال ایجاد تنش های خمشی و پیچشی در محل تکیه گاه های لبه های جوش جان اشاره کرد، لذا برای رفع این مشکل و همچنین تقویت استحکام و کیفیت تیرآهن لانه زنبوری حاصل شده، دوراه حل وجود دارد:

  1. استفاده از ورق

در تیرآهن های لانه زنبوری علاوه بر تنش های خمشی اصلی، تنش های خمشی دیگری نیز به دلیل برش در مقطع ایجاد میشوند. این تنش ها ممکن است از تنش های خمشی اصلی بزرگ تر هم باشند. برای جلوگیری از افت کارایی تیرآهن، محل هایی که تنش های ثانویه زیاد هستند، با بتن پر می شوند.

  1. اسفاده از بتن و فولاد

در تیرآهن های لانه زنبوری علاوه بر تنش های خمشی اصلی، تنش های خمشی دیگری نیز به دلیل برش در مقطع ایجاد می شوند. این تنش ها ممکن است از تنش های خمشی اصلی بزرگ تر هم باشند. برای جلوگیری از افت کارایی تیرآهن، محل هایی که تنش های ثانویه زیاد هستند، با بتن پر می شوند.

کلام اخر

اگر برای استحکام و مقاومت بنای خود به دنبال خرید تیرآهن هستید، آهن ۱۱۸ می تواند در این زمینه به شما کمک کند. زیرا این سایت با فروش انواع محصولات مفتولی و محصولات آهنی مانند تیرآهن، میلگرد و انواع لوله های ساختمانی شما را در ساختن ساختمانی با مقاومت بالا یاری می کند. برای خرید از سایت آهن ۱۱۸ می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
فریبا حضرتی
ارسال دیدگاه
لیست سفارش مورد حذف شد. بازگشت
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
  • جمع کل: 0 تومان