مراحل نصب رابیتس و هزینه اجرای آن

مراحل نصب رابیتس و هزینه اجرای آن

پس از تکمیل ساختمان ، برای زیبا ترشدن آن بهتر است روی طراحی داخلی آن بیشتر کار شود. نقاشی سقف و دیوارها، گچبری و رابیتس کاری می تواند جلوه بهتری به خانه دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد رابیتس کاری که در واقع سقف کاذب است مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم. هر کاری مربوط به طراحی، مراحلی را برای تکمیل پشت سر می گذارد. رابیتس کاری و نصب آن نیز طی چند مراحله اجرا می گردد. در ادامه به بررسی مراحل چندگانه اجرای رابیتس کاری می پردازیم، سپس شما را از هزینه های احتمالی آگاه خواهیم ساخت.

رابیتس کاری چیست؟

در واقع رابیتس به توری های مشبکی اطلاق می گردد که پیش از انجام گچ کاری نهایی و به عنوان زیرسازی اجرا می شود. توری های رابیتس توسط مفتول یا سیم های مخصوص رابیتس بندی ، به شبکه فرعی اتصال می یابند. به کارگیری میله های افقی و عمودی نیز روی سقف به منظور ثابت نگه داشتن سیم های رابیتس، ضروری است.

رابیتس کاری و رابیتس بندی

مراحل اجرای رابیتس کاری

رابیتس کاری برای اجرا به طی فرایندی سه مرحله نیاز دارد که در ادامه مراحل را معرفی می کنیم.

۱٫ نصب میلگرد های رابیتس

میلگرد های راویز یا از قبل درون سقف اصلی پنهان شده اند و یا هنگام رابیتس کاری به سقف یا تیرآهن آن جوش داده می شوند. مهم ترین مسئولیت این میلگرد ها حمل با راصلی سقف کاذب است. چنانچه میلگرد ها از پیش در سقف مخفی باشند، قبل از اجرای سقف صلب در محل پیش بینی می شوند تا در حین اجرای رابیتس کاری، بخشی از میلگردها از سقف بیرون باشند تا رابیتس روی آن نصب و سوار شود. میلگرد های آویز طی مراحل بعد خم شده و هنگام جوشکاری به میلگرد های دیگر متصل می شوند. حد فاصلی که میلگرد ها باید کنار هم قرار گیرند بسیار حائز اهمیت بوده و نباید فراتر از ۶۰ سانتی متر باشد. ر سقف های سنگین و طرح دار نیز این فاصله باید حدودا ۳۰ سانتی متر باشد.

۲٫ نصب توری رابیتس

در مرحله دوم توری های رابیتس روی میلگرد ها قرار گرفته و محکم می شوند. تقسیم بندی ورقه های توری  رابیتس، مطابق با تعداد پل هایی که دارند انجام می شود. برای اینکه عمل جوشکاری به سهولت انجام پذیرد، جنس رابیتس از فولاد ساخته می شود. یکی از نکات مهم در این مرحله، توجه به به کار گیری رابیتس با پل های بیشتر و سنگین تر است، زیرا مانع شکم دادن گچ می شود. سیم رابیتس بندی یا مفتول های گالوانیزه نیز ابزاری هستند که به جای عمل جوشکاری می توان از آن ها استفاده کرد و این سیم قادر است تا توری فولادی را به زیر سازی انجام شده در مرحله اول وصل کند.

تنوع این محصول در بازار زیاد است اما از استاندارد خاصی پیروی نمی کند، به همین سبب نمی توان نوعی را به نوع دیگر برتری داد. نکته حائز اهمیت در انتخاب رابیتس، انتخاب نوع ورقه فولادی با در نظر گرفتن فاصله میلگرد ها از یکدیگر است. یعنی چنانچه میلگرد ها در فواصل زیادی قرار گیرند، نسبت به تهیه رابیتس سنگین تر با پل های بیشتر اقدام کنید تا در مراحل گچ کاری به مشکلی برخورد نکنید.

۳٫ گچ کاری

این مرحله که مرحله نهایی به حساب می آید، بعد از نصب رابیتس کاری قابل انجام است. در مرحله آخر روی توری فلزی با گچ پر شده و با عث ایجاد سطحی یکدست و سفید می گردد. برای پوشش بهتر و بیشتر توری رابیتس، عمل گچ کاری به تعداد دفعات مکرر انجام می شود و طرح های پیشنهادی و دلخواه کارفرما پدید می آیند.

رابیتس بندی جز کارهای حساس است که انجام آن از عهده هرکسی برنمی آید، لذا باید افراد حرفه ای مسئول انجام این کار شوند.

هزینه نصب و اجرای رابیتس کاری

اجرای هر طرحی در ساختمان سازی و دیگر صنایع نیازمند محاسبه هزینه های طی کار و هزینه های تمام شده طرح است. در ادامه به عوامل موثر در هزینه اجرای رابیتس کاری می پردازیم.

رابیتس کاری سقف

۱٫ قیمت ورق گالوانیزه

طبق آنچه گفته شد رابیتس کاری از ورق های گالوانیزه تولید می شود، لذا قیمت روز این کار نسبت به قیمت ورق گالوانیزه تعیین می گردد. ورق های گالوانیزه نیز به صورت کیلویی موجود اند و قیمت آن ها با توجه به قیمت آهن  بازار جهانی محاسبه می شود. هزینه رابیتس کاری با توجه به قیمت ورق گالوانیزه که جز اصلی این کار است، تخمین زده می شود.

۲٫ هزینه میلگرد و تاثیر آن بر رابیتس کاری

میلگرد جز محصولات مورد نیاز در کار رابیتس است. پس قیمت میلگرد نیز بر هزینه رابیتس کاری بی تاثیر نخواهد بود. برای تخمین هزینه رابیتس کاری باید از قیمت روز میلگرد مطلع بود.

۳٫ نوع رابیتس کاری و مساحت

نوع رابیتس در هزینه هر متر مربع آن موثر است. رابیتس فلزی ، رابیتس با لبه خود محور و رابیتس گوشه ای از انواع رابیتس هستند که هر یک انواع و قیمت متفاوت دارند. قیمت هر متر مربع رابیتس کاری با در نظر گرفتن مساحت مورد نظر تعیین شده و هزینه ها بر حسب متر مربع تخمین زده می شود. همچنین بالا رفتن قیمت مصالح و مواد اولیه نیز در هزینه رابیتس کاری تاثیر گذار است.

۴٫ هزینه دستمزد کارگران و هزینه های جانبی

دستمزد کارگران یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر هزینه رابیتس کاری است. هرچه تعداد کارگران و افراد متخصص در این پروژه بیشتر باشد، قاعدتا هزینه نیز افزایش می یابد. هزینه غذا و ایاب و ذهاب کارگران در صورتی که مسیر دور باشد نیز جز هزینه های اضافی به شمار می رود.

کلام آخر

قبل از انجام هر طرحی باید تمامی جوانب را در نظر گرفت. مواد اولیه مورد نیاز، تیم متخصص و هزینه ها جز عوامل مهمی هستند که باید به آن ها توجه نمود. با انتخاب تیم حرفه ای هم از دوباره کاری جلوگیری کنید و هم با خیال راحت کاری حرفه ای تحویل بگیرید. در اجرای هر طرحی انجام مراحل به درستی، روی روند کار و پایان آن موثر خواهد بود. کار را به کاردان بسپارید و اگر قصد خرید و انجام رابیتس کاری حرفه ای و عالی را دارید با مراجعه به آهن ۱۱۸ از صفر تا صد کار را به ما بسپارید. برای خرید رابیتس و محصولات مفتولی مشابه مانند: توری مش ، زیگزاگ ، مفتول گالوانیزه  و مفتول سیاه می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه