کاربرد میلگرد کلاف و روش تولید آن

کاربرد میلگرد کلاف و روش تولید آن

میلگرد به عنوان یکی از مهم‌ترین مقطع فولادی شناخته می‌شود. میلگرد‌ها معمولا به سه دسته میلگرد ساده، کلاف و میلگرد آجدار طبقه‌بندی می‌شوند. میلگرد کلاف همان‌طور که از نامش پیداست ظاهری شبیه به کلاف دارد. از این رو به این میلگردها، میلگرد کلاف گفته می‌شود. اما میلگرد کلاف چیست ؟کاربرد میلگرد کلاف ساده و آجدار چیست؟ در ادامه این مطلب، این میلگرد را به طور کامل معرفی  می‌کنیم. به منظور آشنایی بیشتر با کاربرد ، ویژگی و همچنین روش تولید میلگرد کلاف با ما همراه باشید.

میلگرد کلاف چیست ؟

در پاسخ به سوال میلگرد کلاف چیست باید بگوییم این میلگرد شامل کلاف‌های درهم پیچیده است. میلگرد کلاف در سازه‌های صنعتی و ساختمانی کاربرد زیادی دارد. لازم به ذکر است شیوه نگهداری این میلگرد بسیار مهم است. بنابراین لازم است به شیوه صحیح نگهداری گردد.

مشخصات میلگرد کلاف

 • میلگرد کلاف ۵٫۵ ساده
 • میلگرد ۵٫۶ کلاف ساده ۳
 • میلگرد ۸ کلاف ساده ۴
 • میلگرد ۱۰ کلاف ساده

انواع کلاف میلگرد

همان‌طور که پیش‌‎تر گفته شد، انواع کلاف میلگرد در دو نوع ساده و آجدار است. در این بخش در مورد ویژگی هر یک به طور مختصر صحبت کرده‌ایم:

کاربرد کلاف آجدار

کاربرد میلگرد کلاف و روش تولید آن

کاربرد کلاف آجدار بیشتر در ساختمان‌سازی مشهود است. میلگرد کلاف آجدار، در ساخت اسکلت فلزی ساختمان نقش بسیار مهمی دارد. این نوع میلگرد دارای ضخامت‌های مختلفی است. در واقع کاربرد کلاف آجدار به منظور جبران مقاومت کششی پایینی که بتن دارد است. این میلگردها شبیه سیم پیچی هستند که به دور محور دایره‌ای پیچیده می‌شوند. کاربرد میلگرد کلاف در پروژه‌های بزرگ ساختمانی و ساخت و ساز‌های عظیم بیشتر است. در ادامه با کاربرد کلاف ساده نیز آشنا شوید.

کاربرد کلاف ساده

به منظور بررسی و آشنایی با کاربرد کلاف ساده ، بهتر است با انواع آن آشنا شویم:

کلاف مفتول کربن متوسط

این کلاف دارای ۰٫۲۰ تا ۰٫۵ درصد کربن در ترکیب خود است. لازم به ذکر است این کلاف بسیار محبوب بوده و کاربرد بسیاری دارد. از آن‌جایی که درصد کربن این کلاف نسبت به کلاف کم کربن بیشتر است، بنابراین از استحکام بیشتری برخوردار است. از مزایای این کلاف انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری آن است. هر چقدر درصد کربن در آن بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر شده اما انعطاف‌پذیری کاهش پیدا می‌کند.

 کلاف مفتول کم کربن

این کلاف حاوی ۰٫۲۰ درصد کربن است. نحوه تولید این کلاف به صورتیست که کارایی مختلفی دارد. کلاف مفتول کم کربن نیز دارای خاصیت شکل‌پذیری خوبی بوده و به شکل رول در می‌آید.

کلاف مفتول الکترود جوش

برای اینکه بدانید این نوع میلگرد کلاف چیست باید بگوییم از کلاف مفتول الکترود جوش در جوشکاری استفاده می‌شود. قیمت این کلاف معمولا از موارد قبلی بیشتر است.

کلاف مفتول پر کربن

کلاف مفتول پر کربن، شباهت زیادی به مورد اول دارد. این میلگرد برای ساخت سیم بکسل، فنر، تایر و لاستیک استفاده می‌شود.

روش تولید کلاف میلگرد به چه صورت است؟

کاربرد میلگرد کلاف و روش تولید آن

روش تولید کلاف میلگرد در گذشته با استفاده از مواد اولیه یعنی آهن آلات قراضه بوده است. اما امروزه روش تولید میلگرد متفاوت است. در حال حاضر میلگردها حاوی ۹۷ درصد مواد بازیافتی مانند اتومبیل‌های قدیمی، لوازم خانگی، بخاری‌های آب کرده و… هستند.

به طور کلی روش تولید میلگرد کلاف با ذوب آهن آلات قراضه است. به صورتی که این آهن آلات در کوره‌های قوس الکتریکی ریخته و ذوب می‌شوند. سپس درون شمش‌های فولادی ریخته شده و تولید می‌گردند. البته باید گفته شود شمش‌های فولادی علاوه بر کربن حاوی مواد دیگری نیز هستند. موادی مانند سیلیسیوم، منگنز، فسفر و گوگرد نیز در آن‌ها موجود است.

این شمش‌ها پس از عملیات نورد گرم دچار تغییر شکل می‌شوند. در نهایت از بخش طولی به صورت میلگرد برش می‌خورند. میلگردهایی که برش داده می‌شوند، وارد یک بستر خنک‌کننده شده و در مجاورت هوا خنک می‌شوند. به منظور تغییر شکل، میلگردهای کلاف به لوله منتقل شده و در این بخش دور کلاف پیچیده می‌شوند. در نهایت به قطعاتی با وزن و طول دلخواه بریده خواهند شد.

کاربرد میلگرد کلاف

به منظور تهیه بهترین مدل میلگرد کلاف، لازم است به طور کامل با کاربرد میلگرد کلاف آشنا باشید. در نتیجه با توجه به نیاز خود نوع مناسب را خریداری کنید. لازم به ذکر است از میلگرد به جز ساختمان‌سازی در صنایع مختلف نیز استفاده می‌گردد.

کاربرد میلگرد کلاف در ساختمان‌سازی

 • افزایش استحکام سازه‌های بتنی
 • افزایش استحکام دیوار و ستون‌های آجری
 • استحکام بلوک‌ها
 • استحکام اتصالات گازی

کاربرد میلگرد کلاف در صنعت

 • سیم‌های برق
 • استفاده به عنوان سیم بکسل
 • ساختن پیچ و مهره
 • قابل استفاده در صنایع الکترودسازی و جوشکاری
 • ساختن قطعات خودرو
 • استفاده از آن‌ها در ساخت توری و صافی
 • تراشکاری

کلام آخر

محصولات آهن ۱۱۸ مطابق با استانداردهای بین‌المللی برای ساختمان‌های صنعتی، تجاری، مسکونی و زیربنایی به فروش می‌رسند. پایبندی مجموعه ما به استانداردهای ایمنی بین‌المللی و محلی به این معنی است که ما می‌توانیم به مشتریان ضمانت کیفیت محصولات را بدهیم. از این رو جهت تامین مصالح ساختمانی و صنعتی موردنیاز خود مانند انواع میلگرد ، پروفیل ، تیرآهن و لوله می‌توانید آهن ۱۱۸ را انتخاب نمایید.

جهت خرید و ثبت سفارش خود از فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ و همچنین بهره‌مندی از مشاوره رایگان کارشناسان فروش با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه