کاربرد انواع تیرآهن هاش ( H ) بال پهن سبک و سنگین

کاربرد انواع تیرآهن هاش ( H ) بال پهن سبک و سنگین

مقاطع فولادی و پروفیل ها از متنوع‌ترین محصولات آهنی بازار فروش می‌باشند که در شکل‌های مختلف و ابعاد متفاوتی تولید شده و به مشتری عرضه می‌شوند. تیرآهن بال پهن HEB یا تیرآهن هاش  H، یکی از سه حالت پروفیل تیرآهن‌ تولید شده در بازار است. این تیرآهن یکی از پر کاربرد ترین نوع پروفیل‌های تیرآهن است که طول بال‌های آن از تیرآهن‌های معمولی بیش‌تر است. تیرآهن بال پهن هاش در انواع سبک و سنگین در بازار عرضه می‌شود که به دلیل استحکام و مقاومت آن‎ها کاربرد فراوانی در ساختمان‌سازی و پروژه‌های صنعتی دارند.  اگر می‌خواهید بدانید کاربرد تیرآهن هاش H در صنعت و ساختمان سازی چیست در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

تیرآهن هاش H یا بال پهن چیست ؟

تیرآهن هاش از نورد پروفیل با طول ۱۲ متر تولید می‌شود. این تیرآهن نسبت به تیرآهن معمولی دارای بال‌های بلند‌تری می‌باشد که سبب شده سطح مقطع آن به شکل حرف H باشد. اندازه بال و ارتفاع تیرآهن هاش با هم مساوی است از این رو استحکام بالا یکی از مزیت‌های اصلی تیرآهن بال پهن به شمار می‌آید.

تیرآهن هاش از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ در بازار موجود است. تیرآهن بال پهن هاش طبق استانداردهای اروپا در کشورهای کره و ترکیه و کارخانه ذوب آهن اصفهان مطابق سفارش مشتری تولید می‌شود.

انواع تیرآهن هاش

انواع تیرآهن هاش

·        تیرآهن بال پهن سبک

تیرآهن های هاش سبک اغلب با بال‌های نازک‌تر و سطح مقطع شبیه به حرف H شناخته می‌شوند. به این نوع تیرآهن علاوه بر HEA، IPBL نیز گفته می‌شود. در اینجا منظور از A نازکترین سطح مقطع میان تیرآهن های بال پهن است. در تیرآهن هاش سبک ارتفاع تیر از عرض بال‌ها کم‌تر است.

این نوع تیرآهن از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، ارتفاع مقطع ۹۶ الی ۹۹۰ میلی‌متر و طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. با توجه به ویژگی تیرآهن‌ هاش نوع سبک ، از آن برای ساختمان‌های ضد زلزله که به جهت دریافت استاندارد خاص ساخته می‌شوند، استفاده می‌گردد.

·        تیرآهن بال پهن سنگین

این تیرآهن با نام‌های IPB یا HEB شناخته شده و ضخامت بال‌های آن نسبت به نوع دیگر بیش‌تر است. این تیرآهن در مقایسه با نوع سبک‌تر دارای ظرفیت تحمل بار بیش‌تری هستند و یکی از پرفروش‌ترین نوع تیرآهن هاش محسوب می‌شوند.

تولید این تیرآهن‌ها از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، با ارتفاع مقطع ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر و طول بال آن در ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر انجام می‌شود.

·        تیرآهن بال پهن فوق سنگین

در تیرآهن بال پهن فوق سنگین یا HEM کلمه اختصاری IPBV حرف V نشان‌دهنده وزن سنگین تیرآهن است. در انواع تیرآهن، بال پهن فوق سنگین ضخامت بال ضخیم‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. اصلی‌ترین استفاده تیرآهن هاش فوق‌سنگین، به عنوان اسکلت ساختمان در ساخت‌وساز می‌باشد.

تیرآهن بال پهن فوق سنگین از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، ارتفاع مقطع ۱۲۰ الی ۱۰۰۸ میلی‌متر و طول بال آن ۱۰۶ الی ۳۰۲ میلی‌متر تولید می‌شود.

کاربرد تیرآهن هاش H بال پهن چیست ؟

کاربرد تیرآهن هاش H بال پهن چیست ؟

تیرآهن هاش پس از تولید، به دلیل مقاومت خمشی بسیار بالا دارای کاربرد های گسترده‌ای در صنعت و ساختمان شده است. به گونه‌ای که امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای تیرآهن‌های معمولی هستند.

این نوع تیرآهن به دلیل ویژگی‌های خود، در فعالیت‌های عمرانی و اسکلت‌های ساختمانی کاربرد فراوانی دارد. به دلیل بزرگ‌تر بودن سطح مقطع تیرآهن‌های هاش و هم‌چنین برابر بودن پهنای بال با ارتفاع تیر، می‌توان از آن‌ها به عنوان ستون و یا تکیه گاه عمودی در ساختمان استفاده کرد. وجود بال های پهن مزیتی خوبی برای این نوع تیر محسوب می‌شود؛ چرا که به دلیل دارا بودن سطح مقطع زیاد مقاومت بسیار بالایی داشته و انتخاب بسیار خوبی در ساخت ستون ساختمان می‌باشند.

هم‌چنین این تیرآهن‌ها به دلیل مقاومت در برابر رانش زمین، حرکات زمین و هم‌چنین نیروهای برشی و خمشی در موارد دیگری از ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر موارد فوق در صنعت پل سازی، اسکله سازی، پتروشیمی، کشتی‌سازی، سدسازی و موارد مشابهی که نیاز به مقاومت بالا یا طول زیاد باشد، تیرآهن بال پهن اولین گزینه مطلوب است.

اما به صورت کلی از اصلی‌ترین کاربرد هایی که تیرآهن بال پهن هاش دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· ساختمان‌های ضد زلزله

به دلیل سطح مقطع پهنی که تیرآهن هاش دارد، استفاده از آن در ساختمان‌های ضد زلزله اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا تنش کم‌تری را انتقال می‌دهد و این امر سبب انتقال نیروهای وارد شده به سازه می‌شود.

· برج سازی

به دلیل سایز طویلی (۱۰۰متر) که تیرآهن هاش دارا می‌باشد، از آن، جهت برج‌سازی و ساختمان‌های بلند مرتبه استفاده می‌شود.

· پالایشگاه

استفاده از تیرآهن هاش در پالایشگاه‌ها به صورت بست آهنی می‌باشد.

· پل ها

تیرهای فولادی و بتنی، سازه اصلی پل‌ها را تشکیل می‌دهد. برای ساخت پل‌هایی با مقاومت بالا از تیرآهن‌های مستحکم و بلند که همان تیرآهن هاش سنگین است استفاده می‌شود.

· خرپا

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته شده، اکنون شما در خصوص تیرآهن هاش ، انواع آن و کاربرد هایی که در صنعت و ساختمان‌سازی دارد، اطلاعات بسیاری کسب نمودید. در نهایت باید با استفاده از این اطلاعات و شناختی که از این نوع پروفیل دارید، اقدام به خرید آن نمایید.

انواع تیرآهن های هاش بسته به کشور سازنده و استاندارد ساخته شده کیفیت متفاوتی دارند که شما می‌توانید در هنگام خرید این موارد را مورد بررسی قرار داده تا خرید هوشمندانه داشته باشید. اگر قصد خرید تیرآهن با کیفیت بالا و قیمت مناسب را دارید می‌توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه کرده و تمام محصولات آهنی از جمله انواع تیرآهن و میلگرد را از این سایت به صورت اینترنتی و یا تماس با شماره ۰۲۱۵۴۴۷۳ خریداری نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه