انواع نبشی کدام است ؟

معرفی انواع نبشی

یکی از مقاطع پرکاربرد فلزی، پروفیل نبشی می باشد. نبشی انواع متعددی دارد که از هر کدام با توجه به ویژگی و کاربرد، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی نبشی ها از لحاظ ظاهری به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می شوند و از لحاظ روش تولید به دو نوع نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم بندی می شوند. نوع دیگری از نبشی وجود دارد که به دلیل شکل ظاهری اش به عنوان نبشی لقمه شناخته می شود. در این مقاله از آهن ۱۱۸  قصد داریم انواع نبشی را معرفی کرده و به اختصار توضیح دهیم.

ما در این مقاله سعی کردیم تا به معرفی و کاربرد این محصول بپردازیم. نبشی در واقع همان پروفیل است که سطح مقطع آن از دوضلع عمود بر هم تشکیل شده است. معمولا به شکل L و V لاتین تولید می شود و به صورت شاخه ای و لقمه در صنایع استفاده می شود. پروفیل نبشی در صنعت ساختمان سازی و پروژه های عمرانی و به صورت کلی سازه های فلزی بسیار کاربرد دارد. نبشی به دو شکل مرکب و منفرد مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به شکل ظاهری و فرایند تولیدی تقسیم بندی می شود.

انواع نبشی

 نبشی، پروفیلی است که سطح مقطع آن متشکل از دو ضلع عمود بر هم باشد. این اضلاع در دو نوع بال مساوی و غیر مساوی در بازار وجود دارند که با توجه به نیاز پروژه قابل استفاده می باشند. کاربرد نبشی بال مساوی بیش تر از سایر نبشی ها می باشد. از نبشی ها به صورت ترکیبی نیز برای بسیاری از پروژه های عمرانی استفاده می شود. نبشی دارای دو مشخصه بوده و با آن شناخته می شود؛ ضخامت و اندازه بال ها شناسه ی نبشی می باشد.

برای مثال نبشی ۳*۳۰*۳۰ به این معنا است که اندازه بال نبشی ۳۰*۳۰ میلی متر و ضخامت آن ۳ میلی متر می باشد.

انواع نبشینبشی ها از لحاظ شکل ظاهری به دو نوع دسته بندی می شوند:

نبشی بال مساوی

نبشی بال مساوی، نبشی L شکلی است که ابعاد دو بال آن متناسب و یکسان است. بعد از حرف L سایز بال را با عدد مشخص می کنند. برای مثال L200 همان نبشی با بال مساوی و به اندازه ۲۰۰ میلی متر است.

نبشی بال نامساوی 

نوعی نبشی است که اندازه بال های آن متفاوت می باشد. نبشی بال نامساوی در صنایعی خاص که امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود نداشته باشد، قابل استفاده می باشد. این نبشی ها در ابعاد و ضخامت های متعددی در بازار وجود دارد.

نبشی ها از لحاظ فرایند تولید به دو نوع دسته بندی می شوند:

نبشی پرسی

در واقع نبشی پرسی ، ورقی ۶ متری بوده که از وسط با زاویه ۹۰ درجه خم شده و شکل گرفته است. بال های خم شده در این نبشی ها معمولا مساوی هستند.

نبشی فابریک

برای تولید نبشی فابریک ابتدا شمش ها، با پخته شدن در کوره، از طریق غلطک های نورد به ضخامت های مورد نظر تبدیل می شوند و به صورت فرم گرفته از فرایند تولید بیرون می آیند و نیازی به پرس یا خم کاری ندارند. نبشی فابریک از لحاظ خواص مکانیکی با نبشی پرسی متفاوت می باشد.

نبشی اسپیرال

نبشی اسپیرال از نوع نبشی های بال مساوی می باشد که در ابعاد ۲*۲۰*۲۰ تا ۵*۵۰*۵۰ تولید می شود. این نبشی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و هم چنین دارای انعطاف پذیری نسبتا خوبی می باشد و در عملیات سوراخکاری دچار آسیب نمی شود در نتیجه برای پروژه هایی که کیفیت و طول عمر در آن ها مهم است، کاربرد دارد. نبشی اسپیرال به دو صورت فابریک و پرسی تولید می شود.

نبشی گالوانیزه

نوعی نبشی که عملیات گالوانیزاسیون بر روی آن انجام می شود. این عملیات به دو روش صورت می گیرد: روش گالوانیزاسیون گرم و روش گالوانیزاسیون با آبکاری برق. فرایند گالوانیزه به منظور افزایش مقاومت نبشی در برابر رطوبت انجام می شود.

نبشی لقمه

همانطور که در بالا نیز گفته شد، نوعی دیگر از نبشی ها وجود دارد که به صورت خرد شده در بازار به فروش می رسند. به این نبشی ها، نبشی لقمه می گویند. در بعضی از سازه ها که امکان استفاده از نبشی شاخه ای وجود نداشته باشد، از نبشی لقمه ای استفاده می شود. این نبشی ها در فرایند تولیدی توسط گیوتین در سایز های مختلف برش داده می شوند. از موارد کاربردی نبشی لقمه می توان به صنعت آسانسور سازی اشاره کرد.

انواع نبشی براساس متریال

نبشی ضدزنگ

نبشی ضد زنگ در دو نوع ۳۰۴ و L304 تولید می شود. نبشی ضدزنگ به علت مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی فولادی A36

این فولاد کم کربن برای عملیات جوشکاری مناسب می باشد. با توجه به ویژگی های نبشی فولادی A36 و میزان مقاومتش از آن در صنایع دریایی و سازه های مربوط به دریا استفاده می شود.

نبشی T316

این نبشی از جنس فولاد ضد زنگ می باشد که متشکل از نیکل، کروم و مولیبدن است که به منظور افزایش استقامت در برابر خوردگی در محیط های اسیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی لقمه

 

در این مقاله پی بردیم انواع نبشی ها به چند دسته تقسیم می شوند. هدف از ارائه این مقاله آشنایی بیشتر با انواع نبشی بود، چرا که شناخت یک محصول می تواند در خرید بهتر و دقیق تر آن محصول، اثر گذار باشد و از اشتباهات احتمالی و ضرر مالی جلوگیری کند. اینک می توانید با اطلاعات بهتر و فنی تر، پروفیل نبشی مورد نظرتان را خریداری نمایید. مجموعه آهن ۱۱۸ در زمینه تولید محصولات فلزی نظیر سپری و ناودانی آماده ارائه خدمات و محصولات به مشتریان خود می باشد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در آهن ۱۱۸ در ارتباط باشید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه