جدول اشتال تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن شامل مشخصات مهم ابعادی و هندسی نیم رخ های مقاطع تیراهن ها نظیر ممان اینرسی ، اساس مقطع ، شعاع ژیراسیون و وزن واحد طول برای هر مقطع فولاد نورد شده در اندازه های مختلف ارائه شده است. جدول اشتال که به اشتباه جدول اشتایل نیز گفته می شود. برای انواع تیر آهن ها از جمله تیرآهن معمولی یا نیم پهن IPE ، تیرآهن هاش سنگین HEB و تیرآهن هاش سبک HEA بر اساس استاندارد DIN اروپا تدوین شده است. مشخصات هندسی نیم رخ ها، مشخصات مهم ابعادی و هندسی مقاطع نظیر سطح ممان اینرسی، اساس مقطع، شعاع ژیراسیون و وزن واحد طول انواع تیر اهن ها در این جداول آورده شده است. این جداول برای مهندسان عمران که کار طراحی سازه ها و ساختمانها را انجام می دهند بسیار حائز اهمیت است و برای مهندسان طراح ایرانی توجه به این جداول از الزامات طراحی است.

جدول اشتال تیرآهن معمولی IPE

جدول اشتال تیرآهن معمولی که با علامت IPE نشان داده شده است و مطابق استاندارد ایران و اروپاست. تیراهن IPE ، تیراهن I شکل با بال های به موازی هم و با اندازه ثابت است که خصوصیات هندسی آن شامل اندازه های مقطع تیراهن از جمله؛ ارتفاع کلی مقطع تیرآهن که با (h) نمایش می دهند، عرض بال (b) ، ضخامت جان (s) ، ضخامت بال (t) ، شعاع کنج اتصال جان و بال (r) ، ارتفاع جان (h-2c) که همه این اندازه ها بر حسب میلی متر می باشد. مقدار مساحت مقطع در جدول با حرف (A)  نشان داده می شود و بر حسب سانتی متر مربع می باشد همچنین وزن واحد طول هر شاخه که با (G) نشان داده می شود بر حسب kg/m است.

 

جدول اشتال تیرآهن IPE

 

جدول اشتال تیراهن هاش سنگین HEB

تیراهن هاش یا IPB دسته ای از تیرآهن هاست که دارای بال های پهن تر از تیراهن IPE است. ضخامت بالها ثابت و موازی یکدیگرند و بیشتر برای ستون های سازه ها استفاده می شوند. جدول زیر جدول اشتال یا اشتباها اشتایل تیر آهن هاش سنگین را نمایش می دهد که در آن خصوصیات هندسی با همان علائمی که در قسمت قبلی توضیح داده شده، نوشته شده است.

جدول اشتال تیرآهن HEB

جدول اشتال تیرآهن هاش سبک HEA

جدول اشتال تیراهن هاش سبک که دارای بال های پهن موازی همدیگر هستند در زیر آمده است. در این جدول نیز مانند دیگر جداول اشتایل تیر اهن ها خصوصیات هندسی با علائم اختصاری که در ابتدا توضیح داده شده نوشته شده است.

جدول اشتایل تیر اهن هاش سبک

 

جدول اشتال تیراهن باریک I

تیراهن I شکل باریک با بال هایی دارای سطوح داخلی شیب دار است تیرآهن INP نیز گفته می شود که ضخامت بال آن ها متغیر است و با فاصله گرفتن از جان ضخامت بال ها کاهش می یابد.

جدول اشتایل تیر آهن باریک

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه