ویژگی و کاربرد پروفیل نبشی چیست ؟

نبشی چیست

در صنعت ساختمان سازی مصالح زیادی برای مقاومت و استحکام ساختمان استفاده می شود. که از پرکاربرد ترین آن ها می توان به پروفیل ها اشاره کرد. پروفیل نبشی یکی از انواع پروفیل ها می باشد که در صنعت ساخت و ساز و پروژه های عمرانی، بسیار از این محصول استفاده می شود. در ادامه می توانید با همراهی ما، بیشتر با ویژگی و کاربرد های پروفیل نبشی آشنا شوید، پس نیاز است که ابتدا به پاسخ سوال نبشی چیست ، بپردازیم.

پروفیل نبشی چیست ؟

نبشی که با عنوان براکت L یا آهن زاویه ای شناخته می شود، یک براکت فلزی به شکل زاویه مناسب است. نبشی درواقع نوعی از پروفیل ها می باشد که، سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم هستند. به دو ضلع سازنده روی مقطع، معمولا بال گفته می‌شود و در نوع معمول آن زوایه میان۲ بال ۹۰ درجه است.

نبشی که در نقشه های ساختمانی با حرف L نشان داده می شود، اگردو بال آن مساوی باشند، عددی به عنوان سایز بال بعد از حرف L درج می شود. در این صورت به این نوع نبشی، نبشی بال مساوی گویند. اما در بعضی موارد طول بال ها نا مساوی است که به آن نبشی بال نامساوی می گویند.

نبشی را می توان یکی از پرکاربرد ترین مقاطع فولادی در ساخت و ساز سازه های اساسی و زیربنای مهم ترین تجهیزات نیازمند آهن دانست. از این رو، آشنایی با ویژگی و کاربرد این محصول و یا حتی عدم استفاده از آن بسیار حیاتی و مهم است. در ادامه می توانید با کاربرد نبشی آشنا شوید.

 

ویژگی نبشی

ویژگی های نبشی چیست ؟

از ویژگی های نبشی این است که مقاومت بالایی در برابر تنش ها و فشار های وارده به ساختمان از خود نشان می دهد. به همین جهت استفاده از آن موجب می شود سازه ساخته شده قدرت بیشتری در تحمل فشار های وارده داشته باشد. از این رو به طور معمول استفاده از این مقطع در ساخت پروژه های ساختمانی با وزن بالا بسیار کاربردی است.

ویژگی منحصر به فرد نبشی که این محصول را از دیگر انواع پروفیل ها و فلزات استفاده شده در صنعت ساختمان متمایز می سازد، قیمت نبشی می باشد که نرخ کمتری را در مقایسه با سایر محصولات فولادی و بر اساس کاربرد خود دارد. از نبشی می توان به عنوان اجزای سازنده در بسیاری از پروژه های کم هزینه و پروژ های کوچکی که استقامت بالایی نیاز دارند استفاده کرد.

از دیگر ویژگی های این محصول می توان به دارا بودن وزن های متفاوت، قابلیت دسترسی بالای آن، نگهداری آسان، و قابل بازیافت بودن نبشی اشاره کرد.

کاربرد نبشی چیست ؟

نبشی ها در انواع مختلفی تولید می شوند و کاربرد های فراوانی در صنعت و ساختمان ساز دارند. این محصول به دلیل کارایی‌های متنوع و زیادی که دارد به عنوان یک عنصر فولادی همه کاره شناخته می‌شود که با توجه به طرح ارائه شده توسط مهندسین، نبشی‌ها را بصورت شاخه و خرد شده به کار می‌برند.

از رایج ترین کاربرد های نبشی می توان به استفاده از این محصول به عنوان تکیه گاه در قسمت های مختلف ساختمان است. زیرا به علت فرم نبشی و قابلیت تحمل بار آن، در چنین کاربری هایی استفاده از آن بسیار مناسب است.

علاوه بر کاربرد ذکر شده در خصوص نبشی می توان به استفاده از این محصول در ایجاد پشت بند در فاصله میان ستون ها برای مهار نیروی جانبی وارده به ستون ها در حین زلزله و اعمال بار مازاد بر سازه است، اشاره کرد. و با کمک نبشی می توان به این هم دست یافت که با استفاده از صفحات برشی و اتصال جوشی یا پیچی آن ها به بالا و پایین ستون ها و سپس به کارگیری نبشی ها به طور ضربدری بین دو ستون می توان نیرو های جانبی را مهار کرد.

 

کاربرد نبشی

 

از پروفیل نبشی برای ساخت ستون، و خرپاهای به کار رفته در اسکلت فلزی، ساخت پایه های ستونی نظیر پایه فنس ، ساخت پلکان و سقف های شیروانی می توان استفاده کرد.

کاربرد نبشی فقط به استفاده در ساختمان سازی محدود نمی گردد. از این رو از دیگر کاربرد های این محصول می توان به استفاده از آن در ساخت قفسه های آهنی، ساپورت لوله در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و خطوط لوله، ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی، و ساپورت برای سینی های کابل برق نیز اشاره کرد.

برای کار با نبشی و استفاده از آن فقط کافی است کمی تجربه در جوشکاری و ساختن لوازم و کمی نیز آشنایی با ابزاری مانند ابزار جوشکاری و کنده کاری فلزات داشته باشید. از این رو در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نخواهید شد.

کلام آخر

با توجه به مطالب گفته در خصوص ویژگی و کاربرد های نبشی و آشنایی که شما با این محصول پیدا کردید، می توانید در هنگام استفاده از ان بهتر عملکرده و تمام ملزومات لازم را هنگام به کار گیری آن انجام دهید. تا بتوانید سازه ای مستحکم داشته باشید.

نمی توان گفت نبشی تنهاترین و مهم ترین محصول پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد، زیرا پیش از آن میلگرد و تیرآهن هستند که نقی حیاتی در ساخت سازه ایفا می کنند.

شما می توانید برای تهیه تمامی این محصولات در سایز های مختلف با آهن ۱۱۸ از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و پیش از خرید از مشاوره رایگان کارشناسان فروش این شرکت نیز بهره مند شوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه