ورق گالوانیزه چیست و چگونه تولید می شود ؟

ورق گالوانیزه چیست

برای آشنایی با ورق گالوانیزه ابتدا باید آشنایی و درک درستی از ورق های فولادی و آهنی داشته باشید تا بتوانید در پاسخ به سوال ورق گالوانیزه چیست ؟ مطلبی را ارائه دهید. امروزه عمده محصولات فلزی از ورق فولادی تولید می شوند. همانطور که می دانید ورق نیز مانند دیگر محصولات فولادی دارای انواع مختلفی می باشد که یکی از آن ها ورق گالوانیزه می باشد. مجموعه آهن ۱۱۸ در خصوص شرح این محصول و روش تولید ورق گالوانیزه مقاله ای را برای شما آماده کرده است که به معرفی ورق گالوانیزه و مراحل تولید آن می پردازد تا بتواند قسمتی از ابهامات شما عزیزان را در این زمینه برطرف نماید.

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق گالوانیزه نوعی از انواع ورق های فولادی می باشد که از طریق فلز “روی” یا (Zn) پوشانده شده است. به دلیل دارای بودن ساختار متالوژیکی خاص پوشش روی، جهت جلوگیری از خراشیدگی، تغییر شکل فیزیکی، تنش و پرس از آن استفاده می شود، به گونه ای که اگر این پوشش ( فلز روی ) دچار شکستگی شود، ورق گالوانیزه از زنگ زدگی محفوظ می ماند. به همین دلیل در مکان هایی که در معرض آب و رطوبت بسیار بالا هستند، ورق گالوانیزه دارای کاربرد بالایی می باشد.

از این رو به دلیل مقاومت بالای این ورق و همچنین طول عمر زیاد آن به دلیل پوششی که دارد، از آن در صنایع مختلف استفاده های فراوانی خواهد شد. به همین دلیل این محصول یه یکی از باکیفیت ترین و پر فروش ترین محصولات آهن ۱۱۸ تبدیل شده است. در نتیجه به دلیل این مزایای مهم، قیمت آن نیز نسبت به دیگر ورق ها به مراتب کمی بالاتر خواهد بود اما نکته ای که برای شما مشتریان آهن ۱۱۸ قابل ذکر می باشد این است که قیمت ورق گالوانیزه در آهن ۱۱۸ با مقدار بسیار مناسبی به مشتری و مصرف کننده عرضه می گردد.

تولید ورق گالوانیزه با انجام فرآیند گالوانیزاسیون بر روی ورق فولادی با ضخامت پایین انجام می گیرد که در ادامه به صورت جامع برای شما شرح خواهیم داد.

روش تولید ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چگونه تولید می شود ؟

تولید ورق فولادی در کنار دیگر مقاطع یکی از نشانه های افزایش توانمندی یک کشور در صنعت است. با صنعتی تر شدن کشور ها از جمله کشور ما، استفاده از این ورق ها خصوصا ورق گالوانیزه رو به گسترش است.

تولید ورق گالوانیزه معمولا از طریق روش گالوانیزه کردن به روش غوطه وری انجام می گیرد. روش غوطه وری به صورت گرم از متداول ترین و به روز ترین روش تولید ورق گالوانیزه می باشد.

ورق گالوانیزه تولید شده به روش غوطه وری گرم از ضخامت، استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. می توان گفت روش غوطه وری در تولید ورق گالوانیزه از روش ها مقرون به صرفه در تولید این نوع ورق می باشد و ویژگی ها و مزیت هایی بیشتری نسبت به روش های دیگر دارد.

ابتدا کلاف هایی وجود دارند که شکلی از ورق های گالوانیزه می باشند. این کلاف ها به وسیله دستگاهی به یکدیگر جوش داده می شوند. سپس ورق ها را در انبار هایی به وسیله غلتک و ماشین ها شست و شو می دهند. شست و شوی آن ها به علت از بین بردن آلودگی ها از سطح این کلاف ها می باشد. پس از شست و شوی ورق ها آن ها را داخل کوره های آنیل شده قرار می دهند و در نهایت ورق ها سه مرحله گرم و پیش دمایی را پشت سر می گذارند که در انتها عملیات باز پخت تکمیل می شود.

 

مراحل تولید ورق گالوانیزه

مراحل تولید ورق گالوانیزه

پس از نکاتی که ذکر شد ورق ها باید مراحل دیگری را طی کنند تا در نهایت به ورق گالوانیزه تبدیل شوند. پس از مراحلی که ذکر شد ورق ها وارد کوره دیگری به نام کوره مذاب می شوند. پس از خارج شدن ورق ها از کوره مذاب، ضخامت لایه آن ها از طریق جت هوا اندازه گیری وتنظیم می شود.

پس از اینکه دمای ورق ها از طریق دمش هوا کاهش پیدا کرد، ان ها را از تانک آب عبر داده و دوباره به وسیله دمش هوا ان ها را خشک می کنند تا فرآین تولید ورق گالوانیزه به انتهای آن نزدیک شود. در تمامی مراحلی که شرح دادیم، قطر و ضخامت ورق، جوش های ورق، میزان و ضخامت پوشش ورق گالوانیزه بررسی و کنترل می شود تا تولید ورق گالوانیزه دچار مشکل نشود.

در پایان تمامی مراحل تولید ورق گالوانیزه که به اتمام رسید، از ان ها در انبار نگهداری می کنند. نکاتی را در نگهداری از ورق گالوانیزه باید مورد توجه قرار داد که مهم ترین آن استاده از پوشش کروماته برای ورق ها می باشد. زیرا با ماندن طولانی مدت این نوع ورق ها در انبار دچار خوردگی می شوند و امکان شوره زدن آن ها وجود دارد. از این رو این پوشش را استفاده می کنند تا مشکل خوردگی و از بین رفتن پوشش روی، در ورق های گالوانیزه ایجاد نشود.

کلام اخر

با توجه به شناختی که از مراحل تولید ورق گالوانیزه در این مقاله به آن دست یافتید و نیز به سوال شما در خصوص اینکه ورق گالوانیزه چیست پاسخ دادیم اکنون می توانید برای خرید ورق گالوانیزه در ابعاد و وزن های مختلف با شرکت آهن ۱۱۸ در تماس باشید. یا از طریق سایت لیست قیمت ورق گالوانیزه را مشاهده کرده و با تماس به شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ سفارش خود را ثبت نمایید. علاوه بر ورق محصولات آهنی دیگر و محصولات مفتولی مانند مفتول گالوانیزه، توری مش، سیم آرماتوربندی و..  را می توانید از این سایت خریداری نمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه