حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

ناودانی چیست و چه کاربرد هایی در ساختمان دارد ؟

ناودانی چیست و چه کاربرد هایی در ساختمان دارد ؟

صنایع مختلف و ساختمان سازی به قطعات فولادی و مصالح مختلفی نیاز دارد. یکی از مقاطع فولادی مهم که دارای انواع مختلف و  کاربردهای فراوان است، ناودانی نام دارد. حتما نام این قطعه را زیاد شنیده اید و یا حتی در ساختمان آن را دیده باشید اما آشنایی با آن ندارید. به همین دلیل این بار آهن ۱۱۸ بر این شد که مطلبی برای شما آماده کند راجع به این که در واقع در ابتدا پروفیل ناودانی چیست و چه کاربرد هایی دارد. پس توصیه می شود تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ناودانی چیست ؟

پروفیل ناودانی جز پروفیل های بازی است که در ساخت قاب و پایه های سازه کاربرد های بسیاری دارد. این پروفیل به لحاظ شکل هندسی به صورت U بوده و زوایای داخلی مقطع پروفیل ناودانی حالت گرد دارد. سطح مقطع ناودانی از یک جان به شکل افقی و دوبال به شکل عمودی تشکیل شده است.

ناودانی در جنس های مختلفی از جمله گالوانیزه ، آلومینیوم و استنلس استیل تولید می گردد. در تولید ناودانی از فولاد کربنی و پوشش دار گالوانیزه و همچنین از کامپوزیت های پلیمری، آلومینیومی، فولادی های ضد زنگ استفاده می شود.

دو استاندارد UPE و UPN را برای پروفیل ناودانی در نظر گرفته‌اند. اما تفاوت این دو استاندارد در بال‌های به کار رفته شده در هر یک از این دو مورد است. استاندارد UPE بال‌های موازی دارد و برای ناودانی C اختصاص پیدا کرده است در حالی که استاندارد UPN بال‌های مخروطی شکل دارد و برای ناودانی‌ U مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو استاندارد در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که استانداردهای متفاوتی در کشورهای دیگر مدنظر قرار داده می‌شود که ما در این قسمت به دو مورد از آن اشاره می‌نماییم. استاندارد فرانسه NFA 45-255  و استاندارد DIN EN ISO 12944-3 برای ناودانی در نظر گرفته شده که در برابر خوردگی مقاوم می‌باشد. از این رو با توجه به استاندارد های متفاوت این محصول قیمت های مختلفی در بازار آهن آلات برای آن در نظر گرفته می شود.

پروفیل ناودانی

کاربرد ناودانی چیست ؟

پروفیل ها کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان سازی دارند. ناودانی جر پروفیل هایی به شما می رود که در صنعت و ساختمان سازی از آن استفاده می کنند. انواع گوناگونی از ناودانی تولید شده است که هر کدام ویژگی ها، ابعاد و وزن مختلفی دارد. از این رو کاربرد شان نیز با یکدیگر متفاوت است.

ناودانی ها به لحاظ کاربرد به دو نوع U  و C تقسیم می شود. آن ها دارای شکل ظاهری خاصی بوده و این امر سبب شده تا به عنوان ساختار برتر در پروژه های ساخت و ساز استفاده نمایند و برای پایه و قاب استفاده شود.

ناودانی ها با توجه به انواع مختلفی که دارند در صنایع گوناگون کاربرد وسیعی دارند. کاربرد ناودانی بیشتر در قسمت هایی از سازه است که بار زیادی را متحمل نمی گردد. داشتن آگاهی کامل از کاربرد انواع ناودانی، به جهت انتخاب مناسب آن ضروری است.

کاربرد ناودانی به صورت تکی یا جفت در صنعت می باشد که اگر به صورت جفت باشد در ساخت یا استراکچر خرپا یا در بادبند ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما اگر به صورت تکی آن ها را به کار ببرند، احتمالا در تیر ها مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین انواع آن در اسکلت های وسایل نقلیه سنگین مثل کامیون و ماشین آلات صنعتی و همچنین استراکچر ها و زیرساخت های دریایی و ساخت و ساز یا ترمیم در موارد بناهای معماری مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ناودانی در ساختمان

بنابراین می توان گفت: ناودانی ها مانند اغلب پروفیل ها در صنایع ساختمانی مانند ساخت تیرها ، ستون ها و خرپا به جهت پایه و قاب مورد استفاده قرار می گیرد همچنین ناودانی های کوچک در ساخت کرکره مغازه ها کاربرد دارد. از دیگر کاربرد ناودانی در ساخت نمای ساختمان است. ناودانی های آلومینیومی اساس نما را تشکیل داده و محل نصب قطعات مختلف با توجه به طراحی می باشد.

ناوانی ساده که از ورق گرم تولید می شود، قابلیت گالوانیزه شدن را دارد. این ناودانی پروفیلی محبوب در ساخت ماشین های صنعتی بوده و نیز در ساخت پل ها و بخش های صنعتی دیگر مانند تولید و ساخت قفسه های محکم فولادی ، تولید سازه های سبک فولادی و نصب سنگ به صورت خشک دارای کاربرد فراوان است.

از دیگر کاربرد ناودانی می توان به تولید چهارچوب، تشکیلات دریایی، اسکلت کامیون و ماشین آلات اشاره کرد.

کلام آخر

همان طور که در مطالب فوق مطالعه کردید و مفهوم ناودانی چیست را برای شما روشن کردیم، ناودانی یکی از مصالح مهم در ساختمان سازی است. این پروفیل در انواع مختلف و با ابعاد گوناگون تولید و عرضه می گردد. سعی کردیم تا تمامی آنچه در مورد این قطعه می دانستیم در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه برای تهیه و مشاوره بیشتر در مورد ناودانی و انواع محصولات مشابه آن از جمله  نبشی ، سپری و تیرآهن و کاربرد های آن ها به راهنمایی بیشتری نیاز دارید با همکاران و مشاوران ما در آهن ۱۱۸ ارتباط باشید. آهن ۱۱۸ جز معتبر ترین فروشگاه فلزات و آهن آلات است که بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد. هرآنچه نیاز دارید با مراجعه به سایت ما با اطمینان خاطر تهیه کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه