سیم مفتول آرماتوربندی چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

سیم مفتول آرماتوربندی چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

اولین چیزی که با گفتن مفتول آرماتوربندی ، به ذهن خطور می‌کند ساختمان‌سازی است. سیم مفتول ‌های آرماتوربندی جزء همان هزینه‌ های ابتدایی است که باید برای ساخت ساختمان در نظر بگیرید. در حال حاضر باید گفت ، سیم آرماتور نقش بسیار مهم در صنعت ساخت و ساز دارد، البته کاربرد آن ها تنها محدود به این زمینه نمی‌شود. ردپای آن ها را می‎توانید در ساخت انواع قفسه، الکترود، پانل، قالب ‌سازی و… ببینید. اما تمام مطالب گفته شده مبنی بر این نمی باشد که بدانید کاربرد سیم مفتول سیاه آرماتوربندی چیست ؟ پس در این مقاله همراه ما باشید تا سیم مفتول سیاه آرماتوربندی را به شما معرفی کرده و کاربرد های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

سیم مفتول سیاه آرماتوربندی چیست ؟

محصولات مفتولی انواع مختلف و کاربرد های متنوعی دارند که یکی از آن ها مفتول آرماتوربندی می باشد. در پاسخ به سوال سیم مفتول آرماتوربندی چیست ؟ می توان گفت سیم آرماتوربندی که به مفتول سیاه نیز معروف می باشد، نوعی سیم فلزی است که از مفتول گالوانیزه نشده یا فولاد  نرم ساخته می شود.

سیم آرماتوربندی در واقع نوعی مفتول آنیل شده یا پخته شده می باشد که خصوصیات شیمیایی خود را حفظ کرده اما از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی مفتولی نرم و انعطاف پذیرتر نسبت به مفتول سخت صنعتی می باشد و به سبب رنگ سیاهی که دارد به آن مفتول سیاه یا سیم سیاه می گویند.

مفتول سیاه در قطر ها و ضخامت های متفاوتی از قطر ۱٫۲ تا ۵ میلی متر تولید می گردد که بر اساس ضخامت آن و کاربرد خاصی که دارد و بر اساس نوع کاربرد ، شناخته شده و نام گذاری می شود.

سیم آرماتوربندی در دو نوع فابریک و تسمه ای تولید شده و ودر انواع مختلف دسته بندی می شود که کاربرد های مختلفی در صنعت و ساختمان دارد. هر چند مفتول با ضخامت ۱٫۵ میلی متر پر کاربردترین نوع این محصول است، اما تا اندازه‌های ۴٫۵ میلی متری هم در بازار وجود دارند که طبیعتا هرچه ضخامت مفتول آن ها بالاتر رود قیمت بیشتری هم پیدا می‌کنند.

 

کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی

کاربرد سیم مفتول سیاه آرماتوربندی چیست ؟

درجهان امروز، سیم آرماتور به صورت یک صنعت اصلی معرفی می شود و استفاده از مفتول آرماتوربندی ، سیم آرماتوربندی ، مفتول سیاه و یا سیم مفتول روز به روز در صنایع بیشتر می شود. علت اصلی این است که فرآورده ها و محصولاتی نظیر سیم آرماتوربندی در تمام صنایع از جملع صنایع خودرو، کشتی سازی، ساخت و ساز و بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند که این امر چگونگی و کارایی مفتول سیاه ، سیم سیاه و یا سیم آرماتوربندی را نشان می دهد.

از سیم آرماتور در ساخت انواع قفسه ، توری، میخ، پرچ، سیم خاردار، پانل، مش، الکترود، پیچ و همچنین صنعت ساخت وساز (آماتور بندی، قالب بندی، بسته بندی) وصدها محصول دیگر استفاده می شود.

هرچند که امروزه در ساختمان سازی مصالح مدرن تر و با کارایی بالاتری به وجود آمده، ولی به دلیل گران بودن این مصالح نوین هنوز جایگزینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن در عمل وجود ندارد. ترکیب فولاد و بتن با یکدیگر اعضای ساختمانی مرکبی به نام اعضای بتن آرمه (بتن مسلح شده با فولاد) را پدید آورده است. که علاوه بر پایایی و مقاومت به نسبت مصالح دیگر و مصالح نوین قیمت بسیار مناسبی را دارد. از این رو برای اینکه یک سازه بتن آرمه به بهترین عملکرد خود برسد از سیم آرماتوربندی در ساختار آن استفاده می شود.

 

سیم آرماتوربندی چیست

 

در نتیجه مطالب گفته شده می توان گفت یکی از کاربرد های مهم مفتول سیاه در شبکه آرماتوربندی جهت بستن و مهار آرماتورها می باشد. درواقع این سیم با تابیدنش در محل اتصال بین دو میلگرد یک اتصال بسیار قوی بین میلگردهای بر روی هم پدید می آورد تا میلگردها در زمانی که قرار است بتن ریزی در داخل ستون، پی و … صورت گیرد از یکدیگر فاصله نگیرند و با حفظ ساختار یکپارچه باعث استحکام بنا شود.

سیم مفتول آرماتوربندی علاوه بر کاربردی که در صنعت ساختمان و عمران دارد، نقش به سزایی در صنعت کشاورزی نیز ایفا می کند و به عبارتی در کشاورزی این سیم برای مرتبط ساختن ادوات در طول فعالیت استفاده می شود.

علاوه بر موارد گفته شده در خصوص کاربرد سیم مفتول آرماتوربندی که گسترده ترین نقش آن در صنعت ساختمان و کشاورزی بود، لازم به ذکر است که این نوع سیم در مصارف صنعتی مانند بسته بندی محصولات و در مجسمه سازی ، پل سازی و سد سازی نیز کاربرد های ویژه ای دارد.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده و معرفی سیم آرماتوربندی ، می توان نتیجه گرفت که این نوع سیم مفتول کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارد بناراین خرید آن کاری دشوار به نظر می رسد که باید در سایز و شخامت این نوع سیم نهایت دقت را به کار برده و به کیفیت آن دقت کافی داشته باشیم. از این ما پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید سیم مفتول سیاه آرماتوربندی را دارید و با این محصول آشنایی کافی ندارید، می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان کارشناسان آهن ۱۱۸ بهره مند شوید و یک محصول با کیفیت و با قیمت مناسب را خریداری نمایید.

آهن ۱۱۸ در عرصه فروش محصولات مفتولی مانند مفتول سیاه ، مفتول گالوانیزه ، رابیتس ، زیگزاگ و… آماده ارائه انواع خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه