حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کاربرد میلگرد در ساختمان سازی و بتن چیست ؟

کاربرد میلگرد در ساختمان سازی و بتن چیست ؟

تمام قطعات و محصولاتی که تولید می شوند در زمینه های مختلف دارای کاربرد های متفاوت هستند. یکی از محصولات کاربردی در صنعت به میلگرد معروف است. میلگرد نوعی میله فولاد است که در سایزها و انواع مختلفی از جمله میلگرد آجدار و میلگرد ساده تولید و در بتن ریزی و ساختمان سازی به عنوان خاموت ، خرک ، اتکا و… مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که بتن خود به تنهایی در مقابل نیروهای وارده مقاوم است اما معایبی مانند عدم مقاومت در برابر نیروهای کششی و چرخشی است. به همین دلیل از میلگرد استفاده شده و از سازه ها در برابر نیروهای کششی محافظت می کند. در ادامه به بررسی کاربردهای میلگرد در بتن و ساختمان سازی می پردازیم.

کاربرد میلگرد و آرماتور بندی

کاربرد میلگرد در صنایع مختلفی بسیار گسترده است ضمن اینکه کاربرد این محصول در صنعت ساختمان سازی بیشترین سهم را نسب به صنایع دیگر دارد و نقش اصلی را در ساخت و ساز ایفا خواهد کرد. در صنعت ساختمان میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن به منظور جبران مقاومت کششی پایین آن استفاده می شود. همچنین در مواردی خاصی از فولاد ساختمانی همانند نیمرخ های شکل، ناودانی و یا قوطی نیز به جهت مسلح کردن بتن استفاده می شود. در ادامه این مطلب کاربرد های میلگرد در بتن ریزی و ساختمان سازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد میلگرد در ساختمان سازی

کاربرد میلگرد در بتن

به دنبال کاربرد های فراوان این نوع پروفیل در صنایع گوناگون، نقش مهم آن در بتن ریزی ساختمان و تقویت آن می باشد. در واقع برای تقویت بتن از میلگرد داخل بتن استفاده می شود. میلگرد ها با درجات و ابعاد مختلف از فولاد و به صورت آجدار تولید می شود. آج های تعبیه شده در میلگرد سبب می شود تا درون بتن محکم تر قرار گرفته و تاثیر به سزایی در عدم شکستن بتن می گذارد. پس میلگرد در بتن از نقش مهمی برخوردار است. بتن دارای استحکام  زیادی بوده و چنانچه تحت فشارهای مختلف وارد بر ساختمان باشد، به خوبی از پس آن بر می آید. اما اگر فشار وارده بر مرکز بتن باشد، به راحتی شکسته می شود.

از دیگر کاربرد های میلگرد در بتن، کاهش ضخامت در بتن است. با وجود میلگرد داخل بتن، دیگر به بتن ریزی ضخیم نیازی نیست، زیرا میلگرد استحکام زیادی را در بتن ایجاد می کند. همان طور که گفته شد بتن قابلیت شکنندگی دارد، اما میلگرد مانع ایجاد ترک خوردگی در بتن شده و نصب آن به سهولت انجام می گیرد. علاوه بر آنچه گفته شد، میلگرد استفاده شده در بتن باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

از میلگرد ها به روش های گوناگون در بتن استفاده می شود که شامل موارد زیر می باشد:

·        میلگرد به عنوان راستا

استفاده از میلگرد به عنوان راستا سبب می شود مقاومت فشاری و کششی در بتن افزایش یابد.

·        میلگرد به عنوان خاموت

خاموت ، به آرماتورهای عرضی اطلاق می شود که دور آرماتورهای طولی و اصلی در شناژها بسته می شوند. برای تقویت ساختمان ، پل و سدها از آرماتور بند با بستن میلگرد ها به یکدیگر با سیم عمل اتصال آن ها را به هم انجام می دهد. به عبارتی استفاده از میلگرد به عنوان خاموت سبب می شود مقاومت برشی افزایش یافته و سبب جلوگیری از ترک و بیرون زدگی میلگرد های طولی شود.

·        میلگرد به عنوان خرک

میلگردی که به عنوان خرک از آن در سازه استفاده می شود به کار بردن آن سبب ایجاد دو شبکه متوالی افقی در کف سازه بتنی خواهد شد و در تقویت مقاومت سازه بتنی تاثیر به سزایی دارد.

·        میلگرد به عنوان سنجاقی

کاربردی که این نوع میلگرد دارد موجب شده مقاومت برشی و پیوستگی را بین میلگرد های طولی و عرضی افزایش دهد.

·        میلگرد به عنوان رکابی

از میلگرد ها یا آرماتورهایی که در بتن استفاده می شود گاها به عنوان میلگرد رکابی در دیوار ها و دال ها استفاده خواهد شد، تا آرماتور های طولی و عمودی را در بتن ریزی محافظت کنند.

·        میلگرد به عنوان اتکا

در تکیه گاه تیرگاه از میلگرد ها به عنوان میلگرد های اتکا جهت خنثی کردن لنگر های منفی ایجاد شده استفاده می شد تا مقاومت برشی تیر را افزایش دهد.

کاربرد میلگرد در بتن

کاربرد میلگرد در ساختمان سازی

میلگرد در صنعت ساختمان سازی از کاربردی بسیار مهم و گسترده برخوردار بوده و به نوعی عضوی جدا ناپذیر در صنعت ساختمانی است به طوری که در برابر این پروفیل رقیبی تاب مقاومت را ندارد. با استفاده از این مقطع فولادی مهم است که انسان قادر به ساخت آسمان خراش ها شده است. در واقع بیشترین کاربرد میلگرد در ساختمان سازی بوده و همین سبب شده تا قیمت میلگرد به عنوان یکی از عوامل اثر گذار بر قیمت مسکن گردد. هر نوع از این قطعه فلزی کاربرد مختص به خود را دارد.

از جمله کاربردی ترین نوع میلگرد، آجدار آن است که سایز و ابعاد متفاوتی داشته و عمده مسئولیت تحمل و انتقال فشار  را عهده دار است. برخلاف آنچه عوام تصور می کنند از میلگرد فقط در ستون ها استفاده نمی شود، بلکه از پایین ترین قسمت ساختمان در فونداسیون تا بالاترین قسمت در ستون ها و برای شکل دادن به ساختمان اثر بخش است. بارزترین کاربرد میلگرد آجدار در تولید بتن آرمه است.

میلگرد کلافی نیز در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. میلگرد کلافی هم در ساخت خرپا و تیرچه در ساختمان دخیل است و هم در ساخت سیم خاردار، سیم بکسل، توری، میخ و پیچ مصالحی با قطر کم کاربرد دارد.

از میلگرد کلافی در تولید فولادهای تبدیلی و مفتول های خوش تراش و فنر سازی نیز استفاده می شود.

کلام آخر

پایه و اساس در ساخت هر چیزی بسیار حائز اهمیت است، لذا باید به فونداسیون ساختمان توجه شود. میلگرد یکی از مصالح ساختمانی مهم است که عمده کاربرد آن در اسکلت بندی، استحکام بخشی و زیر ساخت ساختمان است. از آنجایی که بتن به تنهایی قابلیت تحمل فشار های زیادی را دارد اما از مقاومت کششی کمی برخوردار است. به همین دلیل در سازه هایی که کشش زیاد است، بتن به تنهایی قادر به تحمل آن نیست. لذا به جهت مقابله با این مشکل، از میلگرد و فولاد در بتن استفاده می شود. گروه آهن ۱۱۸ آماده مشاوره و ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز است. با ما در سایت برای تهیه بهترین محصولات از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه