حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

جدول وزنی تیرآهن

تیرآهن دارای انواع متفاوتی است و برای خرید و استعلام قیمت تیر آهن مورد نیاز برای سازه به جدول وزنی تیراهن نیاز داریم. از تیرآهن های پر کاربرد در ایران که برای سازه ها و ساختمان ها طراحی و اجرا می شوند؛ تیر آهن I شکل نیم پهن یا IPE ، تیرآهن I شکل بال پهن نوع سنگین HEB یا IPB ، تیرآهن I شکل بال پهن نوع سبک IPBI یا HEA می توان نام برد.

محاسبه وزن تیرآهن

بهترین و ساده ترین راه برای محاسبه وزن تیرآهن ، استفاده از جدول اشتال تیرآهن است. خصوصیات هندسی انواع تیراهن ها از جمله ارتفاع و ضخامت جان همچنین عرض و ضخامت بال ، وزن مخصوص و … در جدول اشتایل گرد آوری شده است . وزن مخصوص یعنی وزن یک متر طول از تیر اهن که در جدول اشتال با حرف G نشان داده شده و واحد آن کیلوگرم بر متر می باشد . برای مثال این عدد برای تیر آهن IPE120 مقدار ۱۰٫۴ کیلوگرم بر متر است. برای بدست آوردن وزن تیرآهن باید عدد G در جدول اشتال را در اندازه طول شاخه تیراهن ضرب کنیم تا وزن هر شاخه تیرآهن بدست آید. برای مثال هر شاخه ۶ متری تیر اهن IPE120 دارای وزن (۱۰٫۴*۶ = ۶۲٫۴) کیلوگرم می باشد. در نتیجه رابطه زیر برای محاسبه وزن تیر اهن از روی جدول اشتال می باشد.

وزن هر شاخه ۶ متری تیرآهن = مقدار G از جدول اشتال × ۶

وزن هر شاخه ۱۲ متری تیرآهن = مقدار G از جدول اشتال × ۱۲

برای محاسبه وزن تیرآهن از این طریق شما نیاز به جدول اشتال دارید که با کلیک بر روی جدول اشتال تیرآهن می توانید آن را ببینید اما برای راحتی کار، وزن هر شاخه تیر اهن ۶ متری و ۱۲ متری IPE ، تیر آهن هاش سبک و سنگین را در جدولی تحت عنوان جدول وزنی تیرآهن آورده شده است.

 

جدول وزنی تیراهن

 

جدول وزنی تیراهن هاش

 

جدول وزنی تیراهن هاش سنگین

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin