حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کاربرد پروفیل سپری در ساختمان سازی

کاربرد-انواع-پروفیل-سپری-در-ساختمان-سازی

امروزه از آهن آلات در صنایع بسیار زیادی استفاده می شود، چرا که آن را به محصولات مختلفی تبدیل می کنند و اغلب آن ها در زمینه ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. پروفیل سپری که به دلیل شکل ظاهری آن به پروفیل T نیز شهرت دارد، از مقاطع مهم و پرکاربرد در صنعت و به ویژه ساختمان سازی است. این قطعه از بال بلند و باریکی ساخته می شود که تولید آن در دو نوع فابریک و پرسی انجام می شود. روش تولید سپری به دو صورت نورد گرم و نورد سرد است. حال که با پروفیل نبشی به طور مختصر آشنا شدید، ما در ادامه مقاله امروز به بررسی کاربرد پروفیل سپری در ساختمان خواهیم پرداخت تا نقش این قطعه فولادی را برایتان روشن کنیم.

کاربرد پروفیل سپری

شکل T پروفیل سپری سبب شده تا علاوه بر کاربرد در ساخت درب و پنجره، در قسمت های مختلف دیگری که اغلب مربوط به ساختمان سازی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه مورد بحث قرار خواهیم داد.

 

کاربرد پروفیل سپری

کاربرد سپری در ساختمان به عنوان زیر سازه های ساختمانی

گاهی شرایط ویژه ای وجود دارد که در آن میزان باری که سازه تحمل می کند زیاد است، برای مثال در نماهای بتنی که از نماهای سنگی پیچیده استفاده شده، به منظور محافظت از مقاومت نما و یکپارچه کردن آن با سازه اصلی، زیر ساز های فلزی بهترین گزینه محسوب می شوند.

کاربرد سپری در نماکاری خشک ساختمان

منظور از نماکاری خشک، طراحی و اجرای نمای سنگی بدون استفاده از سیمان و ماسه است. در این روش از نما کاری ، زیر سازی فلزی و شاسی کشی به کمک آهن آلات انجام می پذیرد و نهایتا سنگ ها را روی این شاسی های فلزی قرار می دهند.

کاربرد سپری در سقف های نورگذر

سقف های گلخانه، پاسیو و… که به نور نیاز دارند، برای عملکرد هرچه بهتر و بیشتر باید قادر باشند نور را عبور دهند. لذا سپری انتخاب بجا و شایسته ای برای نشیمن مناسب به جهت قرار گیری تایل های گذر دهنده نور می باشد. استفاده از سپری آهنی می تواند در مقرون به صرفه شدن پروژه کمک بررگی کند. البته نباید از مزیت مهم سپری یعنی جوشکاری آسان و برقرای اتصال مناسب سپری با یکدیگر غافل شد.

کاربرد سپری ها در سقف های کاذب باربر

سپری ها قابلیت مقاومت خمشی و شکل ظاهری مناسب دارند. لذا به جهت دارا بودن سقف هایی شکیل و زیبا، مقاوم و با دوام و پایدار، سپری های آهنی به عنوان عضو سازه ای باربر به کار گرفته می شوند. جایگdری مناسب سپری در این سقف ها به صورتی است که آن ها را با فواصل یکسان کنار هم قرار داده و مابین آن ها سرامیک و کاشی کار شده و همچنین گچ  جای خود را به ملات ماسه و سیمان می دهد. استفاده از ماسه و سیمان به عنوان ملات، پایداری و مقاومت مفیدی در مقابل رطوبت به ارمغان می آورد و مناسب ترین گزینه برای اماکن مرطوب است.

لازم بذکر است در این شیوه از سپری (۳) به جهت بارگذاری های سبک و دهانه های کم، و از سپری (۴) برای بارگذاری سنگین تر و دهانه های بیشتر بر روی آن استفاده می شود. در سنگ کاری بخش های خارجی ساختمان زیر کنسول ها نیز از این روش کمک گرفته می شود.

 

کاربرد سپری در ساختمان

کاربرد سپری در کلاف بندی دیوارهای بنایی

در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی، ساختمان ها باید بر اساس استاندارد های طراحی مقاوم در برابر زلزله و طبق آیین نامه ۲۸۰۰ ، بویژه در مناظق زلزله خیز ساخته شوند. عملیات مهار سازی باید توسط کلاف های بتنی و فولادی در دیوار ها در ارتفاع و طول آن ها انجام شود. با توجه به این مسئله که کلاف های بتنی روند اجرا را به کندی پیش می برند، توصیه می شود از پروفیل های فلزی که کاربرد وسیع تر و راحت تری دارند استفاده شود. پروفیل سپری نیز به علت شکل ظاهری خود می تواند جز بهترین گزینه ها باشد.

از دیگر کاربرد های پروفیل سپری می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • کاربرد در ساخت درب و پنجره
  • استفاده دراتصال پل ها به ستون ها
  • کاربرد در نورگیری زیرزمین ها
  • استفاده در سقف و نمادهای شیشه ای
  • کاربرد در ساخت سازه های فلزی،ستون و خرپا
  • به عنوان مهارکننده در ساختمان ها
  • کاربرد درصنایع سد سازی
  • ساخت اسکلت گلخانه ها
  • کاربرد در گاردریل ها

کلام آخر

همواره قطعات فلزی نقش های اساسی و مهمی را در صنایع مختلف ایفا می کنند. پروفیل سپری یکی از مقاطع فلزی مهمی است که در صنایع ساخت و ساز و ساختمان سازی از کاربرد های ویژه ای برخوردار است. در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا کاربرد های اساسی پروفیل سپری را برایتان شرح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم ابهامات شما را در مورد کاربرد سپری برطرف سازیم. گروه آهن ۱۱۸ با سابقه ای درخشان در امر فروش قطعات فلزی آماده ارائه خدمات مختلف به شما می باشد. شما می توانید برای خرید انواع پروفیل ها از جمله میلگرد ، تیرآهن ، نبشی ، ناودانی ، لوله و … با ما از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه