ویژگی های میلگرد ساده چیست ؟

میلگرد ساده چیست

کسانی که با صنعت ساخت و ساز سر و کار دارند، قطعا با میلگرد آشنایی دارند. با توجه به مقاله انواع میلگرد دریافتیم که میلگرد های در سایز ها و جنس های مختلفی در بازار موجود می باشند که ما توانیم بر اساس نیاز خود میلگرد های مختلف را خریداری کنیم یا از سایت فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ لیست قیمت میلگرد را مشاهده کرد و خرید خود را انجام دهیم. اما سوالی که مطرح می شود این است که یکی از انواع میلگرد ها که به نام میلگرد ساده معروف است چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ در این مقاله میخواهیم به معرفی میلگرد ساده بپردازیم تا شما در هنگام خرید و استفاده از این محصول با مشکل مواجه نشوید. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

میلگرد ساده چیست ؟

همانطور که می دانید میلگرد ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم بندی می شوند. پس در معرفی و تعریف عامیانه میلگرد ساده، می توان گفت میلگردی که ظاهری صاف و رویه بدون آج داشته باشد را میلگرد ساده می گویند.

و اما در پاسخ به سوال میلگرد ساده چیست باید گفت: میلگرد ساده یا میلگرد بدون آج یکی از انواع میلگرد ها می باشد که مقطعی توپر و آرماتوری فولادی محسوب می شود و در ساختمان سازی در میان بتن ها از آن استفاده می شود. مقطع توپر منظور محصولات فولادی هستند که با سطح مقطعی دایره ای، مستطیل و یا شش ضلعی طولی بسیار زیادی دارند.

میلگرد ساده توسط شرکت های زیادی در داخل و خارج کشور برای مصارف گوناگون تولید و به بازار عرضه می شوند، این میلگرد طبق استاندارد ملی ایران ۳۱۳۲ ISIRI ساخته شده و در استاندارد به میلگرد A1 یا S240 آن را می شناسند.

این نوع میلگرد در بازار آهن با سایز های مختلفی تولید و عرضه می شود و به صورت شاخه و کلاف به فروش می رسد و در پروژه های ساختمانی برای جبران مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از سایز های میلگرد ساده ویژگی ها و کاربرد های متفاوتی دارند که در ادامه این مطلب ویژگی های این محصول را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

ویژگی میلگرد ساده

ویژگی های میلگرد ساده

در معرفی ویژگی های میلگرد ساده می توان به خواص مکانیکی ، مشخصات وزنی ، قابلیت فرم پذیری ، خاصیت جوشکاری و قابلیت آبکاری آن اشاره کرد. در ادامه هر کدام از این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.

۱٫ خواص مکانیکی

خواص مکانیکی میلگرد ساده شامل مقاومت کششی و تنش تسلیم آن می باشد که مقاومت کششی آن ۳۶۰ نیوتن بر میلی متر می باشد  و تنش تسلیم آن نیز ۲۴۰ نیوتن بر میلی متر می باشد.

۲٫ مشخصات وزنی

وزن میلگرد عموما بر حسب کیلوگرم به ازای یک متر طول محاسبه می شود. از این رو وزن یک شاخه آن از ضرب عدد مذکور در ۱۲ متر، برای شاخه های استاندارد و عدد ۹ برای میلگرد نرمال به دست می آید.

از پارامتر های دیگری که برای محاسبه وزن میلگرد استفاده می شود، پارامتر Flache ، پارامتر G و پارامتر W می باشد که Flache بیان کننده سطح میلگرد در طول یک متر بر حسب سانتی متر مربع می باشد. G بیان کننده وزن میلگرد در طول یک متر می باشد و W نشان دهنده گشتاور مقاومت می باشد و از ان برای تخمین مقاومت میلگرد استفاده می شود.

۳٫ قابلیت فرم پذیری

جنس فولاد به کار رفته در میلگرد ساده مشخص کننده مقدار فرم پذیری این محصول می باشد. با توجه به تنش تسلیم و مقاومت کششی میلگرد ساده می توان خاصیت فرم پذیری آن را تخمین زد. علاوه بر این از طریق مقدار کربن به کار رفته در این نوع میلگرد می توان قابلیت فرم پذیری آن را محاسبه کرد به گونه ای که هر چه مقدار کربن کمتری در این نوع میلگرد به کار رفته باشد آن میلگرد قابلیت فرم پذیری بالایی دارد. در نتیجه از میلگرد هایی که خاصیت فرم پذیری آن ها بالا می باشد در صنعت ساختمان به وفور استفاده می شود زیرا خم کاری این نوع میلگرد ها به آسانی انجام می شود.

۴٫ خاصیت جوش پذیری

جنس فولادی که میلگرد از آن ساخته می شود سبب شده از قابلیت جوشکاری بالایی برخوردار باشد، که این ویژگی میلگرد ساده به عنوان مهم ترین مزیت های آن به شمار می رود. لازم به ذکر است که جوشکاری میلگرد ساده با فرآیند های از قبیل برق، Co2 و… و قابل انجام است.

 

مشخصات میلگرد

کلام آخر

با توجه به توضیحاتی که در خصوص میلگرد ساده در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و اکنون که به مفهوم میلگرد ساده چیست دست یافتید می توانید بهتر و آسان این محصول را خریداری نمایید. در صنعت ساختمان سازی یکی از مهم ترین مصالحی که باید استفاده کنید میلگرد است پس باید در هنگام خرید این محصول بسیار دقت کنید و همچنین از فروشگاهی معتبر که بهترین و باکیفیت ترین محصولات آهنی مانند میلگرد، تیرآهن، پروفیل و ..  را به فروش می رساند خرید کنید. ما به شما فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ را پیشنهاد می کنیم که با سابقه ای طولانی مدت در زمینه فروش محصولات فولادی و آهنی اعتماد بسیار از مصرف کنندگان این محصولات را جلب کرده، پس برای خرید از سایت آهن ۱۱۸ می توانید با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه