سیم مفتول گالوانیزه چیست و روش تولید آن

سیم مفتول گالوانیزه چیست و روش تولید آن

مفتول گالوانیزه که به آن سیم گالوانیزه هم گفته می شود ، به عنوان یکی از پر کاربرد ترین محصولات مفتولی به حساب می آید و در تولید محصولاتی نظیر توری حصاری ، توری پرسی ، سیم خاردار ، گابیون استفاده می شود. سیم مفتول گالوانیزه همچنین در صنایع مختلفی نظیر عمران ، کشاورزی در گلخانه ها ، گل فروشی ها ، ساخت قفس حیوانات و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید مفتول گالوانیزه در انواع سیم گالوانیزه گرم و سرد تولید و به بازار عرضه می گردد که روش و مراحل تولید آن ها با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به فرآیند تولید و ساخت مفتول گالوانیزه بپردازیم اما قبل از آن بهتر است این مفتول را بهتر بشناسیم و بدانیم مفتول گالوانیزه چیست ؟ پس در ادامه این مطلب همراه آهن ۱۱۸ باشید با اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

سیم مفتول گالوانیزه چیست ؟

مفتول گالوانیزه که به “مفتول سفید” نیز معروف می باشد در واقع مفتول سیاهی است که دارای روکشی از فلز روی zn می باشد تا فولاد در برابر اکسید شدن مقاوم شود. مفتول گالوانیزه طی یک دو فرآیند خاص به دو روش متفاوت تولید می شود که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

چرا مفتول یا سیم را گالوانیزه می کنند ؟

گالوانیزه کردن فرآیندی است که طی آن فولاد سیاه به منظور حفاظت بیشتر با روکشی از فلز روی پوشانده می شود. در واقع گالوانیزه کردن به معنای ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطح فولاد می باشد. این کار به این علت انجام می شود که مفتول اصلی یا همان فولاد از زنگ زدگی، خوردگی، رطوبت و شکستگی مصون بماند. روش گالوانیزه کردن به دو صورت سرد و گرم انجام می شود. این عمل در بسیاری از صنایع قابل استفاده می باشد.

 

روش تولید مفتول گالوانیزه

مراحل تولید سیم مفتول گالوانیزه به روش گرم

در مرحله اول مفتول سیاه در کوره آنیل حرارت داده می شود که به این فرایند، باز پخت هم می گویند. علت انجام این کار، نرم و منعطف کردن مفتول، نفوذ پذیری و کاهش میزان کربن می باشد.

مفتول حرارت دیده و داغ شده را با استفاده از آب سرد، به دمای معتدل بر می گردانند. بعد از حرارت دهی به مفتول، آن را با استفاده از اسید، اکسیدزدایی می کنند. بعد از اتمام فرآیند تمیزکاری، چربی زدایی و اکسید زدایی از روی فولاد، مفتول را درون وانی از فلز روی مذاب که دمایی حدود ۴۵۰ درجه سانتی گراد دارد ، قرار می دهند. بعد از غوطه ور شدن در وان روی، با استفاده از پد مخصوص مقدار روی مورد نیاز برای پوشش مفتول را تعیین می کنند و اضافی آن را جدا می شود و پس از این مرحله مجدد باید مفتول را با آب سرد خنک کرده و به دمای معتدل برسانند و در نهایت پس از اتمام عملیات خنک سازی، مفتول های گالوانیزه را در ابعاد مورد نظر کلاف و بسته بندی می کنند.

مراحل تولید سیم مفتول گالوانیزه به روش سرد

در این روش دیگر از مواد مذاب استفاده نمی شود و پیچیدگی روش اول را ندارد. در این روش از جریان الکتریکی برای پوشش سطح فولاد استفاده می شود. در واقع فلز روی از طریق آبکاری با برق به وسیله الکترولیز روی فولاد قرار می گیرد که یک پوشش تک جزئی می باشد. در نتیجه ضخامت روی، کمتر از نوع اول یعنی مفتول گالوانیزه گرم می باشد و در برابر رطوبت مقاومت  کمتری دارد.

هر دو این روش ها باید به درستی و با دقت انجام و نظارت شوند. حتی برای بررسی این روش ها استاندارهایی تحت عنوان ASTM نیز وجود دارد که این استاندارد بین المللی است.

 

فرآیند تولید مفتول گالوانیزه

مزایای استفاده از مفتول گالوانیزه گرم

  • کیفیت و استحکام: مفتول گالوانیزه گرم به علت پیوند فلز روی با فولاد نسبت به سایش مقاوم می باشد . در نتیجه تعمیر و نگهداری آن نسبت به دیگر محصولات مشابه راحت تر می باشد.
  • سازگاری بالا در شرایط جوی مختلف: این مفتول ها در برابر رطوبت، نم، باران و زنگ زدگی بشدت مقاوم بوده و در هر شرایط جوی قابل استفاده و سازگار می باشند.
  • هزینه و طول عمر: دوام این محصول در شرایط آب و هوایی مناسب در حدود ۷۰ سال می باشد. با وجود اینکه قیمت مفتول گالوانیزه گرم نسبت به سایر محصولات مشابه کمی بیشتر می باشد اما دوام و پایداری این محصول در دراز مدت باعث گردیده تا گزینه ای اقتصادی تری در دراز مدت باشد.
  • انعطاف پذیری: یکی از مهم ترین مزایای این مفتول انعطاف پذیری آن می باشد که مانع از پیچ خوردگی می شود.

در این مقاله سعی کردیم در مورد فرآیند تولید مفتول گالوانیزه و روش های تولید آن اعم از روش سرد و گرم صحبت کنیم و تلاش ما بر این بود که به سوال شما در خصوص اینکه مفتول گالوانیزه چیست تا حد امکان پاسخ دهیدم. انتخاب هر یک از این محصولات بسته به هدف کاربردی آن و شرایط جوی، متغیر خواهد بود. شما نیز در صورتی که قصد خرید مفتول گالوانیزه را دارید می توانید از سایت آهن ۱۱۸ کمک بگیرید. آهن ۱۱۸ تلاش می کند تا بهترین محصولات را برای مصرف کنندگان خود عرضه کند تا رضایت آن ها را جلب کند. علاوه بر مفتول گالوانیزه شما می توانید برای خرید محصولات مفتولی دیگر مانند توری مش ، رابیتس ، سیم آرماتوربندی و… با شماره ۵۴۴۷۳_۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه