حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کاربرد لوله داربستی چیست و چگونه تولید می شود ؟

کاربرد لوله داربستی چیست و چگونه تولید می شود ؟

همه ما اغلب با داربست ، لوله داربستی و کاربرد های آن در ساخت و ساز آشنایی داریم؛ این نوع لوله یکی از محصول هایی است که چگونگی اتصال و کیفیت آن در صنایع مورد استفاده امر بسیار مهمی می باشد، چرا که عدم آگاهی از مشخصات آن باعث ایجاد خسارات زیادی می شود. این مصالح ساختمانی، با توسعه یافتن ساختمان های بلند مرتبه، نیاز به دسترسی ارتفاعات جهت ساخت و تعمیر ساختمان، قابل لمس و محسوس تر شد، به همین دلیل از لوله های فلزی داربستی که در مواقع ساخت و ساز به عنوان تکیه گاه برای بخش های دیگر سازه می باشند، استفاده می کنند که ما در ادامه این مقاله به معرفی کاربرد آن ها و تولید این مصالح خواهیم پرداخت.

لوله داربستی چیست ؟

لوله های داربستی از انواع لوله های فولادی می باشد که از ورق سیاه و طی فرآیند نورد گرم تولید می شود.

این نوع لوله ها توخالی می باشند و هیچگونه ماده سیالی از آن عبور نمی کنند. ساختار لوله های داربستی به گونه ای است که دارای اتصالات مخصوص به خود هستند و معمولا به صورت قالب و بست ساختار آن ها تشکیل می شود.

لوله داربستی ، که به آن داربست نیز گفته می شود، یک ساختار موقت است که برای پشتیبانی از خدمه کار و مواد برای کمک به ساخت، نگهداری و تعمیر ساختمان ها، پل ها و سایر سازه های در حال ساخت و ساز استفاده می شود.

لوله های داربستی از طول هایی ۳ الی ۶ متر تشکیل شده اند و در دو نوع سبک و سنگین برای شرایط وزنی متفاوت فراهم گردیده اند. این داربست‎ ها بسته به مکانی که قرار است از آن استفاده شود؛ به دو دسته داربست فلزی بلند و داربست فلزی کوتاه تقسیم می‎شود. یعنی درواقع برخی از آن ها برای استفاده از ساختمان‎های بلند استفاده می شود و برخی دیگر در ساختمان‎هایی با ارتفاع کمتر کاربرد دارد.

لوله های داربستی در نوع گالوانیزه و فولادی و در انواع درز دار و بدون درز در بازار عرضه می شوند. که نوع بدون درز آن ها از ایمنی بالاتری برخوردار است و هزینه تولید آن ها نیز بالاتر خواهد بود.

 

کاربرد لوله داربستی تولید لوله های داربستی

تولید لوله داربستی فرآیندی پیچیده و سخت می باشد که برای ساخت آن به طور عمده از ورق سیاه ST37 استفاده می‌شود.

تولید این لوله ها از طریق فرآیند نورد گرم می باشد به این صورت که ورق سیاه با ضخمات ۲ الی ۳ میلی متر را با عبور از غلتک های متوالی به مرور خم می کنند تا دو لبه آن به یکدیگر برسد. پس از اتمام مرحله خم کاری، نوبت به مرحله جوشکاری می رسد، به صورتی که همان دو لبه ورق را به یکدیگر جوش می دهند تا لوله استحکام کافی را جهت انجام پروژه های سنگین داشته باشد.

روش های جوشکاری مختلفی برای اتصال مقاطع وجود دارد. در تولید لوله داربست برای اتصال لبه های لوله و افزایش استحکام درزها از فرآیند جوشکاری مقاومتی (ERW) استفاده می‌شود. در این روش فشار و حرارت با هم باعث اتصال می‌شوند. با اعمال فرکانس بالا در اثر عبور جریان الکتریکی فلز به دلیل داشتن مقاومت الکتریکی گرم شده و حالت خمیری پیدا می‌کند. الکترود ها در جوشکاری مانند یک گیره عمل کرده و و دولبه لوله را گرفته و جریان الکتریکی از طریق الکترود ها به آن ها وارد می شود. این جریان الکتریکی در سطح تماس لبه ها را ذوب کرده و اعمال فشار باعث اتصال می شود.

لازم به ذکر است که علاوه بر ورق سیاه از ورق گالوانیزه نیز هم در تولید لوله داربستی استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه طریقه ساخت و تولید آن به نسبت راحت تر از بقیه لوله ها می باشد، لذا کارخانه های مختلفی آن را تولید می کنند. از کارخانه هایی که توانایی تولید لوله های داربست را دارند می توان به کارخانه های اصفهان، قم و تهران اشاره نمود.

کاربرد لوله داربستی

امروزه داربست فلزی یک امر عادی است. داربست لوله از دهه ۱۹۵۰ استاندارد صنعت بوده است. سبک است و قدرت را به خطر نمی اندازد.

داربست فلزی از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است. در عین حال دارای مقدار مشخصی از کشش است که به جلوگیری از ترک کمک می کند. فولاد می تواند بارهای بسیار سنگین را تحمل کند و کارگران می توانند از آن برای حمل وسایل و تجهیزات سنگین استفاده کنند. برای سازه های بلند، فولاد یک ضرورت است زیرا وزن داربست خود به مقاومت ساختاری احتیاج دارد که فقط فولاد می تواند تأمین کند.

لوله داربستی ، دسترسی کارگران به نقاط مرتفع و دوردست سازه را آسان می کند و در طول مدت ساختمان سازی، تعمیر و مرمت استفاده می شود و قالب ظاهری آن بر اساس نوع پروژه متفاوت است.

 

تولی لوله داربستی کلام آخر

لوله های داربستی تنوع زیادی ندارند اما از آن جایی که این محصول مستقیم با جان افراد در ارتباط است، بنابراین توصیه می شود که در هنگام خرید آن به کارخانه تولید کننده این نوع لوله ، و جنس و ضخامت آن توجه بسیاری داشته باشید و با آگاهی بالاتری خرید خود را انجام دهید.

اکنون با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد، شما با در دست داشتن این اطلاعات می توانید لوله داربستی مناسبی را تهیه نمایید. برای خرید این مصالح ساختمانی مانند میلگرد ، تیرآهن ، پروفیل و… می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مراجعه نمایید. جهت ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه