حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کاربرد انواع تیرآهن لانه زنبوری و معایب و مزایای آن

کاربرد انواع تیرآهن لانه زنبوری و معایب و مزایای آن

استفاده از سازه ها و مقاطع فولادی امروزه بسیار گسترش یافته از این رو سبب تنوع تولید در این محصولات شده است. این سازه ها دستخوش تغییرات بسیاری شده و محصولات جدید تر و متفاوت تری ساخته و تولید شده است. یکی از این مقاطع که در ساختمان سازی کاربرد و نقش مهم خود را به مهندسان ثابت کرده است، تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه می باشد. همانطور که شما را با تولید تیرآهن لانه زنبوری آشنا کرده و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم، اکنون در این مقاله قصد داریم در خصوص کاربرد های انواع تیرآهن لانه زنبوری و معایب و مزایای آن در هنگام استفاده، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع تیرآهن لانه زنبوری

۱٫ تیراهن لانه زنبوری شش ضلعی

شاید بدانید که دلیل نام گذاری تیرآهن های لانه زنبوری یا همان تیرآهن CPE به دلیل شکل های تو خالی شش ضلعی آن می باشد؛ از این رو می توان نتیجه گرفت مرسوم ترین نوع تیراهن ، تیر آهن های لانه زنبوری شش ضلعی می باشند.

۲٫ تیراهن لانه زنبوری چهار گوش

با وجود تیرآهن های لانه زنبوری با تو خالی های شش ضلعی شاید شکل های دیگر این شارزه برای شما غیر متعارف باشد، اما عمده ترین دلیل شکل گیری تیرآهن های لانه زنبوری با شکلی غیر از شش ضلعی، کاربرد آن در ساختمان سازی بوده است. به عنوان مثال در جایی که نیاز به فضاهای خالی برای عبورکانال های تهویه بوده است این نوع تیر آهن تولید شده است.

۳٫ تیر آهن لانه زنبوری دایره ای

تیرآهن زنبوری دایره ای بنابر ملاحظاتی با شکل دایره ای تولید می گردد. آنگونه که در محاسبات و تحلیل های مهندسی به دست می آید شکل دایره ای در تولید تیرآهن لانه زنبوری می تواند باعث ایجاد کمترین محیط برشی شده و عملا در مقابل تنش های برشی مقاومت بیشتری دارد.

یکی از بهینه ترین حالات تولید تیرآهن  CPE، تیرآهن با حفره های دایره ای شکل می باشد.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

۴٫ تیرآهن لانه زنبوری لوزی خمیده

تیراهن های لانه زنبوری لوزی خمیده یک سری از این محصولات هستند که برش آن ها به صورت یک لوزی خمیده که متقاطع اضلاع آن شکستگی ندارد انجام می گردد و این شکل نیز در میان تیرآهن های لانه زنبوری به نوعی مرسوم می باشد.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

با توجه به تغیراتی که در خصوص سازه های فولادی و فلزی مطرح شد، مهم ترین تغییرات در سال های اخیر، استفاده روز افزون از تیرآهن لانه زنبوری بوده است که به عنوان تیرهای فرعی سقف و نیز تیرهای اصلی که صرفا وظیفه حمل بار های ثقلی را دارند، می باشد. در واقع از تیرآهن CPE در اغلب سازه های فولادی استفاده می شود. در مجموع در مواردی که نیاز به وزن کم و مقاومت خمشی بالا باشد کاربرد این نوع تیر بسیار متداول است.

از‌جمله مهم‌ترین علل استفاده از تیراهن لانه زنبوری یا شبکه عدم وجود تنوع کافی در نیمرخ های نورد شده و نیز اقتصادی بودن این تیرها می­باشد، به شکلی که هزینه ساخت این تیرها شامل هزینه مونتاژ، برش و جوشکاری از ارزش فولاد مصرفی کمتر می­باشد.

همانطور که عرض شد مهم‌ترین کاربرد های تیرآهن لانه زنبوری در قسمت ستون سازه‌ها و همینطور بخش‌های سقفی یک ساختمان خواهد بود. دقت کنید که روش بکارگیری از تیرآهن لانه زنبوری به صورت دفن شده در بتن خواهد بود.

دلیل استفاده از بتن در تیراهن لانه زنبوری توانایی آن در کاهش عیوب این سازه می باشد.

به طور کلی از تیرآهن لانه زنبوری در سازه‌های فولادی و در بخش‌های مختلفی مانند سیستم‌های فضایی، ستون، عناصر سقفی، طاق قوسی خواهد بود و البته احتمال استفاده از آن در مزارع نیز وجود دارد.

یکی دیگر از موارد استفاده این تیرآهن ها در مراکز تجاری و اداری می باشد. تیرآهن ها برای این کار بسیار عالی هستند زیرا به مهندسان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به موادی مانند فولاد، سطح مقاومت مورد‌ نیاز خود را به دست آورند. همچنین انعطاف پذیری آن‌ها زیاد است و این بدین معناست که با تیرآهن های لانه زنبوری می‌توانید با هزینه بسیار کم این فضاهای اداری و تجاری کوچک و بزرگ را بسازید.

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

  • از آنجایی که جان این گونه تیرها در قسمت های توخالی است، در نتیجه باعث خواهد شد که وزن سازه به میزان قابل توجهی کم شود. در اثر کاهش وزن سازه، مولفه های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه دارد نیز کم می شوند. در نتیجه ساختمان ایمن تر خواهد بود و عملکرد مناسب تری را توام با انعطاف پذیر بیشتر در بر خواهد داشت.
  • کاهش وزن در تیرها، باعث کاهش وزن مرده ساختمان خواهد شد. در نتیجه آن، بار کمتری به عناصر اصلی سازه، خصوصا ستون ها وارد خواهد شد که یکی از مزایای مهم تیرآهن لانه زنبوری محسوب خواهد شد.
  • به علت ایجاد حفرات بر روی تیرآهن و سبک شدن وزن آن، قیمت این نوع تیرآهن نسبت به دیگر تیرآهن ها پایین تر می باشد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
  • در تیرآهن‌لانه‌زنبوری ممان اینرسی و مدول مقطع و مقاومت خمشی تیر زیاد می شود و تیرآهن قوی تر با ارتفاع بیشتری را خواهیم داشت.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

  • وجود حفره در تیرآهن شبکه ، می تواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه های پل به ستون یا اتصال تیراهن فرعی به پل لانه زنبوری تحمل کند. بنابراین برای رفع این عیب اقدام به پر کردن بعضی حفره ها با ورق فلزی و جوش می کنند تا اتصال بعدی پل به ستون یا تیر فرعی به پل، به درستی انجام شود.
  • تیرآهن های CPE از ضریب اطمینان یا ایمنی کمتری نسبت به سایر مقاطع برخوردارند.
  • خاصیت و استقامت فولاد تیرآهن لانه زنبوری با جوشکاری تغییر می کند .
  • یکی دیگر از معایب تیرآهن لانه زنبوری این است که، در ساختماناسکلت فلزی می توان به صورت پل، فقط در یک دهانه یا به صورت پل ممتد به کار رود.

کلام آخر

در سال های اخیر، با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی تیر آهن های لانه زنبوری، مقاومت بسیار بالای این نوع از تیر آهن ها و شکل پذیری آسان و مزیت اقتصادی آن نسبت به سایر تیرآهن ها مدنظر است. بر این اساس یکی از متداول ترین عناصر مورد استفاده در سازه، تیرآهن لانه زنبوری می باشد که غالبا در سازه های فولادی کاربرد دارند.

در ایران تهیه و تولید تیرآهن های لانه زنبوری طبق قوانین از پیش تعیین شده مهندسین سازه، توسط کارگران ماهر و با دست انجام می شود که فرآیند سوراخکاری فولاد نام دارد. شما نیز اگر قصد خرید تیرآهن های لانه زنبوری در انواع مختلف را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و یا با شماره گیری ۵۴۴۷۳_۰۲۱ با قیمت بسیار مطلوبی این محصول کاربردی را خریداری نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه