حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی و صنعتی

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی و صنعتی

پروفیل ها از محصولاتی می باشند که در همه جا حضور دارند. از صنایع خودرو سازی گرفته تا صنعت ساختمان سازی از پروفیل ها استفاده می شود. در زندگی امروزه این محصولات از کاربرد های گسترده ای برخوردار می باشند به گونه ای که می توان گفت انجام اغلب پروژه های ساخت و ساز بدون این قطعات امکان پذیر نمی باشد. گروهی از مقاطع فولادی که زیر مجموعه پروفیل قرار می گیرند، کاربرد ها و مزیت های بسیاری را به ساختمان سازی مدرن هدیه داده اند. اکنون ما نیز در این مقاله قصد داریم در خصوص کاربرد انواع پروفیل های آهنی و فولادی که در درسته پروفیل های ساختمانی و صنعتی قرار می گیرند، مانند پروفیل Z  ، قوطی ، مقاطع باز و … برای شما عزیزان مطالبی را شرح دهیم.

پروفیل چه کاربرد هایی در صنعت دارد ؟

از آنجایی که زیر ساخت همه صنایع را فولاد تشکیل داده، مهم ترین پروفیل ها در صنعت، پروفیل های فولادی هستند. پروفیل های فولادی متنوعی در صنعت وجود دارد که به دلیل ویژگی هایشان، کاربرد های مخصوص به خود را پیدا کرده اند؛ از این رو در ادامه به بررسی کاربرد های انواع این پروفیل های صنعتی و ساختمانی می‌پردازیم:

·        پروفیل های باز Z شکل

 موارد کاربرد این پروفیل که در ضخامت های مختلف تولید می شود می توان به استفاده از آن ها در اتصال سازه های اسکلت فلزی اشاره کرد. زیرا هر سازه اسکلت فلزی از پروفیل های جدا از هم تشکیل می شود که لازم است به گونه ای مناسب و یکپارچه به یکدیگر متصل شوند.

پروفیل های باز با مقطع Z در سقف سالن های بزرگ مثل سالن ورزشی، سوله، انبار و پارکینگ کاربردهای زیادی دارند. برای زیرسازی سقف های شیب دار در کارهای ساختمانی پروفیل Z یا نیم رخ Z را بکار می برند و افزون بر آن در کشتی سازی نیز کاربرد دارد.

در دنیای کنونی با بالا رفتن وزن ساختمان ها و تعداد طبقات، ستون ساختمان ها را به طور معمول از دو یا چند پروفیل ترکیبی می سازند. برای تولید ستون های مرکب از نیم رخ های متفاوتی استفاده می شود .از پروفیل نیم رخ  Zنیز  برای ساخت ستون های مرکب مقاطع مرکب استفاده می کنند.

 

کاربرد پروفیل فولادی·        پروفیل های باز نبشی و ناودانی

از انواع پروفیل نبشی و ناودانی در صنعت ساختمان سازی نظیر تیر و ستون وال پست و غیره استفاده می شود.

درواقع از پروفیل های نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. همچنین از نبشی ها برای تقویت ورق های فولادی و اتصالات نیز استفاده می شود.

ناودانی های کوچک نیز در مواردی نظیر در کرکره مغازه ها بکار می روند.

·        پروفیل های بسته با مقاطع کوچک

پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای درب و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمین های محصور شده و نرده پیاده رو ها و خیابان ها به کار می روند.

·        پروفیل های بسته با مقاطع بزرگ

پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع بزرگ کاربرد های بسیار زیادی در صنعت و ساختمان سازی دارند. این پروفیل ها که معروف ستونی نیز می باشند، در ساهتن ستون و اسکلت فلزی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها نیز استفاده شوند.

·        پروفیل مبلی

پروفیل مبلی، با توجه به مقاومت زیاد و وزن کم در صنایع هوائی، لوازم خانگی، اتومبیل سازی، تولید مبلمان و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل قوطی·        پروفیل آبرو

پروفیل آبرو یکی دیگر از انواع پروفیل های ساختمانی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پروفیل آبرو در جمع‌آوری و انتقال آب باران یا برف سقف‌ها استفاده زیادی می‌شود. پروفیل آبرو به سبب اینکه مواجه زیادی با مایعات دارد و در معرض خوردگی بیشتری قرار دارد، از ورق‌های فولادی گالوانیزه ساخته می‌شود.

·        پروفیل HSS

مقاطع ساختمانی توخالی HSS نوعی پروفیل فلزی با سطح مقطع توخالی است که در ساختمان پل ها، استادیوم ها، مراکز خرید تجاری و همچنین واحدهای مسکونی به کار برده می شود. در سال های اخیر استفاده از مقاطع ساختمانی توخالی به دلیل ویژگی های ظاهری و خواص مکانیکی آن، شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است.

مقاطع HSS در ساختمان های اسکلت فلزی ساختمان اداری، در ساخت پارکینگ های هوشمند و مکانیزه و پل های عابر پیاده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. و از فضای خالی این پروفیل می توان برای پر کردن بتن و به منظور بالا رفت مقاومت ساختمان در برابر فشار بهره برد.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با کاربرد انواع پروفیل ساختمانی و صنعتی آشنا کنیم. همانطور که گفته شد، پروفیل ها با توجه به کاربرد مورد نظر در شکل ها و انواع مختلفی ساخته می شوند و استفاده از پروفیل های فولادی و فلزی باعث کاهش وزن و افزایش استحکام سازه‌ها می‌شود و همین موارد باعث افزایش محبوبیت این محصولات شده است. اگر شما نیز قصد تهیه و خریداری انواع پروفیل ها با کاربرد های مختلف را دارید می توانید با واسطه از طریق فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ محصولات مورد نظر خود را در سایز و ابعاد دلخواده سفارش دهید.

جهت خرید و دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه