فرآیند تولید انواع نبشی و ابزار مورد نیاز آن

فرآیند تولید انواع نبشی و ابزار مورد نیاز آن

هر یک از مصالح و قطعات در صنعت به روشی تولید و عرضه می گردند. امروز قصد داریم در مورد یکی از پروفیل های مهم و فرآیند تولید آن صحبت کنیم. نبشی جز مهم ترین پروفیل هایی است که در صنعت ساختمان سازی از کاربرد بسیاری برخوردار است. این قطعه در اتصالات پل ها به ستون و نیز در بعضی از سازه های مرتبط با آسانسور و… مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی هم به صورت دوتایی و هم به صورت تکی استفاده شده و با دو ویژگی ابعاد بال و ضخامت معرفی می گردد. نبشی در دو نوع نبشی پرسی و نبشی فابریک موجود بوده که هر یک از مراحل ساخت مختص به خود برخوردارند. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در مورد فرآیند ساخت و تولید پروفیل نبشی در اختیار شما قرار دهیم.

فرآیند تولید نبشی

در فرآیند تولید نبشی همانند ناودانی در ابتدا ورق هایی از جنس فولادی وارد دستگاه شده، سپس به کمک غلتک های موجود در دستگاه، ورق ها از غلتک عبور کرده و کم کم خم می شوند. هنگام جلو رفتن ورق عمل خمیدگی نیز افزایش می یابد و نهایتا ورق به طور کامل خم شده و ضلع های آن زاویه ۹۰ درجه بخود می گیرند. در انتهای دستگاه تیغی سنگین و برنده وجود دارد که ورق ها را در ابعاد معین برش می دهد.

 

خط تولید نبشی پرسی و فابریک

مراحل تولید نبشی پرسی

در تولید پروفیل نبشی پرسی ورق های شش متری وارد خط تولید شده و توسط فشاری که غلتک ها به آن وارد می کنند لبه های ورق به یکدیگر نزدیک می شوند. این عمل تا جاییکه ورق زاویه۹۰ درجه به خود بگیرد ادامه دارد. لازم بذکر است اندازه اضلاع آن توسط مهندسان خط تولید و سفارشات مشتری توسط غلتک های پرس قابل تنظیم است. در اتنها پس از شکل گیری ورق، زیر تیغ برش فرستاده شده و در طول های ۶ یا ۱۲ متری برش داده شده و در آخر روانه خط بسته بندی می گردد. نبشی پرسی به لحاظ کیفیت و مقاومت نسبت به نبشی فابریک ضعیف تر است. اما انتخاب نوع قالب در دستگاه رول فرمینگ سبب شده تا محصولاتی مختلف و متفاوت در کمترین زمان و حجم گسترده ای تولید شود و این امر باعث شده نبشی پرسی از استقبال ویژه ای در تولید برخوردار گردد.

مراحل تولید نبشی فابریک

فرآیند تولید پروفیل نبشی فابریک به این صورت است که از ابتدای تولید، به خط تولید وارد شده و در گام اول شمش ها یا بیلت های فولادی به کوره منتقل می شوند. پس از رسیدن شمش فولادی به درجه حرارتی مورد نظر، عمل عبور آن از غلتک های نورد برای اعمال کاهش ضخامت و افزایش طول انجام شده و شکل نبشی بخود گرفته و فرم دهی می شود. نبشی های فابریک به دلیل اینکه نیازی به اعمال پرس و تغییر شکل ندارند از مقاومت بالا و کیفیت مطلوبی بر خوردار هستند. همچنین به لحاظ قیمت، نبشی فابریک از پرسی گران تر است.

ابزارهای مورد نیاز در خط تولید نبشی

خط تولید هر قطعه و محصولی نیازمند ابزار و وسایل مخصوص خود است که تولید نبشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. از مهم ترین ابزارها در خط تولید نبشی، قالب یا راهنمای شابلونی است که به جهت نوع شکل گیری توسط غلتک ها مورد استفاده قرار می گیرد. پیش از این نحوه تهیه آن دستی بود و فاقد دقت برای تولید دقیق و با کیفیت بود. در حال حاضر مکانیزه شدن دستگاه ها منجر به پیشرفت های چشمگیری در این حوزه گردیده و باعث تولید نقشه ای دقیق و سه بعدی از آن می شود.

 

تولید پرفیل نبشی

اهمیت دستگاه CNC در خط تولید نبشی

شابلون ها با  تنظیم کردن قطر غلتک ها و شکل کالیبر آن قادرند شکل و سایز دقیق از محصول مورد نظر را در اختیار قرار دهند که توسط دستگاه تمام اتوماتیک CNC اجرا می شود. این شابلون ها و نقشه های سه بعدی امتیازاتی از جمله دقت کافی در اجزا و ویژگی ها و سرعت بالا در طراحی را دارا می باشند. لذا در کمترین زمان انواع مختلفی به لحاظ نوع و محل استفاده طراحی و تولید می گردند که کیفیت و دقت بالایی دارند. همچنین کاربرد و ایمنی آن ها در اجرا پروژه های ساختمانی و صنعتی قابل تضمین است.

از ویژگی های بارز دستگاه های CNC این است که با استفاده از شابلون و یا راهنمای طراحی شده دقیق، در کمترین زمان قادر است بیشترین تعداد قطعات سفارشی را به صورت پرس دوار و با کار همزمان روی دو وجه تولید کنند. و نیز عمل پانچ قطعات را با دقت کافی روی ورق ها انجام دهند که این عمل به استامپینگ قطعه یا سیگنوپلیت معروف است. این عمل می تواند محصول را تا ۲۰۰ در ۲۰۰ میلیمتر و با کیفیت و دقت بالا در تیراژ بالا برای استفاده در سازه ها و مقاطع مهم که از حساسیت بالایی برخوردارند تولید کند.

کلام آخر

هدف از ارائه مطالب فوق آشنایی شما با مراحل تولید پروفیل نبشی و انواع آن بود. در تولید و تهیه تمام مقاطع و محصولات باید از بروز ترین و بهترین دستگاه ها و وسایل کمک گرفت. هرچه دستگاه ها جدیدتر باشند، کار در خط تولید با سهولت و سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت. ما در آهن ۱۱۸ آماده پاسخگویی و مشاوره به شما برای انتخاب فروش و ارائه بهترین نبشی ها هستیم فقط کافیست با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. آهن ۱۱۸ با سابقه ای درخشان و تجربه های فوق العاده در زمینه فروش قطعات فولادی و فلزی مانند تیرآهن ، میلگرد ، لوله و…  اطمینان و آسودگی خاطر را برای شما به ارمغان می آورد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه