میلگرد زیگزاگ چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

میلگرد زیگزاگ چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

میلگرد در ساختمان سازی و اسکلت بندی ساختمان از نقش حائز اهمیتی برخوردار بوده و در سایز و اشکال مختلفی به بازار عرضه می گردد. همچنین از مصالح مهم در ساختمان سازی و صنعت به شمار می رود. یکی از انواع میلگرد ها با نام میلگرد زیگزاگ تیرچه است که روش ساخت متفاوت کاربرد های متفاوتی با میلگرد های دیگر دارد. در ادامه به بررسی کامل این قطعه و کاربرد های آن خواهیم پرداخت. پس ابتدا به روشن شدن مسئله میلگرد زیگزاگ تیرچه چیست می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

میلگرد زیگزاگ چیست ؟

از اتصال میلگرد آجدار A3 با میلگرد ساده قطعاتی زیگزاگ شکل تولید می‌شوند که به آن میلگرد زیگزاگ تیرچه و یا خرپا گفته می‌شود. البته این قطعه در ساختمان سازی با نام میلگرد عرضی نیز معروف است. این نوع میلگرد معمولا اتصالی از طریق جوش و گاهی قلاب کردن دارد.

میلگرد زیگزاگ جز آن دسته محصولات بوده که ابتدا باید به صورت محصولی پیش ساخته تولید شود و سپس در صنعت ساختمان سازی به کار برده شود. این محصول به تنهایی به عنوان قطعه‌‌‌ای با باربری بسیار بالا در ساختمان سازی استفاده شده و به علت داشتن این ویژگی در ساخت سقف کاربرد بسیاری دارد.

به دلیل اینکه میلگرد زیگزاگ معمولا از میلگرد آجدار تولید می‌شوند، لذا می‌توان مشخصات ظاهری میلگرد آجدار را به عنوان مشخصات ظاهری میلگرد زیگزاگ نیز در نظر گرفت. باید مدنظر داشت که قطر میلگرد آجدار استفاده شده در میلگرد زیگزاگ ، در گستره بین ۶ تا ۱۶ میلی متر بوده و نیز میلگرد های ساده استفاده شده در میلگرد زیگزاگ معمولا قطر ۴ میلی متر را دارند.

به فاصله دو نقطه متوالی جوش داده شده در میلگرد زیگزاگ، یک گام گفته می‌شود. ابعاد گام هرمقدار که محاسبه شود، با رواداری ۱۵ میلی متر درنظر گرفته خواهد شد. حداکثر گام ۲۰۰ میلی متر و حداقل زاویه میلگرد ساده استفاده شده در میلگرد زیگراگ، با افق ۴۵ درجه است.

معمولا عرض بخش زیرین تیرچه، کمتر از ۱۰ سانتی متر نخواهد شد و قاعدتا ارتفاع آن را ۵/۲ برابر عرض تیرچه در نظر می‌گیرند.

زیگزاگ تیرچه

کاربرد میلگرد‌ زیگزاگ تیرچه چیست ؟

میلگرد ‌های پایینی در میلگرد‌های زیگزاگ یا خرپا، وظیفه تحمل وزن مرده سقف را عهده داربوده و حمل کننده نیروهای کششی هم هستند. به همین علت از این پروفیل آهنی در نقشه کشی سازه ها، برای برطرف کردن مشکل کشش سقف‌‌ها استفاده می‌شود. میلگرد‌ های عرضی نیز ابتدا وزن خود و سپس وزن هایی که در حین بتن ریزی بر سقف متحمل می‌شوند را تحمل می‌کند. این میلگرد ها مانع شکستگی خرپا هنگام حمل و نقل شده و به خوبی از سازه‌‌ها مراقبت می‌کنند. از دیگر وظایف آن‌‌ها می‌توان به ایجاد اتصالات بین میلگرد ‌‌ها و ملات نام برد و به همین علت از میلگرد آجدار ساخته می‌شوند.

میلگرد ‌های بالایی که هنگام قالب بندی و بتن ریزی وزن سقف را تحمل کرده و باعث اتصالات قوی بین اجزا خرپا می‌گردند. تمامی این اعضا در جوار یکدیگر به عنوان میلگردی توانمند و پرکاربرد از سقف سازه مراقبت می‌کنند.

میلگرد هایی که در ساختمان سازی کاربرد دارند و به شکل زیگزاگ توسط برترین کارخانه سازنده تولید و ساخته می شوند و به مردم ارائه می گردند دارای قسمت های مختلفی می باشند و لازم است بگوییم که این میلگرد های پرکاربرد با اتصال یافتن این قسمت ها به یکدیگر تولید می شوند.

بخش های مختلف میلگرد زیگزاگ عبارت اند از :

  • قسمت های ساده
  • میله های آجدار
  • بخش های صاف

کاربرد تیرچه زیگزاگ

این بخش های مختلف نام برده شده زمانی که با یکدیگر متصل می گردند باعث می شوند که نمونه های زیگزاگ به طور با کیفیت و منحصر به فردی به مرحله ساخت برسند و سپس در اختیار افراد خریدار قرار گیرند.

لازم به ذکر است که تمام بخش های متنوع میلگرد های مطلوب زیگزاگ تیرچه به طور بسیار با دوام و مقاوم تهیه می شوند و به این ترتیب است که این محصولات منحصر به فرد به شکل زیگزاگ که کاملا مرغوب و بی رقیب می باشند با استحکام هر چه بیشتری در عرصه ساخت و ساز به کار می روند.

در نهایت می توان گفت کاربرد میلگرد زیگزاگ تیرچه در ساخت سازه، خانه ها، پل ها و… می باشد و همچنین در ساخت تیرچه بلوک نیز از این نوع میلگرد استفاده می شود.

در واقع میلگرد زیگزاگ از اعضای ضروری تشکیل دهنده تیرچه ها هستند که در کنار میلگرد های بالایی یا فوقانی و میلگرد های کشش یا زیرین مجموعه میلگرد های به کار رفته در تیرچه ها را تشکیل می دهند و ارتباط و اتصال این اجزا با جوشکاری میسر می گردد.

کلام آخر

همان طور که گفته شد میلگرد ها جز مهم ترین اجزا در تولید و ساخت سازه ‌‌ها بوده و دارای انواع گوناگون هستند. این اجزا برای تحمل و خنثی کردن نیروها و تنش‌های مختلف کاربرد دارند. یکی از انواع میلگرد ، خرپا یا میلگرد زیگزاگ بوده که در این مقاله به صورت کلی و جزئی به شرح آن و کاربرد هایش پرداخته شد.

اکنون با توجه به آشنایی بیشتری که با میلگرد تیرچه زیگزاگ پیدا کرده ایدو پاسخ سوال خود یعنی میلگرد زیگزاگ چیست را یافتید ، می توانید با آگاهی بیشتری اقدام به خرید این محصول کنید. اگر قصد خرید محصولی با کیفیت بالا و قیمت مناسب دارید می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ با کارشناسان آهن ۱۱۸ تماس بگیرید و پس از بهره گیری از مشاوره رایگان آن ها محصول مورد نظر خود را تهیه نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه