کاربرد انواع پروفیل ساختمانی چیست ؟

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی چیست ؟

پروفیل نوعی مقطع توخالی فولادی است. معمولا پروفیل‌ها به دو نوع ساختمانی و صنعتی یا فولادی تقسیم‌بندی می‌شوند. کاربرد پروفیل ساختمانی در زمینه ساخت انواع درب و پنجره است. پروفیل صنعتی یا فولادی نیز در زمینه صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم در مورد پروفیل ساختمانی صحبت کنیم. پروفیل ساختمانی چیست ؟ انواع پروفیل ساختمانی کدام است؟ با ما همراه باشید تا در مورد این پروفیل اطلاعات جامع‌تری کسب نمایید.

پروفیل ساختمانی چیست ؟

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی چیست ؟

پروفیل ساختمانی همان‌طور که از نامش پیداست در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع پروفیل ساختمانی معمولا با ضخامت ۲ الی ۴ میلی متر تولید می‌شود. پروفیل‌های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند. معمولا از نظر روش ساخت و یا سطح مقطع دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه در مورد کاربرد و انواع پروفیل ساختمانی توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهیم.

انواع پروفیل ساختمانی از نظر روش ساخت

پروفیل ساختمانی از نظر روش ساخت به ۳ دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

پروفیل نورد سرد

پروفیل نورد سرد معمولا با استفاده از روش برش کاری یا پرس کاری ساخته می‌شود. به طوری که ورق‌های فولادی با استفاده از این روش تبدیل به پروفیل می‌شود. انواع پروفیل ساختمانی نورد سرد، معمولا برای کارهای سبک استفاده می‌شود. به طور مثال در حوزه ساختمان‌سازی در چهارچوب درب و پنجره کاربرد زیادی دارد.

پروفیل نورد گرم

در میان انواع پروفیل ساختمانی، پروفیل نورد گرم از طریق شکل دادن شمش‌های فولادی تولید می‌گردد. کاربرد پروفیل ساختمانی نورد گرم معمولا در ساخت انواع ناودانی، میلگرد و…. است.

پروفیل مرکب

روش مرکب همان‌طور که از نامش پیداست، ترکیبی از روش نورد سرد و گرم است. در واقع پروفیل مرکب از اتصال چند پروفیل نورد سرد و گرم تولید می‌شود. کاربرد پروفیل ساختمانی مرکب، در ساخت نبشی دوبل و ناودانی دوبل است.

پروفیل‌های باز و بسته

پروفیل‌های ساختمانی از نظر سطح مقطع نیز به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شوند. پروفیل باز به محصولانی نظیر تیرآهن، نبشی، ناودانی، تسمه، میلگرد و… گفته می‌شود. پروفیل بسته نیز شامل محصولاتی مانند قوطی، لوله و پروفیل‌ درب و پنجره است.

انواع پروفیل ساختمانی

پروفیل آبرو

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی چیست ؟

از جمله پرکاربردترین نوع پروفیل ساختمانی، پروفیل آبرو است. همان‌طور که از نام این پروفیل پیداست، از آن برای انتقال آب برف و باران استفاده می‌شود. این پروفیل‌ها در تماس مداوم با برف و باران هستند. به همین منظور برای ساخت آن‌ها از ورق‌های فولادی گالوانیزه استفاده می‌شود.

پروفیل تسمه

از دیگر پروفیل‌های ساختمانی پروفیل تسمه است. عرض این پروفیل معمولا کمتر از ۱۶۰ میلی متر است. علامت اختصاری این پروفیل PL است. از تسمه‌های فولادی در ساختمان‌سازی، گاردریل و سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد.

پروفیل ناودانی

پروفیل ناودانی یکی دیگر از انواع پروفیل‌های ساختمانی است. این نوع پروفیل به دو دسته ناودانی C و ناودانی U تقسیم می‌شود. پروفیل ناودانی C  به پروفیلی گفته می‌شود که با بال‌هایی به موازت یکدیگر و ضخامتی مشابه ساخته می‌شود. پروفیل ناودانی U نیز دارای بال‌های ناموازی و مخروطی شکل است. لازم به ذکر است این پروفیل می‌تواند از جنس فولاد، استیل یا آلومینیوم باشد. کاربرد آن نیز در ساخت درب و پنجره است.

پروفیل نبشی

پروفیل نبشی در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم‌بندی می‌شود. این پروفیل در نقشه‌های ساختمانی با نام L  نمایش داده می‌شود. اعدادی که پس از این نماد نوشته می‌شود، نشان‌‍دهنده پهنای بال و ضخامت پروفیل است.

پروفیل سپری

از انواع پروفیل ساختمانی می‌توان به پروفیل سپری اشاره نمود. این پروفیل با نماد T نشان داده می‌شود. لازم به ذکر است در برخی از پروفیل‌های سپری، قاعده و ارتفاع برابر هستند اما در برخی دیگر ارتفاع نصف قاعده است. کاربرد این پروفیل در اتصالات پل به ستون و سقف‌های کاذب یا شیشه‌ای است. لازم به ذکر است در اتصالات فولادی نیز کاربرد دارد.

کاربرد انواع پروفیل ساختمانی چیست ؟

پروفیل زد

این پروفیل با حرف Z نشان داده می‌شود. از پروفیل زد معمولا برای ساخت سقف شیروانی فلزی استفاده می‌گردد. همچنین به عنوان تقویت‌کننده سقف، ستون و تیرک نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است از این نوع پروفیل در حوزه کشتی‌سازی نیز استفاده می‌گردد.

تیرآهن

از دیگر پروفیل‌های ساختمانی می‌توان به تیرآهن اشاره کرد. این مدل پرکاربردترین نوع پروفیل ساختمانی است. پروفیل تیرآهن از یک دو بال و یک جان ساخته می‌شود. از آن برای ساخت تیر و ستون در ساختمان استفاده می‌گردد. تیرآهن شامل سه نوع است: تیرآهن IPEو INP و IPB.

ورق‌های فولادی

ورق‌های فولادی دارای دو نوع ساده و آجدار هستند. از این ورق‌ها به منظور ساخت مقاطع فولادی، پوشش و اتصالات استفاده می‌گردد.

میلگرد

میلگرد که یکی از انواع پروفیل است دارای یک تفاوت بارز با پروفیل‌های دیگر است که آن توپر بودن است.

لوله‌های فولادی

لوله‌ها نیز از دیگر پروفیل‌های ساختمانی هستند. لوله‌ها مقاومت زیادی در برابر فشار و خوردگی دارند. همچنین از استحکام زیادی برخوردارند. از این رو در حوزه صنعت و ساختمان کاربرد زیادی دارد.

پروفیل قوطی

پروفیل قوطی معمولا به شکل مربع و یا مستطیل ساخته می‌شود. از این پروفیل در ساختمان‌سازی، لوازم خانگی و خودروسازی استفاده می‌شود.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد انواع پروفیل ساختمانی چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، پروفیل‌ها با توجه به کاربرد موردنظر در شکل‌ها و انواع مختلفی ساخته می‌شوند. استفاده از پروفیل‌های فولادی و فلزی باعث کاهش وزن و افزایش استحکام سازه‌ها می‌شود.

اگر شما نیز قصد خریداری انواع پروفیل‌ها را دارید، می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی آهن ۱۱۸ محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید. جهت خرید و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با ما از طریق شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه