حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

میلگرد

میلگرد

میلگرد چیست ؟

فولادی که برای افزایش  پایداری کششی کم  بتن در آن استفاده میشود و شکلی مشابه سیم یا میلگرد دارد، آرماتور یا میلگرد نامیده میشود. بتن آرمه در مقابل نیروهای  فشاری مقاوم است ولی نیروهای کششی دلیل شکشتن آن میشود. به همین خاطر با استفاده از سازه های فولادی مانند میلگرد پایداری سازه های بتنی و سنگی را افزایش میدهند .

تولید میلگرد با مشخصات مکانیکی آن

فولاد های میلگرد با استاندارد های مطابق شرایط آب و هوایی و ویژگیهای مکانیکی فولاد مورد استفاده در هر کشوری ساخته میشوند. استاندارد مورد تایید در ایران ، سیستم استانداردی روسی است.

خاصیت های مکانیکی مهم در فرآوری میلگردها میزان مقاومت تسلیم و مقاومت کششی است .

تنش جاری یا مقاومت تسلیم

به حداکثر میزان نیرویی که به میلگرد وارد میشود اما تغییر شکل نمیدهد ، تنش تسلیم میگویند. اگر نیروی بیشتری وارد شود میلگردتغییر شکل میدهد و به حالت اولیه خویش برنمیگردد. ملاک گزینش میلگرد مناسب  در طراحی ها ، میزان پایداری تسلیم است.

تنش گسیختگی یا پایداری کششی

به بیشترین مقدار نیروی کششی که جسم قبل از شکست تحمل میکند ، پایداری کششی میگویند. خاصیت کششی را با روش هایی مانند آلیاژ کاری ، سرد کاری و یا عملیات حرارتی میتوان افزایش داد. منعطف بودن و درجه شکنندگی میلگردها در امتحان های کششی و افزایش طول نسبی  مشخص میگردد.

 

قطر میلگرد ها با توجه  به استاندارد تولیدکنندگان مشخص میگردد که در ایران و در سیستم استانداردی روسی میلگردها تا حداکثر قطر ۴۰ میلی متر تولید میشوند.  قرقره ها و کلاف را با میلگردهایی  با قطر بین ۶ الی ۱۰ میلیمتر ساخته میشوند. برای استفاده میلگردهای کلافی باید آنها را از درون قرقره رد کرد و میلگرد را کشید تا صاف شود. مرحله آخر برای صاف شدن میلگرد استفاده از پوتک چوبی است ، چون ضربه های  پوتک آهنی  میلگرد را مبتلا فرورفتگی و دندان موشی شدن ، میکند واین رویداد ظرفیت باربری آن را کاهش میدهد. میلگردهای که دارای قطر بیشتر از ۱۰ هستند را بصورت شاخه هایی ۱۲ متری میسازند ولی این طول ترابری میلگرد را سخت میسازد .روش خم کردن میلگرد برای ترابری  باعث برپایی تنش پسماند و کم شدن ظرفیت بابری فولاد در آن نقطه میشود.

تقسیم بندی استاندارد روسی

 1. میلگرد a1

این میلگرد شکلی صاف دارد و میزان مقاومت آن در تنش جاری ۲۴۰۰ و در تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع میباشد. میزان تغییر پذیری و انعطاف پذیری تا ۲۵ درصد است. میلگرد a1 به عنوان میلگرد نرم شناخته شده و از آن در مواردی مثل آهنگری و تغییر حالت و جوشکاری استفاده میکنند.

برای جوشکاری میلگرد، سر آنها را با فشردن به هم در هنگام حرارت دادن با گاز اکسیژن و استیلن متصل میکنند . به این روش جوشکاری فورجینگ میگویند.

 1. میلگرد a2

این میلگرد به شکل آج دار عموما  آج فنری با تنش جاری یا مقاومت تسلیم ۳۰۰۰  و تنش کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع  موجود میباشد که میزان انعطاف پذیری آن کمتر از میلگرد a1 بوده و تا ۱۹ در صد است و به عنوان میلگرد نیمه خشک یا ترد و نیمه نرم شناخته میشود. کاربرد این میلگرد در عملیات ساختمانی بخصوص خاموت زنی است ، بهتر است در موارد جوشکاری از آن استفاده نشود.

 1. میلگرد a3

این میلگرد به شکل آج دار و غالبا  آج جناقی با تنش جاری یا مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی یا مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع موجود میباشد. این میلگرد به دلیل میزان انعطاف پذیری پایینش به عنوان میلگرد خشک (ترد) معروف است. مناسب عملیات ساختمانی و صنعتی است و بدلیل خشکی برای آهنگری و یا تغییر شکلهایی که زوایه های تنددارند،  مناسب نیست و جوشکاری آن اکیدا ممنوع است.

 

نوعی دیگر از میلگرد هم در ایران تولید میگردد که به شرح زیر میباشد.

میلگرد a4

میلگردی سخت با آج های عرضی دوک مانند که در دو طرف آج طولی و به صورت چهار نیم مـارپیچ بـه شـکل هفت و هشت و با زاویه های ۳۵ تا ۷۵درجه است که به دلیل مقاومت تسلیم ۵۰۰ و ۵۲۰ به ترتیب به عنوان میلگرد های ۵۰۰و ۵۲۰ از نوع آجدار مرکب شناخته میشوند . میزان شکل پذیری و اتعطاف آن تقریبا  در حد میلگرد a3  میباشد. در این نوع نبایدار شمشی با میزان کربن بالا استفاده شود .

این میلگرد ها در تمامی انواع سازه های ساختمانی بتن آرمه ، بجز دیوارهای برشی ویژه و قاب های خمشی ویژه کاربرد دارند .

تفاوتهای ظاهری میلگرد a2 و میلگرد a3

کاربرد  این میلگرد ها عموما در طراحی پی ساختمان است که در هنگام طراحی نوع میلگرد مشخص میشود ولی در مرحله اجرا باید بتوان میلگردهایa3  و  a2  را از یکدیگر تشخیص دهند . تفاوت آنها در طرح آج هایشان میباد که در میلگرد a2 آج ها به صورت تکی  و موازی است و در میلگرد a3 آج ها به صورت ضربدری و هفت و هشت است.

به صورت کلی اگر بخواهیم انواع تولید میلگرد را از نظر استاندارد نام ببریم ، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. میلگرد ساده ۲۴۰ گرمی
 2. میلگرد آج دار ۳۴۰ گرمی (میلگرد مارپیچ یا یکنواخت) a2
 3. میلگرد آج دار ۳۵۰ گرمی (میلگرد مارپیچ یا یکنواخت)
 4. میلگرد آج دار ۴۰۰ گرمی (میلگرد جناقی یا یکنواخت)a3
 5. میلگرد آج دار ۴۲۰ گرمی (میلگرد جناقی یا یکنواخت)
 6. میلگرد آج دار ۵۰۰ گرمی (میلگرد آجدار مرکب)a4
 7. میلگرد آج دار ۵۲۰ گرمی (میلگرد آجدار مرکب)

 

برای شناسایی میلگرد با  آج ۳۴۰ گرمی و میلگرد با آج ۴۰۰ گرمی باید به آج ها دقت کرد در میلگرد با  آج ۳۴۰ آج ها با زاویه ۴۵ درجه و بصورت مارپیچ است و در میلگرد با آج ۴۰۰ آج ها با زاویه ۴۵ درجه ولی  آج ها بصورت جناقی (هفت و هشتی) است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه
لیست سفارش مورد حذف شد. بازگشت
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
 • جمع کل: 0 تومان