پروفیل قوطی چیست و روش تولید آن

پروفیل قوطی چیست و روش تولید آن

پروفیل ها تقریبا همه جوره در همه جا حضور دارند. این مصالح ساختمانی در اشکال مختلفی تولید می شوند که هر کدام از انواع آن کاربرد های متفاوتی دارند. مهندسان و کارشناسان ساختمانی باید با این مصالح ساختمانی از جمله پروفیل آشنایی کامل داشته و از فرآیند تولید آن آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند به درستی از آن استفاده کنند تا ساختمان از نظر امنیت و استحکام کاملا مقاوم ساخته شود. شاید نام پروفیل تا کنون به گوشتان نخورده باشد و ندانید پروفیل قوطی چیست ، اما می توان گفت مطمئنا این محصول را دست کم یک بار دیده اید. برای آشنایی با روش تولید و نحوه ساخت پروفیل قوطی در این مقاله ما را همراهی کنید.

پروفیل قوطی چیست ؟

پروفیل قوطی یک محصول ساختمانی می باشد که مقطع آن بسته اما توخالی می باشد. این نوع پروفیل در اشکال مختلفی از جمله مربع مستطیل و دایره تولید می شود که هر کدام از آن ها کاربرد های مخصوصی دارند.

در واقع پروفیل قوطی ظاهری شبیه به جعبه دارد که سطح مقطع آن ثابت اما طول آن متغیر می باشد. جنس این محصولی قوطی مانند معولا از فلز آهن می باشد، اما گاها در جنس های مختلفی از جمله استیل و آلومینیوم نیز تولید می شود که این نوع از ای پروفیل نیز می توانند کاربرد های فراوانی در صنعت ساختمان سازی داشته باشند.

 

تولید پروفیل قوطی

دلیل تنوع زیاد در پروفیل قوطی را می توان به مقاومت بالا، کیفیت سطحی و جوش پذیری خوب و در عین حال فرم و شکل پذیری مناسب این محصول نسبت داد.

روش نام گذاری پروفیل قوطی بر اساس مقاطع آن می باشد. به گونه ای که ابتدا طول و عرض آن و سپس ضخامت آن ذکر می شود. اما در خصوص وزن این محصول باید گفت که وزن آن به ضخامتی که دارد بسیار مرتبط و وابسته است. هر چقدر که صخامت قوطی بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر می شود. و در نهایت هر چه وزن بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر می شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که، قیمت قوطی پروفیل در مقایسه با سایر موارد همچون قیمت میلگرد و تیرآهن از هزینه کمتری برخوردار می باشد.

روش تولید و نحوه ساخت پروفیل قوطی

برای تولید این محصول باید از ورق های شیمیایی خاصی استفاده کرد. اصولا در ترکیب ورق های این محصول سیلیس، کربن، گوگرد، فسفر و منگنز وجود دارد. ورق مصرفی باید از خواص مکانیکی مناسبی برخوردار باشد تا در هنگام تولید برای سازنده و در نهایت برای مصرف کننده مشکلی ایجاد نکند. این ورق ها را در دستگاهی که کار برش ورق ها را انجام می دهد، قرار می دهند. لازم به ذکر است که ورق ها به صورت کلاف می باشند و پس از قرار گرفتن در دستگاه برش که در حالت اتومات یا غیر اتومات قرار دارد به شکل نوارهایی با عرض مشخص تبدیل می شوند. پس از اتمام این مرحله نوارها با قرار گرفتن در در غلتک ها و دستگاه های مختلف به یک جعبه تبدیل می شوند. پس از آن با دستگاهی که شبیه گیوتین است و تیغ برنده و سنگینی دارد طول این محصول را مشخص می کنند.

اما اگر بخواهیم روش تولید و نحوه ساخت پروفیل قوطی را به طور کامل شرح دهیم، باید گفت که تولید این محصول به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود. این دو روش نیز به سه طریق نورد گرم، نورد سرد و ترکیب نورد گرم و سرد انجام می شوند. بیشتر پروفیل های قوطی از طریق نورد گرم تولید می شوند. اما پروفیل هایی که جنبه تزئینی و ساختمانی دارد را از طریق نورد سرد تهیه می کنند. روش انتخابی برای ساخت پروفیل بستگی به امکانات ماشین از نظر طراحی دارد.

·        روش مستقیم تولید پروفیل قوطی چیست ؟

در روش مستقیم، نوار از بین قالب های ثابت بالا و قال های متحرک پایین عبور می کند و با توجه به تعاریفی که دستگاه توسط طراح شده است، زوایای آن تعیین می گردد و به تدریج شکل می گیرد. پس از آن طی جوش خوردن طی جوش خوردن دو لبه ورق توسط جوش های فرکانسی، شکل پروفیل کامل می شود.

پروفیلی که از به روش مستقیم تولید خواهد شد، دارای کیفیتی بالا می باشد و از زاویه های تیز، ابعاد دقیق و انحنای سطحی کمی برخوردار می باشد. نکته ای که در این روش کمی اذیت کننده خواهد بود سرعت تولید و راندمان پایین محصول می باشد.

 

نحوه ساخت پروفیل قوطی

·        روش غیر مستقیم تولید پروفیل قوطی چیست ؟

در این روش پروفیل ابتدا در دستگاه اصلی نورد طبق مراحل فوق و به روش خم کردن به پروفیلی به شکل لوله تبدیل می گردد. در این روش نیز مانند روش مستقیم با جوش خوردن دو لبه در مرحله سایزینگ، در اثر فشار هایی که چند جهت به آن وارد می شود؛ این لوله به اشکال مختلف تبدیل می شود و یا شکل آن تکمیل می گردد و محصول نهایی تولید و پس از برش، آن را بسته بندی و به بازار عرضه می کنند.

در روش غیر مستقیم، به دلیل دارا بودن شکل منحنی و عدم وجود لبه های تیز محصول نهایی ، امکان شکستن آن کاهش پیدا می کند. اما از نظر کیفیت، اندازۀ اضلاع و خط جوش و انحنای سطحی با دقت پایین تر نسبت به روش مستقیم خواهد بود.

کلام آخر

با توجه به این مقاله که در خصوص تولید و نحوه ساخت پروفیل قوطی با روش های متفاوت بود، اکنون که آشنایی مختصری با پروفیل قوطی پیدا کردید و اطلاعاتی در خصوص این محصول ساختمانی و صنعتی کشف کردید می توانید آن را در صنایع گوناگون استفاده کرده و از کاربرد های آن مطلع شوید. برای خرید پروفیل قوطی نیز می توانید به سایت آهن ۱۱۸ مرجعه کرده و پس از استعلام قیمت این محصول آن را در سایز و ابعاد دلخواه سفارش دهید. همچنین می توانید برای خرید به شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه