ورق سیاه چیست ؛ انواع و کاربرد آن  

ورق سیاه چیست ؛ انواع و کاربرد آن  

ورق سیاه یکی از انواع محصولات فولادی است که به روش نورد گرم تولید می‌شود. این ورق دارای مزایای زیادی بوده و همچنین قیمت ورق سیاه نسبت به محصولات مشابه مقرون به صرفه‌تر است. ورق سیاه در واقع محصول اولیه به منظور تولید ورق گالوانیزه، ورق اسیدشویی و ورق روغنی است. این ورق کاربرد بسیار زیادی در صنعت داشته و دارای قیمت مناسبی است. در این بخش قصد داریم در مورد اینکه ورق سیاه چیست صحبت کنیم. همچنین مزایا و معایب ورق سیاه و کاربرد انواع ورق سیاه را به طور کامل توضیح می‌دهیم. در ادامه شما را برای خرید ورق سیاه راهنمایی می‌کنیم.

ورق سیاه چیست ؟

در پاسخ به سوال ورق سیاه چیست باید بگوییم این ورق به صورت نورد گرم تولید می‌شود. پایه ایجاد آن بیلت فولادی است. در واقع به روش نورد گرم بیلت فولادی که دارای ضخامت زیادی است از غلتک‌ها عبور می‌کند. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا ضخامت مورد نظر را پیدا کند. دمای مورد نیاز برای تولید ورق سیاه به این روش حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت یا ۹۲۶ درجه سانتی گراد است. این دما سبب می‌شود تا فولاد شکل مورد نظر را پیدا کرده و به دمای دلخواه برسد.

در طی فرآیند تولید، وجود دوده‌های کربن و اکسیدهای سیاه رنگ به علت دمای بالا سبب می‌شود تا سطح ورق سیاه و خشن شود. از این رو به این ورق، ورق سیاه می‌گویند. تولید ورق سیاه به روش نورد گرم معمولا ارزان تر از تولید آن به روش نورد سرد است. چرا که در یک مرحله تولید شده و نیاز به گرم کردن دوباره نیست. این مسئله سبب کاهش زمان تولید ورق شده و در نتیجه روی قیمت نهایی نیز تاثیر می‌گذارد.

ورق سیاه چیست ؛ انواع و کاربرد آن  

مشخصات ورق سیاه چیست ؟

همانطور که گفته شد ورق سیاه به روش نورد گرم تولید می‌شود. در نهایت نیز سرد شده و این مسئله سبب می‌شود تا ابعاد آن را کمتر بتوان کنترل کرد. چرا که ورق سیاه در پروسه سرد شدن در مرحله انقباض قرار می‌گیرد. سطح ورق سیاه نسبت به دیگر ورق‌هایی که به روش نورد سرد تولید می‌شوند، بسیار خشن‌تر است.

 از این رو شکل ظاهری ورق سیاه طوری است که برای کاربردهایی که در معرض دید هستند مناسب نیست. خشن بودن سطح ورق سیاه را می‌توان با فرآیند سند بلاست و پوشش‌دهی ترمیم نمود. ورق سیاه دارای ویژگی‌هایی  بوده که به شرح زیر است:

  • قابلیت خمش و شکل‌دهی
  • مقاومت کم در برابر خوردگی
  • قابلیت ماشین‌کاری و سنگ‌زنی مناسب
  • قابلیت جوشکاری عالی
  • دارای لبه‌های گرد

انواع ورق سیاه

ورق سیاه بر اساس عوامل مختلفی دسته‌بندی می‌شود. از جمله این عوامل می‌توان به کاربرد، ترکیب شیمیایی، استحکام و ظاهر ورق اشاره نمود. از جمله رایج‌ترین انواع ورق سیاه ورق سیاه st37 و ورق سیاه st52 است. در میان انواع ورق سیاه این دو نوع بسیار رایج و پرکاربرد هستند. انواع ورق سیاه st37 یک ورق سیاه معمولا است که معمولا در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق سیاه st52 نیز نوعی ورق سیاه است که بیشتر کاربرد صنعتی داشته و دارای استحکام زیادی است.

کاربرد ورق سیاه چیست ؟

کاربرد ورق سیاه در مقایسه با دیگر ورق‌ها متفاوت‌تر است. از جمله کاربردهای مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • از ورق سیاه در ساخت اجزای سازه‌ای مانند ساخت انواع تیر، نبشی، ناودانی، سپری و… استفاده می‌شود.
  • به کمک ورق سیاه انواع پروفیل قوطی، زد، ستونی و… را تولید می‌کنند.
  • این ورق در تولید انواع ورق‌های گالوانیزه، اسیدشویی و ورق روغنی کاربرد دارد.
  • برای ساخت گارد ریل و تجهیزات ترافیکی استفاده می‌شود.
  • با کمک این ورق کشتی، تجهیزات دریایی، تانکر و مخزن ذخیره نیز تولید می‌شود.

مزایا و معایب ورق سیاه چیست ؟

ورق سیاه چیست ؛ انواع و کاربرد آن  

یکی از مهم‌ترین مزایای ورق سیاه قیمت مناسب آن نسبت به دیگر ورق‌های فولادی است. این مسئله به این دلیل است که روی ورق سیاه پوششی محافظ وجود ندارد اما ورق‌های گالوانیزه و روغنی دارای پوشش هستند. سطح این محصول نیز خشن بوده و این مسئله روی قیمت ورق تاثیر بسزایی دارد. از دیگر دلایلی که باعث شده این ورق قیمت کمتری داشته باشد، مراحل ساخت ساده آن نسبت به ورق‌های دیگر است.

در میان مزایا و معایب ورق سیاه ، بهتر است معایب آن را نیز بیان کنیم. بر روی سطح ورق سیاه در طی مراحل ساخت دوده‌های سیاه ایجاد می‌شود. از این رو از ورق برای کارهای تزئینی و در معرض دید نمی‌توان استفاده کرد. این ورق سطح پوشش محافظی نداشته و این مسئله سبب می‌شود در برابر خوردگی مقاومت زیادی نداشته باشد. از این رو برای ساخت و سازی که در معرض خوردگی باشد مناسب نیست. در میان مزایا و معایب ورق سیاه به این مسئله نیز باید اشاره کرد که این ورق‌ها در مقایسه با ورق‌های نورد سرد استحکام پایینی دارد.

خرید ورق سیاه با قیمتی مناسب

عوامل زیادی روی قیمت خرید ورق سیاه تاثیرگذار هستند. کارخانه تولیدکننده، طول، عرض و ضخامت ورق سیاه مهم ترین مسائلی هستند که روی قیمت این ورق تاثیرگذارند. همچنین عواملی مانند وزن ورق سیاه، قیمت ارز، نرخ سوخت، هزینه‌های حمل و نقل و انبارداری، روش‌های تولید، اوضاع اقتصادی و… نیز روی قیمت نهایی تاثیر زیادی دارند. قیمت انواع ورق نیز در بازار متفاوت است.

در صورتی که قصد خرید ورق سیاه را دارید، با آهن ۱۱۸ در ارتباط باشید. آهن ۱۱۸ مرجع بزرگ فروش انواع آهن آلات با کیفیت و قیمتی تضمینی است. به منظور خرید انواع ورق و دیگر محصولات آهنی با شماره ۰۲۱۵۴۴۷۳  تماس حاصل نمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه